Усе про тварин

Тварі Землі є витвором складного
космічного процесу, необхідною
і закономірною частиною стрункого
космічного механізму, де, як ми
знаємо, немає випадковостей.

В.І. Вернадський

 

 

 

 

При слові «тварина» більшість з нас механічно уявляє щось чотириноге і вкрите шерстю або принаймні лускою. Проте таке уявлення невірне. Тваринний світ надзвичайно різноманітний. Він з давнини цікавив людину, яка полювала, приручала, вивчала тварин. Вперше зоологія як наука зародилась у Стародавній Греції. Назва «зоологія» утворена з двох грецьких слів: «зоон» — тварина і «логос» — слово, вчення. «Батьком» зоології вважають давньо-грецького вченого Аристотеля (384–322 р. до н.е.). Саме він зробив першу спробу узагальнити накопичені людством знання про тваринний світ. Йому вдалося досить детально описати будову, спосіб життя і поширення 454 видів тварин. Через 2000 років Карл Лінней описав уже 4200 видів. Зараз вчені стверджують, що на Землі існує приблизно 2 млн. видів тварин.

В історії зоології були свої підйоми і падіння, переслідування вчених і всесвітня слава. До середини ХІХ століття зоологія була наукою описовою, тобто виконувала одне завдання — називати, описувати, класифікувати тварин. Корінний переворот в зоологічних дослідженнях стався під впливом праці Ч. Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору...» (1859 р.), в якій він обґрунтував теорію еволюційного розвитку живої природи. Головним завданням зоології стало наукове пояснення процесів історичного розвитку тваринного світу. Ця наука перестала бути тільки описовою і набула рис філософської.

Сучасна зоологія — це цілий комплекс наук, який включає як окремі галузі — систематику, морфологію, фізіологію, ембріологію та інші, так і окремі розділи — малакологію, ентомологію, орнітологію.

У книжках, рекомендованих у цьому розділі, ти детальніше ознайомишся із розвитком зоології і дослідженнями вчених про тваринний світ: його різноманітність, біологічні особливості конкретного виду. Дізнаєшся також про незвичайних найцікавіших представників тваринного царства.

Акимушкин И.И. Причуды природы / И.И. Акимушкин ; худож. Е. Ратмирова, М. Сергеева .— Смоленск : Русич, 1999 .— 285 с. : ил. — (Занимательный мир).

У цій книжці відомий учений і письменник розповідає про дослідження незвичайного в житті тварин. На земле обитает, можно сказать, полтора миллиона видов животных и пол миллиона видов растений. И каждый вид по-своему чудесен, удивителен, поразителен, потрясающ, ошеломляющ, дивен, фантастичен… В предлагаемой читателю книге найдется много доказательств чудесной уникальности всевозможных животных. В ней я пытался эти уникальности объединить, собрать воедино и связать с зоогеографическими регионами-областями обитания редкостных животных. Рассказал и о том живом и поразительном, которому по вине человека грозит гибель.

Ти довідаєшся про багато дивного, що відкрили науковці, вивчаючи інстинкт у різних тварин: жуків, шпаків, ворон, сорок, мавп, левів, ведмедів, вовків. Дізнаєшся також про причини та загрозу зникнення багатьох видів тварин: бобрів, снігових барсів, каланів, білих ведмедів, зубрів, вівцебиків, білих журавлів, кречетів, беркутів та інших.

Акимушкин И.И. Проблемы этологии / И.И. Акимушкин ; худож. А. Колли .— Смоленск : Русич, 1999 .— 191 с. : ил. — (Занимательный мир).

У книжці цікаво розповідається про етологію — науку, яка вивчає поведінку тварин. Название науки происходит от двух слов греческого языка: «этос» — характер, нрав и «логос» — учение. Спостереження  вчених, про які йдеться у виданні, проводились у польових і лабораторних умовах над різними видами птахів, риб, комах, приматів та інших тварин.

Мне как автору хотелось в этой книге на сотнях разных примеров из жизни самых различных животных, то есть на фактическом материале, показать и рассказать вам о постепенном развитии мышления, постепенном усложнении поведения животных, о становлении их психической деятельности, о самых первых зачатках ее проявления и о дальнейшей, разветвленной и множественной ее эволюции, начиная от примитивных организмов беспозвочных животных до высших приматов.

На багатьох прикладах автор книжки показує здатність тварин набувати і запам’ятовувати досвід. А це і є могутньою силою розвитку психіки.

Дмитрієв Ю. Ця дивовижна наука зоологія : Етюди про зоологію та зоологів / Ю. Дмитрієв ; мал. М. Ємельянова .— К. : Веселка, 1981 .— 189 с. : ілюстр.

Книжка ця про зоологію... А ще точніше — це книжка, присвячена небагатьом питанням із тих багатьох, над якими працюють зоологи... Тому що хоч зоологія й перекладається з латинської як «наука про тварин», насправді ж це не одна, а багато наук, і ще правильніше — це система наук. Кожна з них — важлива, потрібна частина зоології, а водночас і самостійна, дуже широка галузь теоретичних знань і практичної діяльності людей. Щоб переконати у цьому, автор в кінці книжки подає «Список деяких біологічних наук (аж ніяк не повний)». До нього включено 40 назв із коротким поясненням про кожну науку.

Розділи книжки присвячено історії розвитку зоології та її окремих галузей: ентомології, арахнології, герпетології, орнітології, теріології.

Дивовижне у світі тварин / уклад. Н.Б. Щербина .— Х. : МОСТ-Торнадо, 2003 .— 206 с. : ілюстр. — (Серія «Це цікаво»).

Докладні розповіді, коротенькі повідомлення, цікаві малюнки цієї книжки присвячені життю найрізноманітніших тварин.

У книжці три розділи «Найцікавіше з життя водяних тварин», «На суші і в воді», «Найцікавіше з життя на суші». З них ти довідаєшся про те незвичайне, що помітили вчені в житті деяких тварин: риби анабаса-повзуна, яка не гине без води понад тиждень і може долати суходолом до 1,5 км; рибки мормірус, яка ніколи не потрапляє в сіті, бо має джерело електромагнітних коливань, за допомогою яких «обмацує» місцевість; єгипетських жабів, які затискують в щелепах пагінець очерету, щоб їх не проковтнула змія; павуків, які можуть передбачати погоду, бо мають добре розвинені органи, що вловлюють найнезначнішу зміну вологості повітря; качкодзьобів — тварин, які виводять малят з яєць, а годують їх молоком, тобто мають риси і ссавців, і плазунів та багато іншого.

Тварини / ред. В.Г. Бєляєв ; худож. П.В. Мирончик ; пер. І.П. Дроздова .— К. : Кобза, 2003 .— 317 с., [9] арк. ілюстр. — (Світ навколо нас).

Книжка побудована у формі запитань і відповідей — коротких нарисів, що стосуються різноманітного і загадкового царства тварин. Найперші запитання — про науку, яка їх вивчає: «Як виникла наука зоологія?», «Як систематизовані знання про тварин і рослини?», «Скільки тварин мешкає на Землі?». Прочитавши наступні запитання, вирішуй сам, чи цікаво буде тобі дізнатися: «Чи вмирає бджола вкусивши?», «Які бувають акули?», «Як вчені розгадали загадку розмноження вугра?», «Яка риба сама ловиться на березі?», «Навіщо зміям отрута?», «У якого птаха гніздо найкраще?», «Яка температура тіла у тварин?», «Чому кішка  ловить мишей?», «Пантера і леопард — це різні тварини?», «Навіщо тигру смужки, а жирафі  плями?», «Кого кличуть „ай-ай”?»

Тварини / авт.-упоряд. Н.Ю. Безпалова, Ю.Г. Безпалов ; худож.-оформлювач І.В. Осипов .— Х. : Фоліо, 2005 .— 317 с. : ілюстр. — (Дитяча енциклопедія).

Тварин виокремлюють в окреме, надзвичайно різноманітне, царство живої природи, яке так і зветься — царство Тварин. Учені його впорядкували, і у цій книжці йдеться, переважно, про типи і класи тварин. Тварини завжди будуть цікавити людей, адже ми споріднені з ними, користуємося їхнім досвідом пристосування до найрізноманітніших умов існування. Бо за сотні мільйонів років тварини на планеті Земля опанували майже весь суходіл, найбільші глибини океану і навіть повітря. Для того в них є безліч пристосувань, які дуже цікавлять, зокрема, конструкторів і інженерів. Існує навіть окрема наука біоніка, яка вивчає можливості залучення певних рис з будови «живих механізмів» до людської техніки. ...В природі існує величезне розмаїття «конструкторських схем» будови тіла тварин. Про це розмаїття розповість перший розділ нашої книги, тоді як другий, менший за обсягом, присвячений взаєминам між тваринами і людьми, ролі, яку відігравали тварини у розвитку людської культури.

Теремов А. Занимательная зоология : кн. для учащихся, учителей и родителей / А. Теремов, В. Рохлов ; худож. Н. Бачинская, Н. Кувшинова .— М. : АСТ-ПРЕСС, 2002 .— 527 с. : ил. — (Серия «Занимательные уроки»).

У цій книжці знайомство із зоологією починається з типу найпростіших і закінчується хордовими. У кожному її розділі — «Простейшие», «Кишечнополостные», «Черви», «Ракообразные», «Пауко-образные», «Насекомые» та ін., вміщено статтю, в якій розповідається про основні відкриття в тій чи іншій галузі зоології. Також подаються найцікавіші відомості про конкретних тварин, взяті авторами із «Книги рекордів Гінесса». К каждому разделу подобраны разнообразные занимательные задания — ребусы, кроссворды, чайнворды, криптограммы, зоошутки, викторины, олимпиадные вопросы, ряд познавательных заданий. Каждое из них составлено таким образом, что, выполняя его, учащиеся могут получить массу дополнительных сведений по изучаемому разделу. При составлении книги была учтена и различная степень сложности заданий. В некоторых случаях требуются внимательность и терпение, но в основном здесь нужны смекалка и дополнительные знания… Книжка значно розширить твої знання із зоології і допоможе  здійснити справді захоплюючу подорож у світ тварин.Хрестоматія із зоології / упоряд. А.М. Охріменко, Е.В. Шухова ; худож. В.Й. Дайниченко, В.Й. Гридковець .— 2-е вид., доповн. — К. : Рад. шк., 1988 .— 272 с., 24 арк. ілюстр. : ілюстр.

