Хранитель пам’яті про війну
25 липня 2015, 15:46   Автор: Мотузюк Денис Ігорович

           У 2015 році за поданням Полтавської обласної бібліотеки для дітей імені Панаса Мирного обласну премію імені Панаса Мирного у номінації «Література, літературознавство» здобув полтавський літератор Нечитайло Микола Якович. Письменник — дитина війни і більшість його  творів це автобіографічні спогади про найважчий період свого життя. Він частий гість в нашій бібліотеці, проводить зустрічі з дітьми, розповідає про свою творчість і ділиться своїм досвідом із наступними поколіннями. Микола Якович справжньою і простою народною мовою, без прикрас, описує часи воєнного лихоліття, важкі часи повоєнної відбудови. Згадує голод, холод, втрату батька. Очима автора ми дивимось на людей які жили у той час, на їх щоденний подвиг заради нашого мирного майбутнього. Під його пером оживає нехитрий побут селян тих часів. І обов’язково — мораль. Кожен твір мусить закінчуватись на повчальній ноті, щоб сучасні читачі не забували подвиг своїх предків. Автор щиро вболіває за моральний стан прийдешніх поколінь.

            Зараз у доробку автора ряд автобіографічних творів і цикл про дітей війни, написаний для дітей миру. Нечитайло Микола Якович торкається цілого ряду болючих проблем сучасності. Материнство, ставлення до людей із обмеженими можливостями, спогади про війну і важке дитинство. Усі його твори дуже повчальні і містять чітку моральну думку автора про явище. Пропонуємо ознайомитись із добіркою його творів

     

Нечитайло, Микола Якович. Дорога до щастя [Текст] : образки з життя, спогади / Микола Якович Нечитайло. – Полтава, 2010. – 207 с. : фотогр.

 

   Крізь зміст цієї книги ми виразно й образно усвідомлюємо життя самого автора, сповнене великими і щирими синівськими почуттями до батьків, до людей праці, високої вимогливості до себе і відповідальності за доручену справу, за кожен крок і кожну мить свого життя, за сім’ю і виконання свого громадянського обов’язку.

 

Нечитайло, Микола Якович. Цінуй цей дар життя [Текст] / Нечитайло, Микола Якович. – Полтава : ФО-П Гребеникова Л. В., 2014. – 179 с.

     

    Уже в самій назві книги криється її зміст, основний лейтмотив: жити і прожити чесно, по-совісті, цінувати кожну його мить, яка дарувала б собі і кожному радість, задоволення, щастя та прагнення завтра зробити кращим від сьогодення, вміти контролювати свої дії і вчинки.

 

 

Нечитайло, Микола Якович. За покликом душі і серця [Текст] : вибране / Нечитайло, Микола Якович. – Решетилівка : Полтавський літератор, 2014. – 214 с. : іл.

     

    У книзі «За покликом душі і серця» автор розміщує всі твори написані в різні роки на різну тематику. В художніх оповіданнях, новелах, бувальщинах, замальовках, етюдах, в поезії та гуморесках прототипами стали жителі тих місць, де працював та проживає автор.

 

 

Нечитайло, Микола Якович. Від лісу до моря [Текст] : (дорожні записи 1962 року) / Нечитайло, Микола Якович. – Полтава : Фо-П Гребеникова Л. В., 2013. – 28 с. : фотогр.

     

    Ці подорожні нотатки 1962 року — спогад автора про свого товариша, прикутого до інвалідного візка. Брати по духу і товариші по нещастю спершу зустрілися на сторінках літературних видань, а потім автор вирішив побачити свого друга вживу. Твір містить роздуми автора під час подорожі.

 

 

Нечитайло, Микола Якович. Конячі сльози [Текст] : Дітям про дітей війни / Нечитайло, Микола Якович ; худож. Є. Пілюгін. – Полтава : Фо-П Гребеникова Л. В. , 2011. – 12 с. : ілюстр.

     

    У новелі «Конячі сльози» автор (він же дитина війни) показує для сучасних дітей страхітні дії чужоземців, фашистів-поневолювачів не лише над нашим мирним населенням а й над природою, тваринним світом, зокрема, над невинним конем Соколом.

 

 

Нечитайло, Микола Якович. Грішниця [Текст] : оповідання / Нечитайло, Микола Якович. – Решетилівка - Полтава : ФО-П Гребеникова Л. В., 2012. – 16 с. : фотогр.

     

    Автор навмисне в оповіданні, а також у двох поетичних творах інших авторів, жодного разу не використав медичного вислову про варварську процедуру, яка залишає майже кожній учасниці фізичні, моральні, емоційні, соціальні та психологічні травми.

 

 

Нечитайло, Микола Якович. Перша ялинка мого дитинства [Текст] : дітям про дітей війни / Нечитайло, Микола Якович ; худож. Є. І. Пілюгін. – Полтава : ФО-П Гребеникова Л. В., 2011. – 8 с. : ілюстр.

     

    Хвилююча розповідь дитини війни про зустріч Нового 1945 року двома хлопчиками і дівчинкою напівсирітської сім’ї є пізнавальною і спонукає сучасних дітей вивчати минуле свого народу.

 

 

Нечитайло, Микола Якович. Дітям про дітей війни [Текст] / Нечитайло, Микола Якович. –

Полтава, 2011. – 52 с. : фотогр.

     В автобіографічних та в окремих художніх матеріалах автор розкриває, хто такі діти війни та які випробування випали на їх дитинство, яку недитячу та непосильну ношу брали вони на себе, аби допомогти неньці та замінити батьківське плече. Формування неприязні до будь-якого насильства, бережливого ставлення до надбань народу, кращих людських рис, виховання справжніх творців власної долі, застереження від негативних проявів — проблеми, які автор піднімає у матеріалах добірочки.

 

Нечитайло, Николай. По зову сердца [Текст] : Избр. / Нечитайло, Николай. – Решетиловка ; Полтава : ЧП Мирошник О. Н., 2013-1014. – 70 с. : фотогр.

     

    У цій книжці зібране все те, що писалося не планово, без передбачення, а від щирого серця і душі російською мовою у різні роки життя автора. Новели, рецензії, поезії.

 

 

 

Мотузюк Денис Ігорович,

редактор I категорії ІБС Полтавської обласної бібліотеки для дітей імені Панаса Мирного.

Додаткова інформація

Коментарі до статті