Біографія Ф.Фальц-Фейна

Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн народився 16 квітня 1863 року в Асканії-Нова в сім’ї дворянина. У сімнадцять років за відмінно складені іспити в Херсонській гімназії Фрідріх отримав від батька дозвіл на облаштування першого вольєру. У 1883 році недалеко від панського будинку в Асканії-Новій Фрідріх загородив 8 десятин степу, де оселив декількох степових тварин.
В 1882 році Ф.Е. Фальц-Фейн поступає в Дерптський університет. Під час канікул він об'їхав усі найбільші ботанічні сади та зоопарки світу того часу. Першу ділянку неораного степу в районі урочища Кролі Фрідріх почав облаштовувати після закінчення університету в 1889 році. Цю дату можна вважати початком створення першого заповідника - як в Україні, так і в цілому в Російській імперії. Охорона природи і біологія стали для Фальц-Фейна справою номер один.

У 1897 р. він створює зоопарк і ботанічний сад, з 1898 – заказник (природничий музей). Практично всі свої прибутки від продажу овець і шерсті (20-40 тисяч рублів в рік) Фальц-Фейн витрачав на заповідник: провів в Асканію водопровід, телеграф, телефон, електрику, збудував пошту і лікарню, зібрав велику бібліотеку.

Незабаром Фрідріх Едуардович затоваришував із відомим мандрівником генералом П. К. Козловим. За його допомогою Фальц-Фейн, після декількох невдалих спроб, нарешті в 1899 році отримав із Монголії коней Пржевальського. В квітні 1902 року з Біловезької пущі до заповідника привозять зубрів. На початку ХХ століття у вольєрах Асканії-Нової проживають 58 видів ссавців, 344 види птахів та більше 1800 інших тварин.

Чутки про заповідник Фальц-Фейна, який називали «райським садом», розійшлися далеко за межі Росії. З 1912 по 1917 роки його відвідало 12850 екскурсантів, серед яких були видатні вчені та мандрівники.

В грудні 1905 року під час розпалу революційних повстань селяни руйнують власність Фальц-Фейнів в Хорлах, Преображенці, Максимівці, Дофіно, Дарівці. Херсонський губернатор надсилає війська, щоб захистити заповідник від руйнування. Тоді Фрідріх Едуардович починає серйозно замислюватися про необхідність
державної охорони заповідника.

На початку 1917 року Ф.Е. Фальц-Фейн залишає Асканію. Живе у Москві, де займається природоохоронною діяльністю, потім організовує Московське товариство охорони природи. Через рік Фрідріх Едуардович виїжджає до Німеччини, де в лютому 1919 року виступає із доповіддю про Асканію на засіданні природоохоронної комісії. Господар Асканії дуже важко переносив розлуку зі своїм заповідником. Помер Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн у віці 57 років в санаторії Бад Киссинген 2 серпня 1920 року. Похований він на старому кладовищі «Дванадцяти апостолів» в м. Берліні. На могильному камені, із зображенням двох степових орлів, висічено напис: «Тут спочиває знаменитий творець «Асканії-Нова».

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua