Іван Гончар
Я хотів би, щоб усе мною
зібране і створене стало єдиним,
постійно діючим музеєм, на
матеріалі якого виховувалися б і
нинішнє, і прийдешні покоління.
І. Гончар
Зодчий українського відродження – так його називають знавці української культури в усьому світі.
27 січня виповнюється 110 років з дня народження Івана Марковича Гончара – видатного діяча культури, талановитого художника, скульптора, дослідника та збирача української старовини, лауреата Шевченківської премії.
Іван Гончар – непересічна особистість, митець і подвижник української культури, один з ідейних натхненників українського відродження шістдесятих і протистояння сімдесятих, невідворотних змін вісімдесятих і могутньої національної хвилі початку дев’яностих років. Його творчий доробок дорівнює здобуткам цілої наукової інституції! На долю митця випала нелегка місія – врятувати від забуття і знищення чи не всю традиційну українську культуру.
Він є автором пам’ятників Устиму Кармелюку, Івану Гонті, Григорію Сковороді, молодому Тарасу Шевченку, Лесі Українці, Михайлу Коцюбинському, Володимиру Сосюрі.
Як живописець Іван Маркович створив велику серію картин, у яких зафіксував етнографічні типажі українців, а також краєвиди, історичні та архітектурні пам’ятки України, місця, що назавжди втрачені внаслідок затоплення сіл та аварії на ЧАЕС.
За своє життя йому вдалося зібрати біля 7 тисяч експонатів: ікони, народний одяг, дерев’яні скульптури, музичні інструменти, іграшки, вироби з металу. Окремим масивом колекції Гончара став 20-тисячний архів світлин із різних регіонів України, які автор упорядкував у 18 томів історико-етнографічного альбому «Україна й українці».
У 1993 році на базі приватної колекції Івана Гончара засновано Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» – «Ноїв ковчег» української культури.
«Все те робилося з єдиною метою – українці повинні знати про себе!» – говорив І. Гончар.