Єдина і неповторна Мері Поппінс

Літературній епопеї (сім книжок) про Мері Поппінс П. Л. Треверс присвятила майже всю свою творчість. Як тільки перша казкова повість «Мері Поппінс» вийшла з друку, вона відразу ж набула широкої популярності як серед дітей, так і серед дорослих. Письменниця почала отримувати багато листів із проханням продовжити розповідь про загадкову нянечку. Один хлопчик написав: «Пані! Ви відіслали геть Мері Поппінс. Цього я Вам ніколи не пробачу! Ви примусили усіх дітей плакати!». Миттєвий і великий успіх цього видання, як і прохання маленьких читачів, надихнули П. Л. Треверс на подальші розповіді про незвичайну няню та її маленьких вихованців. Уже через рік, 1935 року, була надрукована друга книжка – «Мері Поппінс повертається», а протягом  1943–1968 рр. вийшли у світ ще п’ять книжок: «Мері Поппінс відчиняє двері», «Мері Поппінс у парку», «Мері Поппінс у Вишневому провулку», «Мері Поппінс у кухні» (кулінарні розповіді), «Мері Поппінс і сусідній дім». Кожна розповідь із казкового «ланцюжка» про Мері Поппінс виходила окремо. Видання, як і окремі розділи книжок, не пов’язані між собою спільною сюжетною лінією, але всі повісті, без виключення, надзвичайно при тягальні і сприймаються як єдине ціле. Популярності казкових повістей П. Л. Треверс багато у чому сприяли чудові ілюстрації талановитої художниці Мері Шепард.

В Україні поки що, на превеликий жаль, видано лише дві із семи повістей про дивовижну няню: «Мері Поппінс» та «Мері Поппінс повертається» (Пер. з англ. Є. Горевої; Мал. А. Чукавіна. К.: Школа, 2002. 270 с.: ілюстр. (Золота б-ка)).

У критичних статтях про казкові повісті П. Л. Треверс часто пишуть, що Мері Поппінс няня незвичайна, дивовижна і неповторна. Вона така і є: казкова і справжня одночасно. Казковість цієї пані пояснюють тим, що письмен ниця знала багато міфів різних народів і це наклало свій відбиток на образ Мері Поппінс. А реальність дивовижної няні йде від конкретної людини – помічниці батьків Памели Треверс. Казкарка згадувала, що ця жінка любила вести з дітьми розмови на загадкові та фанта стичні теми, а ще у неї була своєрідна парасолька. Саме про цей предмет часто згадується на сторінках книжок про Мері Поппінс. Ось як описує портрет нянечки письменниця: «... в неї блискуче чорне волосся..., вона  струнка, руки й ноги в неї великі, а маленькі очі сині й проникливі... в синьому пальті із срібними ґудзиками і солом’яному капелюшку. Під пахвою у неї... парасолька з головою папуги на кінці держачка, в ... руці – брунатна килим’яна сумка...». І якщо ти, любий читачу, ще не знаєш цієї найкращої у світі няні, радимо якнайшвидше познайомитись з нею на сторінках книжок П. Л. Треверс. Ми впевнені, що ця казкова повість тобі, як і іншим дітям, сподобається також. Адже там, де і коли з’являється Мері Поппінс, завжди починають відбуватися чудернацькі і фантастичні події. Чого варта тільки одна її поява у родині Бенксів, що мешкають по вулиці Вишневій, 17! Вона не прийшла до будинку, її приніс східний вітер. А піднімаючись на другий поверх, щоб познайомитись з Джейн, Майклом і Близнюками, незнайомка «...нечувану штуку втнула». Вона виїхала вгору бильцями сходів! «Такого, Джейн і Майкл це твердо знали, ще нікому не пощастило зробити. Спуститися – інша річ, вони й самі не раз спускалися поруччям. Але щоб нагору виїхати – ні, ніколи!». Із зовсім порожньої сумки нянечка могла дістати що завгодно: розкладний стільчик, розкладачку, речі туалету, одяг... У ній є щось чудернацьке і незрозуміле, дітям з нею робиться трохи страшно і, заразом, цікаво. На перший погляд вона сувора й недоступна. Часто густо так люто дивиться на своїх вихованців, що вони бояться слово вимовити. І, разом з тим, поряд з нею вони відчувають себе спокійно і надійно, завжди очікують якусь дивину. Знають, що таємнича няня прекрасно їх розуміє і завжди відгадує  їхні думки та бажання. Мері Поппінс часто робить таке, що на думку деяких героїв книжок «проти правил». Наприклад, може разом зі своїм дядьком містером Перуком та вихованцями, «наковтавшись смішинок», влаштувати чаювання у повітрі під стелею, або може підібрати намальовану на тротуарі сливу і надкусити її. А ще вона прекрасно розуміє мову собак і пташок.

Мері Поппінс довершена в усьому – завжди гарно вбрана, чепурна, досконало знає правила етикету, прекрасно доглядає дітей, шиє, штопає їхні речі, лікує, коли ті хворіють. І при цьому несмачні гіркі мікстури, які вона дає дітям, перетворюються на улюблені ними соки чи навіть морозиво. І все це з однієї і тієї ж пляшечки! Мері Поппінс навчає дітей доброти і умінню розпізнавати добро в оточуючих, не вимагати від людини того, що вона не в змозі зробити, не задавати запитань, коли знаєш відповідь. Коли Майкл і Джейн ведуть себе нечемно, няня їх не лає. Але незабаром з дітьми відбуваються пригоди (мабуть, не без бажання Мері Поппінс), з яких самостійно виплутатись вони не можуть. І тут дітям допомагає незамінна їхня нянечка. Наприклад, як це сталося, коли Джейн, розглядаючи малюнок на декоративній тарілі, потрапила у минуле і ледве не залишилась там назавжди. І хоча Мері Поппінс ще зовсім молода, струнка, приваблива, виявляється, що вона доглядала принців і принцес, які жили сотні років тому. Як таке могло бути? Але на сторінках книжок про Мері Поппінс чудес багато. Мабуть, тому малюки Бенкси часом не розуміють, чи це вони знаходяться у казці, чи казкові герої – у їхньому житті.  

Отже, дорогий читачу, мерщій читай казкові повісті англійської письменниці Памели Ліндон Треверс про Мері Поппінс. Цілком можливо, що і з тобою також стануться усілякі дивні пригоди. Адже недаремно нянечка стверджує: «Я зможу все, що завгодно й навіть більше, коли схочу».  

Попередня Наступна