Червона книга – це книга, яка постійно нагадує людству про небезпеку, що нависла над рослинним та тваринним світом. Її назва походить від червоного кольору – кольору тривоги. До неї заносять ті види рослин і тварин, які взагалі дуже рідко зустрічаються і для врятування яких треба вжити термінові заходи, а також ті, кількість яких скорочується. Червона книга України являє собою список рідкісних і зникаючих видів флори і фауни на території нашої країни, які потребують особливої охорони. Заснована вона у 1976 році, а вперше видана – 1980.
З видового багатства флори та фауни Гранітно-степового Побужжя до Червоної книги України занесено 26 видів рослин, 56 видів комах та 46 видів хребетних тварин. Тож познайомся з наступними рідкісними представниками цього краю.
Вишня Клокова – це рідкісна реліктова рослина сімейства розоцвіті, яка відноситься до ендемічного виду і зустрічається тільки в Гранітно-степовому Побужжі. Поширена вона в степовій зоні Миколаївської області на скелі Висока, берегах річки Чорний Ташлик, на околицях сіл Мигія Первомайського району та Богданівна Доманівського району. Росте на гранітних відкладах у чагарникових заростях, однак поступово зникає внаслідок руйнування місцезростань через видобування будівельного каменю.
Вишня Клокова – це кущ або деревце заввишки 30-180 см, що має розгалужене стебло, короткі плідні пагони, скупчені на кінцях гілок. Листки рослини широкоеліптичні завдовжки 16-38 мм та завширшки 12-28 мм, квітки білі, зібрані у зонтик. Цвіте вишня у квітні-травні, плодоносить у червні-липні. Її плоди являють собою їстівні, кулясті, соковиті, темно-червоні кістянки діаметром 10-12 мм. Розмножується насінням і вегетативно (кореневими паростками).
Охороняється на території регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя», де на околицях с. Мигії планується створити заказник. Вирощується також у Національному ботанічному саду НАН України в м. Києві.
Марена дніпровська, або вусач дніпровський – це круглорота риба родини коропових, найбільша популяція якої збереглася лише у регіональному ландшафтному парку «Гранітно-степове Побужжя», де і охороняється. Поодинокі особини цієї риби зустрічаються лише у басейнах річок Дніпро та Південний Буг. Живе вона на ділянках з прискореною течією і щебнисто-гальковим дном. Ця риба досягає довжини 50 см і ваги 3 кг. Веде придонний спосіб життя. Дорослі особини живляться личинками комах, інколи – ікрою та мальками. Живе до 12 років. Її чисельність зменшилась через гідротехнічні будівництва, забруднення водойм та надмірний вилов.
Повернутися назад | Карта походу |
© Національна бібліотека України для дітей www.chl.kiev.ua |