Червона книга України

Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – 1 с. обкл.Червона книга – це книга, яка постійно нагадує людству про небезпеку, що нависла над рослинним та тваринним світом. Її назва походить від червоного кольору – кольору тривоги. До неї заносять ті види рослин і тварин, які взагалі дуже рідко зустрічаються і для врятування яких треба вжити термінові заходи, а також ті, кількість яких скорочується. Червона книга України являє собою список рідкісних і зникаючих видів флори і фауни на території нашої країни, які потребують особливої охорони. Заснована вона у 1976 році, а вперше видана – 1980.

Із флори та фауни природних водоймищ Шацького національного природного парку до Червоної книги України занесено  28 видів рослин та 33 види тварин. Пропонуємо тобі ознайомитись з наступними двома рідкісними представниками з них.
Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – С. 23.

Марсилія чотирилиста відома з дольодовикової епохи рідкісна реліктова рослина, яка поширена на Шацьких озерах, Закарпатті, у плавнях рік Дунай та Дністер. Ця багаторічна трав’яниста (папоротева) водяна рослина завдовжки до 22 см зростає на мілководдях водойм із стоячою водою, на замулених берегах. На пересихаючих влітку ділянках утворює наземну форму. Корневище її повзуче, поверхневе, корені розвиваються на його вузлах. Листки на черешках завдовжки 5-15 см мають пластинку з чотирма клиновидними листочками. Розмножується марсилія чотирилиста спорами у липні-вересні. Її кількість поступово зменшується через заростання водойм і їх забруднення, а також через освоєння людьми прибережної смуги та внаслідок проведення меліоративних заходів.

У 1980 році рослину занесено до Червоної книги України. Охороняється вона та вивчається у Шацькому національному природному парку.
Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – С. 300.
Ропуха очеретяна відноситься до виду земноводних. Зустрічається у Волинській, Рівненській та Львівській областях України. Живе жаба на вкритих рослинністю піщаних ділянках. Зимує в норах. Свою активність проявляє у сутінках і вночі, а вдень заривається у грунт на глибину від 20 до 80 см. Живиться переважно комахами. Розмножується щороку в одних і тих же водоймах з низьким вмістом заліза та кальцію.

Чисельність тварини зменшується через розорювання земель та хімічне забруднення середовища, оскільки із-за чутливості до зміни хімічного складу води вона гине переважно на стадії личинки.

У 1980 році ропуха очеретяна була занесена до Червоної книги України. Охороняється на території Шацького національного природного парку та природного заповідника Медобори.

 

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua