Михайло Будиловський,
головний архітектор головної бібліотеки України для дітей
Головний архітектор Національної бібліотеки України для дітей Михайло Будиловський майже пів століття тому втілив у життя проєкт, який в буквальному і символічному сенсах став духовним прихистком для мільйонів дітей, підлітків, а також їхніх батьків. Саме йому присвячується завершальний випуск проєкту «Великі творці Національної бібліотеки України для дітей», у якому ви дізнаєтеся, як, коли і за яких обставин головний архітектор працював над проєктом свого життя, та як склалася його доля.
Досвідчений майстер архітектурної справи Михайло Будиловський створив для Києва багато неповторних споруд . Нині він із родиною мешкає у Чикаго, але не забуває про свою Батьківщину, і щиро ділиться своїми спогадами.
Одного разу, у далеких сімдесятих роках минулого сторіччя Михайло Петрович прийшов на будівництво бібліотеки, щоб перевірити, як втілюється його проєкт. І дуже вчасно! Виявилося, що будівельники відступили від проєкту і почали робити звичайну кладку. Архітектор спересердя ногою розвалив ту стіну. На щастя, виконроб був тямущий, і Будиловський йому все пояснив, тож мурувати стіни почали наново.
Бібліотека зведена прекрасною цегляною кладкою саме завдяки Михайлу Будиловському. Адже він довго домагався затвердження цегляної кладки «в пустошовку» – з поглибленим швом, щоб «читалася» кожна цеглина. Це надає стінам неповторної фактури.
А допомагали архітектору втілювати проєкт у життя:
- директорка бібліотеки Анастасія Кобзаренко;
- керамістка Ольга Рапай;
- художник Олександр Міловзоров;
- скульптор Борис Довгань;
- ткаля Світлана Кравченко та інші майстри своєї справи.
На почесному місці у чиказькій оселі Михайла Петровича висять фото його витворів киіївського модернізму: Національна бібліотека України для дітей, комплекс нових корпусів університету імені Тараса Шевченка, Киіївське державне хореографічне училище та, звісно ж, знамениті житлові будинки-«кукурудзи» або ж «ромашки» на Оболоні, а також проєкти американського періоду. Цими світлинами архітектор із радістю поділився з нами.
96-річний майстер Михайло Будиловський через тисячі кілометрів відчуває вдячність не одного покоління дітей та батьків, які відвідують бібліотеку. І сподіваємося, вдячних архітектору поколінь ще дуже багато попереду. Бажаємо Михайлу Будиловському та його творінню, нашій бібліотеці, довгих років життя і нескінченного натхнення.
Висловлюємо щиру подяку директору Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву Тетяні Ємельяновій за надання архівних відеоматеріалів для фільму та архітектору, доценту архітектурного факультету КНУБА, колезі Михайла Будиловського Петру Маркману за щире інтерв’ю у символічних стінах Будинку архітекторів.