Книжки для дітей і підлітків Тернопільщини 2012 р.
7 березня 2013, 13:51   Автор: Ганна Осадко

Книга мого роду". Обкладинка2012 року на Тернопільщині з'явилося чимало цікавих книг дня дітей і підлітків. Так, тернополянка Ірина Мацко упорядкувала для «Видавництва Старого Лева» «Книгу мого роду». Користуючись цим альбомом, можна створити сімейну хроніку. Лише тут можна буде прочитати про кумедні випадки із маминого чи таткового дитинства, відшукати фірмовий бабусин рецепт чи улюблену пісню прадідуся. А проілюструють яскраві миті життя сімейні фотографії. Альбом «Книга мого роду» став лідером книжкових продажів Форуму видавців у 2012 році.
Л. Мусіхіна. "Магія українців устами очевидців". Обкладинка
Лілія Мусіхіна вразила книжкову спільноту своєю «Магією українців устами очевидця», що з'явилася у видавництві «Зелений пес». Зауважимо, що це не теорія, а особисті дослідження авторки, зроблені під час численних експедиційних розвідок. Її праця ґрунтується на особистих зустрічах та розмовах із мольфарами, відьмами, знахарями та очевидцями магічних дій. Це — книжка для фахівців з магії, для тих, хто цікавиться таємним українським світом, для тих, хто хоче пізнати приховану душу народу. Магічні рослини, Магічний час, Магічні дії, Магічні стихії — саме так структуровано інформацію і об’єднано у розділи, які дозволяють швидко зорієнтуватися у книзі. «Магія українців вустами очевидця» це книга про те, якою була і є народна магія, якою вона входить у ХХІ століття.

Н.Гербіш. "Теплі історії до кави". ОбкладинкаУродженка Збаража Надійка Гербіш видала у видавництві «Брайт Букс» книгу, що стала бестселером — «Теплі історії до кави». У цій книжці зібрані історії про почуття й настрої, сумніви й рішення, далеку дорогу й затишний дім, чужі міста й близьких людей, солодкий шоколад і терпкувато-гірку каву. У них немає однозначних висновків і незмінних рецептів, а є пошуки та віра в імпровізацію. Є любов і сміливість, крихта суму й багато радості, чимало мрій і не менше спогадів. Герої цих історій — прості жителі звичайних містечок, загублені, знайдені, закохані, замислені, умільці надихати й такі, що за клапоть натхнення готові поділитися останньою філіжанкою кави — хоча, що тут казати, вони готові ділитися своєю кавою й просто так. Вони щирі й справжні: пестять своїх котів, їздять на велосипедах, приймають гостей, печуть пиріжки й відсилають листівки, слухають вуличних музикантів і малюють маршрути на поторсаних картах. А ще у кожного з них є старі, улюблені горнятки, на дні яких і збереглися ці історії.
Н. Насічник. "Пастух бджіл". Обкладинка
Наталія Пасічник, яка народилася у Теребовлі, у київському видавництві «Гамазин» 2012 року видала поетичну збірку «Пастух Бджіл». Вірші Наталі Пасічник дуже ритмічні і плавні. Спроби узагальнень і психологізму, метафоричність, апеляції до міфологічно-архетипового, а також схильність до ефектних, майже афористичних формулювань — ось, здається, ті головні «кити», на яких ґрунтується її поезія.

Г. Шулим. "Завітала в гості казка". ОбкладинкаГалина Шулим у видавництві «Підручники та Посібники» видала книжечку «Завітала в гості казка». До цієї збірки увійшли авторські казки про силу материнської любові, дружбу, гармонію між людиною та природою, взаємодопомогу та піклування про слабших. Збірку укладено відповідно до Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі» Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. Книга розрахована на вихователів дитячих садків, батьків, дітей дошкільного і молодшого віку, любителів казок.
О. Волошин. "Пригоди в екологічному барлозі". Обкладинка
У тому ж видавництві побачила світ книга О. Волошина «Пригоди в заповідному барлозі: екологічні оповідання». В екологічних оповіданнях висвітлені цікаві пригоди лісових і свійських тварин, які опинились на межі виживання через негативні зміни природного середовища, відсутність будь-якого захисту від хижаків та браконьєрів. В умовах небезпеки вони зуміли згуртуватись, створити колективний захист від нападників, організувати своє життя в екстремальних умовах в заповідному барлозі, де основну роль в їх збереженні відіграли доброзичливі мешканці навколишніх поселень.

