БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

       Валерія Іваненко - з цим ім'ям вона увійшла в дитячу літературу. Воля - так звали її вдома. Лесею вона назавжди лишилася для друзів. Красива, з ніжним рум'янцем, розумними і виразними темними очима, вона була добра і чарівлива, демократична і проста, по-справжньому інтелігентна, сповнена любові до мистецтва і літератури.
       І хоч зростала Воля у творчій родині (батько - редактор видавництва, мати - відома письменниця Оксана Іваненко), її не полонили творчі захоплення. У мріях Волі з'являлись моря з невідомим глибинним царством. Ще дитиною почала відвідувати морський гурток, удома розводила риб в акваріумі, дуже любила книжки про природу. І ось вона - студентка біологічного факультету Київського університету. Потім була цікава практика у дніпровських заповідниках, Заполяр'ї, на Баренцовому морі, експедиції по вивченню річок та озер Закарпаття. Промайнули студентські роки. Валерія Володимирівна готувалась захищати дисертацію. Та раптом трапилось нещастя: вона важко захворіла. Спочатку відмовили ноги, потім руки. І замість улюбленої роботи, наукових експедицій, Валерія Володимирівна змушена була лежати. Лежати довгі роки, не знаючи, коли відступить, і чи відступить коли-небудь хвороба взагалі. Чи можна знайти сенс життя в такому стані? Валерія Володимирівна знайшла. Вона вивчає болгарську мову, робить переклади художніх творів з болгарської. Маючи великі знання з біології, зоології, гідробіології, іхтіології, В.Іваненко починає обдумувати сюжети майбутніх оповідань для дітей, береться до нової праці. В 1960 році виходить у світ перша книжка Валерії Володимирівни "Де вони блукають". За нею - "Хатинка в морі", "Оленятко". Дивна чистота мови, образність, наукова точність характерні для творів письменниці. Всі вони про любов до природи, про пізнання її мудрих віковічних законів, невичерпний світ її несподіваних чудес.
       Якби хвороба відступила, Валерія Іваненко напевне зробила б у своєму житті щось значне і велике. Але навіть проживши всьго 42 роки, письменниця залишила по собі добру пам'ять - свої чудові твори для дітей.