Додаток 5

Усний журнал «Зі сміху люди бувають»

Із письменником-сатириком П. Глазовим читачі ознайомляться на сторінках усного журналу, мета якого — поглибити і розширити знання про його творчість, що зброєю сміху викриває ледарів, порушників дисципліни, тих, хто цурається рідної мови; викликати інтерес до творчості П. Глазового та інших гумористів, щоб виховувати у дітей почуття гумору, самокритичність, зневагу до недбалості та байдужості.

Перша сторінка розкаже читачам про роль сміху в житті людини.

1-й ведучий: «Перед сміхом ніщо не встоїть… — писав великий американський гуморист Марк Твен.  — Чому ж не взятися вам до цієї зброї? Навіщо ви даєте їй іржавіти?».

«Смійтеся, — радить один норвезький лікар, — бо три хвилини сміху замінять п’ятнадцять хвилин ранкової гімнастики». Ми сміємося, коли нам просто весело, або ж коли маємо в серці велику радість, або як збираються до гурту друзі. Недарма в Польщі запроваджено Орден усмішки, яким нагороджують людей, які дарують дітям радість.

2-й ведучий:    
Сміх людський — чудесна штука.
Він — мистецтво і наука.
Він — в житті і для життя.
Із потворного й дурного
Посміятися не гріх.
Добрий сміх не б’є, не мучить,
Він на світі жити учить.

1-й ведучий: Сьогодні ми ознайомимося з письменником-сатириком Павлом Прокоповичем Глазовим. Хто ж він? Що написав? Давайте уважно послухаємо, зробимо висновки, поміркуємо, добродушно посміємося, покепкуємо!

Декламатор:     

Сьогодні, кажуть, не до сміху, —
Оскільки нас, біді на втіху,
Забули радощі чомусь.
Болючі справи і прогнози, —
А я всміхнувся, хоч крізь сльози,
А може, навіть засміюсь.
Нам сміх додасть
Добра й снаги,
Осяє сірі будні …
А проклятущі вороги
Сміються хай на кутні!
Проблем і труднощів немало,
Та зарегочу, — як, бувало,
Колись козацтво бойове,
Натуру маючи широку,
І ви засмійтеся, нівроку,
Хто не сміється — не живе.
Нам сміх додасть
Добра й снаги,
Осяє сірі будні …
А проклятущі вороги
Сміються хай на кутні!
Якщо живе народ наш досі,
То це тому, що він у змозі
Сміятись в горі, в боротьбі.
І ви посмійтесь для розради,
Лише від сміху помирати
Бажаю вам, як і собі.
Хай сміх додасть
Добра й снаги,
Осяє сірі будні …
А проклятущі вороги
Сміються хай на кутні!

Друга  сторінка усного журналу знайомить з біографією письменника та його творчістю.

1-й ведучий: Павло Глазовий народився 30 серпня 1922 року в селі Новоскелюватка Казанківського району Миколаївської області в сім’ї хлібороба. Учасник Великої Вітчизняної війни. Закінчив Київський педагогічний інститут. Працював заступником головного редактора журналу «Перець», а згодом — журналу «Мистецтво». Автор ряду книжок сатири та гумору. Лауреат премії ім. Остапа Вишні. Його поетичні твори допомагають долати  вади нашого суспільства, вчать жити й боротись з перевертнями, що зневажають мову, народну культуру.  У П. Глазового на все своя сміхологія. Ось деякі гуморески зі збірки «Сміхологія».

Читачі декламують твори П. Глазового «Пряник», «Буйні предки», «Допитливий син», «Найважча роль», «Кухлик».

Остання, третя сторінка, підсумовує заходу.

Декламатор: Твори Павла Глазового зрозумілі  кожному читачеві і слухачеві. Творчий ужинок поета — майже 20 книжок, тисячі авторських виступів перед численними аудиторіями і, головне, — всенародна любов і визнання.

Там, де з’являвся Павло Глазовий, все дзвеніло і реготало, сміх той неначе розбризкувався навкруги золотим дощем. Він був дуже талановитим письменником і дуже скромною людиною. Його вірші вражають поетичністю, досконалістю форми, теплим іскрометним гумором, великою добротою і гуманізмом навіть тоді, коли він дотепно й незлобливо кепкує над невдахою чи таким собі ледачим нашим ровесником.

1-й ведучий: Праця митця не пропала даремно, вона не зникає, вона дає свої сходи, адже її зберігають в пам’яті різні покоління людей.

Отак і я прожив на світі,
І побіліла голова.
І полетіли в світ широкий
Мій сміх, і думи, і слова.
Нехай стебло моє затопчуть,
Нехай мій корінь перетруть, —
Того, що в люди полетіло,
Уже назад не заберуть.

Декламатор: 30 жовтня 2004 року, надірване від несправедливості та брехні, зупинилося серце великого сатирика, щоб увійти в безсмертя свого народу з великою любов’ю до нього, з великою вірою і великою надією на його мудрість.  Павло Глазовий назавжди залишиться з нами, усміхнений, з добрими і допитливими очима, приємною посмішкою і прекрасними творами, девіз яких: «Сміх з веселого й смішного — незрима глибина».

Попередня Наступна