П. Сорока. "Будьте здорові". ОбкладинкаПетро Сорока написав для «Підручників і Посібників» книжечку веселих віршів «Будьте здорові!». У цій збірці подано вірші, загадки, казки, які допоможуть дитині краще засвоїти знання з курсу «Основи здоров’я». Для вчителів початкових класів, вихователів груп продовженого дня, учнів 1–4 класів та їхніх батьків.

Та особливо плідно попрацювало задля діток найбільше тернопільське видавництво «Навчальна книга - Богдан» — тут побачили світ аж 65 дитячих книжок!!! А це дуже і дуже багато, зважаючи на економічну й культурну кризу сучасної України.

Серед найцікавіших новинок від «Богдана» «Абетка-прозивалка» Івана Андрусяка. Кожна нова книга цього поета — завжди яскрава подія, відтак, і «Прозивалки» у нього зовсім не образливі, а добрі та бешкетливі. І «прозивалок» тих — не мало не багато, аж шістдесят шість! «Абетка-прозивалка» побудована за принципом «книжки-перевертачки» — з одного боку абетка для дівчат, а з іншого — для хлопців! І ще — до кожної літери є кумедна ілюстрація у виконанні Ганни Осадко.

А. Курков. "Чому їжачка ніхто не гладить". ОбкладинкаПрипала до душі читачам і казка Андрія Куркова «Чому їжачка ніхто не гладить» із чудовими ілюстраціями Тетяни Горюшиної. Адже всі — великі чи маленькі, люди чи звірятка, — хочуть відчувати себе дорогими і комусь потрібними. А одного разу маленький Їжачок засумував, оскільки ніхто не хотів його погладити. Так би сердився й супився Їжачок і дотепер, якби не сіра польова Мишка, яка пояснила йому, у чому річ. Відтоді звірятка стали нерозлучними друзями й щовечора п’ють чай із горішками та яблучками!

Не залишило байдужими читачів і розкішне видання Надії Гуменюк «Шуршик В. та інші: Казки з Яринчиного саду». Усі казкові пригоди, про які розповідається у цій книжці, трапилися в Яринчиному саду, який подарував дівчинці дідусь. Сад незвичайний — іноді він стає чарівним часовим коридором, дивовижним переходом, через який дівчинка потрапляє у різні світи. У кожній із десяти філософсько-пригодницьких казок із захоплюючими сюжетами та незвичайними героями утверджується думка: для гармонії нашого світу дуже важливі і квітка, і цвіркунець, і равлик, і дерево, і людина, і вільна щаслива країна — всі вони у Всесвіті єдині, неповторні та всі потребують любові, розуміння і турботи. Прекрасні ілюстрації до книги намалювала Світлана Радчук.

Г. Осадко. "Пластилинові загадки". Обкладинка«Пластилінові загадки» Ганни Осадко цікаві насамперед тим, що письменниця власноруч проілюструвала свої твори, та ще й у незвичайній техніці — вона їх ВИЛІПИЛА ІЗ ПЛАСТИЛІНУ! На сторінках книги заховалися знайомі малюкам тварини — сорока, їжачок, ведмідь, білочка та багато-багато інших. У такій само техніці створені нею ілюстрації до чарівної дитячої книги Оксани Хлоп'ячої «Вірші хлоп'ячі та дівчачі». Зауважимо, що така техніка ілюстрування надзвичайно копітка та створює чудовий ефект об'ємності зображення. Діти обожнюють книги із пластиліновими ілюстраціями, бо їм близький цей теплий, пластичний матеріал.
О. Кротюк. "В зоопарку". Обкладинка
Ще один чудовий авторський мистецький проект від «Богдана» — віршик-гра «В зоопарку» поетеси Оксани Кротюк та ілюстратора Юлії Поліщук. Особливої уваги варте оригінальне оформлення видання — усі ілюстрації зроблені у техніці аплікації з кольорового паперу, несподівано-неформатні розвороти за аналогом до розміру вольєрів, приміром, у жирафа — висо-о-о-окий, а у мавпочок — до-о-довгий — усе це робить книгу «В зоопарку» окрасою кожної домашньої бібліотечки!

