Казка «з секретом»
Усім, звичайно ж, відомий видатний англійський письменник Льюїс Керролл, який народився 27 січня 1832 року. Та не всі знають, що насправді його звали Чарльз Латвідж Доджсон і його таланти аж ніяк не обмежувалися лише літературою. Він був ще й математиком, який протягом чверті століття читав лекції в Оксфорді. Льюїс Керролл також самовіддано займався фотографією і досягнув великих успіхів у цьому мистецтві, адже став першим із портретистів, хто привніс у фотографію природність і невимушеність. Дуже часто його моделями були саме діти, але найвідомішою є Аліса Лідделл – та сама, яка стала прототипом Аліси з головної книги Льюїса Керролла.
Коли письменник викладав у Оксфорді, він подружився із сім’єю декана університету Генрі Лідделла, в якого було п’ятеро дітей. Для них він вигадував цікаві історії й усіляко намагався їх розважити. Одного разу Доджсон улаштував для дівчаток Лідделл прогулянку човном по Темзі. Серед трьох дівчаток була десятирічна Аліса. Вона звернулася до професора з проханням розповісти казку. І Доджсон тут-таки вигадав історію про те, як сама Аліса нібито потрапила до підземної країни, де з нею трапилося чимало незвичайного. Повернувшись додому, Доджсон занотував у блокноті основний сюжет казки та додав ще кілька дивовижних розповідей і відніс книгу у видавництво. Саме так на світ з’явилася відома усім «Аліса в Країні Див». Книга була видана у 1865 році й підписана псевдонімом Льюїс Керролл. Автор наклеїв на обкладинку світлину Аліси Лідделл, підкреслюючи вік своєї літературної героїні. А через 6 років Керролл написав продовження пригод головної героїні цього твору – «Аліса в Задзеркаллі» («Крізь дзеркало, й що там побачила Аліса» — так дослівно англійською називається книга), де юна дівчина перетворилася на справжню королеву. Цього року виповнюється 150 років, як книга побачила світ!
Славетні казки про Алісу й дотепер захоплюють читачів будь-якого віку. Їх цитують, на них посилаються філологи й фізики, їх вивчають філософи й лінгвісти, психологи й математики. Про казки Керролла написано безліч статей, наукових праць і книг, а ілюстрації до твору малювали сотні художників, включаючи й Сальвадора Далі. Пригоди Аліси перекладені понад 100 мовами світу. За мотивами казок про Алісу знято 10 кінофільмів і 7 мультфільмів, а також розроблено відеоігри.
Тож запрошуємо вас поринути у чарівний світ казок Льюїса Керролла!