БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

       У знаменитій Червоній книзі наша природа охороняється законом. А в повістях та оповіданнях мудрого і доброго письменника Юрія Коваля вона оберігається любов'ю і мистецтвом чудового оповідача. Та навіть не оберігається, а зберігається назавжди для нас. Так назавжди залишиться в нашій пам'яті маленький рицар свободи недопесок Наполеон Третій, герой повісті Юрія Коваля "Недопесок" і бешкетник ведмідь із оповідання "Лабаз", який хоч, як мовиться, "нечистий на лапу", але це більше із пустощів, і картопляна собака із оповідання "Картофельная собака" - єдиний екземпляр особливої породи, виведеної самим письменником, яку можна було назвати "дворняга-хулиган, добрый", і бездомна кішечка Шамайка, яка мужньо бореться за своє існування і з честю виходить із багатьох складних, навіть трагічних ситуацій. І дерева, і трави, і кленове листя "з таким фантастичним малюнком, якого зроду не вигадає людина", і холодний жовтневий вітер - листобій, і миші, і птахи, і метелики, і риби, і зірки - з їх кольорами, повадками і прізвиськами - все це теж з Червоної книги Юрія Коваля. Вона зберігає не тільки Природу, а й дітей і дорослих. На її сторінках незмірна доброта, невичерпний оптимізм і нестримна фантазія.
       Юрій Йосипович Коваль народився в Москві в 1938 році. В 1960 році він закінчив історико-філологічний факультет Московського державного педагогічного інституту. Навчаючись в інституті, Юрій Коваль, здається, не збирався стати письменником. Він чудово співав під гітару власні пісні, блискуче грав у студентському театрі, мав неабиякий успіх на художньо-графічному факультеті і друкував свої акварелі в журналі "Пионер". Наділений від природи артистизмом, приємним голосом, почуттям гумору і даром оповідача, Ю.Коваль був цікавим співрозмовником. Ровесники тягнулися до нього, захоплені його життєлюбством, доброзичливістю, незалежним, вільним духом. Ю.Коваля рідко можна було бачити на зборах. Він ніде не служив постійно. І взагалі, Юрій Йосипович нечасто бував в Москві. Довгий час він жив на Півночі, на Уралі разом з простими трудівниками, вивчаючи їхні характери, турботи. Він полював, ловив рибу, вчився бачити природу, відкривав її прості і вічні таємниці, а також писав книги.
       Більш як за два десятиліття Юрій Коваль написав багато хорошого і доброго. Це і захоплюючі, не схожі одна на одну повісті "Недопесок", "Приключения Васи Куролесова", "Пять похищенных монахов", "Самая легкая лодка в мире", а також численні збір- ки оповідань та мініатюр: "Алый", "Читый Дор", Листобой", "Кеп- ка с карасями", "Стожок", "Картофельная собака", "Заячьи тропы" та інші.
       Твори Ю.Коваля перекладені багатьма мовами, звучать по радіо. По них знімаються кінофільми. А ще Юрій Йосипович перекладав з інших мов, був чудовим живописцем і скульптором.