Охорона довкілля - одне з найважливіших завдань людства

«Гадаємо, що школа майбутнього повинна найповніше використовувати для гармоній­ного розвитку людини все, що дає природа і що зможе зробити людина для того, щоб природа служила їй. Уже через це ми повинні берегти і поповнювати природні багатства, які маємо»
В. Сухомлинський

У нашому житті охорона природи має надзвичайно важливе значення. Залежність людини від стану навколишнього середовища стає дедалі очевиднішою, і коли йдеться про охорону природи, то мають на увазі не тільки рослинний і тваринний світ, а й процеси, що відбуваються в кругообігу енергії, води, зміни в атмосфері, гідросфері, ґрунті, в організмі людини. Навколишнє середовище забруднюється через недосконалість техно­логічних процесів, недооцінку впливу хімічних і фізичних факторів на природу та з інших причин. Розвиток науково-технічного прогресу, господарська діяльність людини, індустріалізація й урбанізація змінює ландшафти, порушує зв’язки в природі, що встановлювалися протягом мільйонів років. І природа часто не в змозі відновити порушену рівновагу. Разом з тим, зміни земного кліма­ту в зв’язку з надходженням в атмосферу техногенного тепла, аерозольних домішок, порушення озонового прошарку, що захищає все живе від згубного ультрафіолетового випромінювання, різке збільшення мутагенів у воді, ґрунті та атмосфері, радіоактивне забруднення та інші складові земного існування негативно позначились не тільки на довкіллі, а й на здоров’ї людини. З повітрям, водою, їжею в організм людини потрапляють токсичні речовини, радіонуклід­ди, пестициди, гербіциди, інші модулятори росту рослин, які негативно впливають на стан здоров’я. Населення надмірно вживає алкоголь, нікотин, генетично модифіковану їжу. Збільшується захворюваність, смерт­ність, зменшується народжуваність. Тому виникла потреба об’єднати спеціалістів різного профілю для обговорення питань, пов’язаних з довкіллям і людиною, та пошуку реальних шляхів виходу з цієї ситуації.

Людство на порозі глобальної екологічної кризи. І тому потрібна нова філософія життя, нові взаємини людини і довкілля, висока екологічна культура особистості, спрямована на мудре та гуманне природокористування, на розвиток у підростаючого покоління почуттів особистої відповідальності за збере­ження і примноження світових природних багатств. Формування екологічної свідомості дітей та молоді, екологічних знань і разом з тим екологічної етики, уваги та любові до природи, прагнення берегти її естетичну красу, усвідомлювати своє місце в ній є важливим завданням вчителів, батьків, вихователів. Основною метою екологічного виховання на сучасному етапі стає розвиток потреб дітей в спілкуванні з природою, залучення підростаючого покоління до активної ефективної практичної природо­охоронної діяльності.

Рекомендована нижче література озна­йомить Вас з сучасними екологічними проблемами, різними формами і методами екологічної освіти й виховання, прикладами дослідницької, експериментальної, педагогіч­ної та еколого-туристичної роботи. Крім того, запропоновані сценарії розраховані для практичного використання їх при розробці нетрадиційних інтерактивних методів нав­чання з природничих наук, у позакласній та гуртковій роботі, які можна провести під час занять, уроків, виховних годин, екологічних свят, шкільних вечорів, брейн-рингів тощо. Інформаційний список адресовано вчителям біології, класним керівникам, вихователям, працівникам будинків дитячої творчості та інших позашкільних навчальних закладів, керівникам гуртків, факультативів, всім, хто вболіває за природу рідного краю, збережен­ня земного світу Землі.

 

До змісту Наступна