У хрестоматії розкрито все різноманіття тваринного світу Землі. Серед усіх типів тварин автори вибрали найцікавіші приклади. Це найбільша медуза ціанея, найбільша з двостулкових молюсків — тридакна, павук-птахоїд, бродячі мурашки, електричні риби (вугор, скат, сом), гримуча змія, імператорські пінгвіни, африканські страуси, рідкісний хутровий звір вихухіль, найшвидший звір на Землі — гепард, найбільші ссавці на планеті — кити, одні з найрозумніших тварин — дельфіни та ін. У книжці розповідається про незвичайні властивості тварин та їхню дивовижну пристосованість до навколишнього середовища.

Окремий розділ видання присвячено ролі тварин у природі, у житті та господарській діяльності людини. Розповідається про розведення свійських тварин: великої рогатої худоби, свиней, овець, коней, кролів, птахів (курей, качок, гусей, індиків). Ти також прочитаєш про відомих учених-біологів К.І. Скрябіна, Л.О. Зенкевича, Є.Н. Павловського, А.В. Іванова та ін., дізнаєшся про охорону природи у заповідниках.

Труфанов Г.О. Цікава орнітологія : наук.-худож. кн. / худож. І. Гаврилюк .— К. : Веселка, 1983 .— 151 с. : ілюстр.

Багато цікавих книжок написано про природу і, зокрема, про наших пернатих сусідів по планеті. Існує навіть ціла наука про них — орнітологія. Якщо ви зацікавитеся нею по-справжньому, то знатимете про птахів геть усе: де вони живуть, як спілкуються, як і чому літають, де зимують і багато-багато іншого.

Ця книжка також присвячена орнітології. Вона допоможе вам зробити перші кроки у цю захоплюючу науку. Ти зрозумієш, як тісно переплелись у біології птаха  будова тіла, живлення і особливості поведінки, як вони літають, хто були їхні далекі родичі, як розмножуються, як будують собі гнізда ...птахи — високоорганізовані тварини. Вони дуже пластичні — легко пристосовуються до навколишнього середовища. Тому й можна зустріти їх у будь-якій точці земної кулі: на океанських островах і на материках, в арктичних тундрах  і в розпечених сонцем пустелях.

*               *               *

Большая энциклопедия животных / под общей ред. Т.А. Руденко ; оформ. Т. Дмитраковой .— М. : ОЛМА-ПРЕСС, 1999 .— 379 с. : ил.

Животные // Биология: большая дет. энцикл. / гл. ред. и сост. К. Люцис ; худож. А. Акимов [и др.], фотоил. В. Булавинцев [и др.] .— М., 2003 .— Разд. V .— С. 303–720.

Животные // Биология. Т. 2: энцикл. для детей / гл. ред. М. Аксенова ; гл. худож. Е. Дукельская .— 5-е изд., переработ. и дополн. — М., 2002 .— С. 436–691.

Паркер С. Планета животных : самая красивая энцикл. о животных / С. Паркер ; худож. А. Мэйл, Д. Чэнел ; пер. с англ. В. Свєчникова .— М. : Махаон, 2003 .— 47 с. : ил.

Таємниці живої природи : енциклопедія. Ч. 1 : Життя океану / Рік Моріс ; пер. укр. С. Литвиненка ; оформ. Е. Шарплз, Л. Дейві .— М. : РОСМЭН ; К. : Дит. кн., 2002 .— 198 с. : ілюстр.

Талпош В.С. Зоологія : словник-довідник .— Т. : Навч. кн.-Богдан, 2000 .— 239 с. : ілюстр.

Тварини : дит. енцикл. / авт.-упоряд. П.Р. Ляхов ; худож. О.В. Кардашук, О.В. Дєдова .— К. : Школа, 2002 .— (Я пізнаю світ).

Тварини : енцикл. путівник у світ дикої природи / голов. ред. Д. Берн ; з англ. переклали І.В. Андрущенко [та ін.] ; добір ілюстр. Ч. Дабик-Йєйтс [та ін.], худож. оформ. Р. Тіббетс [та ін.], голов. худож. Б. Волс .— К. : Школа, 2003 .— 624 с. : ілюстр.

Цеханська О.Ф. Світ  тварин : енциклопедія / О.Ф. Цеханська, Д.Г. Стрєлков ; ілюстр. М.А. Заремби .— Х. : Ранок, 2006 .— 319 с. : ілюстр.

Цеханська О.Ф. Україна: живий світ : дит. енцикл. / О.Ф. Цеханська, Д.Г. Стрєлков ; худож. оформ. Т.А. Бринзевич .— Х. : Ранок, 2007 .— 127 с. : ілюстр.

Попередня Наступна