В. Бонзельс. "Пригоди бджілки Майї". ОбкладинкаНаступна книга, що заслуговує уваги, — «Пригоди бджілки Майї» Вольдемара Бонзельса. Саме у 2012 році «Бджілці Майї» виповнилося 100 років, але ця казка досі цікава й актуальна. Бджілка народилася у часи внутрішніх хвилювань — вулик розділяється на дві нові колонії. Майю виховує вчителька, пані Кассандра. Попри її попередження, мала сповнена бажанням досліджувати величезний світ, тому вона чинить непростимий злочин — тікає з вулика! Під час своїх пригод вона заводить дружбу з іншими комахами і разом з ними переживає різноманітні небезпеки та, як і слід було очікувати, зрештою повертається додому. Книгу проілюстрували Сергій та Яна Гавриш.
І. Франко. "Ріпка". Обкладинка
Візитівкою видавництва стала «Ріпка» Івана Франка, котра знайшла творчо-ілюстративне втілення у проекті художньої майстерні «Аґрафка» (Романа Романишин та Андрій Лесів, м. Львів). Щойно з'явившись на полицях книгарень, видання здобуло відзнаку Дитячої книжкової премії «Левеня» — за найкращий арт-проект. Навіть ті, хто знають текст казки напам’ять, не встоять перед спокусою зняти футляр «Ріпки» та сторінка за сторінкою допомагатимуть героям у їхній нелегкій праці! У виданні також наводиться словничок архаїзмів, який полегшує сприйняття казки маленькими читачами.

Н. Дев'яко. "Кохана Пустельного Вітру". ОбкладинкаНаталія Дев’ятко у 2012 році представила другу книгу із трилогії «Скарби Примарних островів» — «Кохана Пустельного Вітру». Події роману розвиваються стрімко і несподівано. Через зраду ледь не вся команда піратського корабля потрапляє у полон. І хоча деяким в'язням вдається утекти, шляхи піратів розходяться. Дітей забирає до столиці радник Імператора, де їх вчитимуть у найкращій школі світу, в якій виховують імперських командирів. Химера обіцяє, що юні пірати славитимуть Імператора, коли закінчать навчання. А сімох жінок із піратського корабля везуть у Саркон, покинуте стародавнє місто посеред пустелі, овіяної легендами…
Д. Кузьменко. "Аеніль". Обкладинка
Серія «Українська фантастика» поповнилася також книгою Дмитра Кузьменка для підлітків «Аеніль». Сюжет роману заворожує: Аеніль дель Уберті — 12-річна донька послів королівства Ерлі, яка навчається в Академії чарів на відділенні алхімії. Замок Академії, що має давню історію, сповнений багатьох таємниць і прихованих небезпек, які не завжди можуть подолати навіть викладачі — найталановитіші чарівники, чародії, алхіміки, цілителі та книжники. У школі свої традиції, звичаї та правила, не всі з яких відомі стороннім. Тиха, сором'язлива і невміла у чарах Аеніль стикається з небезпечними істотами, забороненими чарівницькими експериментами, таємними спілками учнів і викладачів, смертельними чарами, плетивом змов і підступів, расовою та становою нерівністю.

М. Гоголь. "Тарас Бульба". ОбкладинкаПорадувало читачів також великоформатне подарункове видання Миколи Гоголя «Тарас Бульба», проілюстроване розкішною графікою Андрія Говди. Поціновувачам української класики припали до смаку також «Казки» Богдана Лепкого, які й досі не втратили пізнавальне, морально-етичне, соціально-виховне, розважальне та естетичне значення. У книзі вміщено казки: «Про дідову дочку Марусю і про бабину Галюсю», «Про діда, бабу і качечку кривеньку», «Про лиху мачуху, сирітку Катрусю, чорну кицьку, дванадцять розбійників і про князенка з казки» та «Казка про Ксеню і дванадцять місяців».
О. Скляренко. "Іграшковий дивосвіт". Обкладинка
Тим, хто вміє і любить шити, припала до вподоби книга Оксани Скляренко «Іграшковий дивосвіт. Основи моделювання м’якої іграшки», у якій розповідається про основні принципи моделювання та виготовлення іграшки та про те, як інколи дивно і несподівано можуть народжуватися іграшкові образи.

У 2012 році з'явилося також чимало новинок у серії «Картинки для дитинки». Книги ці — особливі, бо ж зроблені "Про цікавих тварин загадки малим". Обкладинкаспеціально для найменших читачів. Кутики сторінок у них заокруглені, аби малятко часом не поранилося, бавлячись із книгою. Сторінки такі цупкі, що розірвати книжку практично неможливо, а палітурка м'якенька та приємна на дотик, тому читати можна і в ліжечку перед сном. Нову книжечку серії — «Про цікавих тварин загадки малим» — написала Леся Мовчун, а виліпила Маргарита Басалига.

Отже, тернополяни — і автори, і видавці — у 2012 році доклали чимало зусиль, аби порадувати маленьких читачів. Сподіваємося, що й у нинішньому році на нас чекають нові чудові книжкові відкриття!

Ганна Осадко


Коментарі до статті