Огляд «Нові імена в дитячій літературі Тернопілля»
27 лютого 2017, 17:00   Автор: Марія Дмитрівна Колопенюк

     Писати для дітей – відповідально і важко. І поскільки заняття це не з легких, то маємо відзначити, що літературне Тернопілля не боїться труднощів. Маючи таку знану родоначальницю дитячої літератури в нашому краї як Іванна Блажкевич (1886–1977), можемо впевнено сказати, що продовжувачів її творчої справи у нас багато.

    Любов до дітей, а значить і до майбутнього нашої України – в надійних письменницьких серцях і їхніх творах. Важко перелічити всі імена тих авторів, які писали чи пишуть для дітей, їх дуже багато : Богдан Лепкий, Роман Завадович, Борис Харчук, Оксана Сенатович, Володимир Вихрущ, Василь Ярмуш, Ярослав Сачко, Галина Гордасевич, Степан Сапеляк та ін. Нині їхню славетну естафету підхопили нові талановиті митці : Марія Баліцька, Ірина Дем’янова, Надійка Гербіш, Олег Вітвіцький, Богдана Дерій, Тамара Ткачук-Гнатович, Богдана Дурда, Ірина Мацко, Наталя Волотовська та багато ін.

    Які тільки теми не зачепили автори в своїх віршах, прозі, п’єсах: любов до Бога і України, рідного міста та села, пошанування відомих земляків, захист рідної мови та її багатств, збереження природи, честі і родинного кореня, любов до ближнього, навчання в школі й товаришування та ін. Словом, всі ці книги про найбільшу цінність на землі – про життя в усіх його аспектах.

    У даному огляді вибірково представлений матеріал про життя та творчість талановитих авторів Тернопілля, які пишуть для дітей. Вибір наш – суб’єктивний.

    Розпочати хотілося б з творчості Марії Баліцької, ім’я якої відоме не лише на Тернопіллі, але й далеко за його межами.

Баліцька Марія Йосипівна (з дому – Шаваровська; літературний псевдонім – Чайка, Ластівка).

Журналістка, редактор, письменниця, громадська діячка.

Народилася 26 грудня 1963 р. у селі Піщане Зборівського району). Член НСЖУ (1993), НСПУ (2011), член Ради ТОО НСПУ (2013). Почесний знак НСЖУ (2007); почесна відзнака НСПУ (2013); дипломант 2-го Всеукраїнського конкурсу журналістів «Українська Мадонна» та конкурсу духовних поезій «Ісусе, Ти потрібний мені». Літературна премія ім. Володимира Вихруща (2004, 2011); лауреат II премії Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» (2009) за п’єсу «Веселкове Диво»; міжнародного поетичного конкурсу «Золотая строфа» за пісню «Уголочек Рая» (2012). У 2010 – переможець конкурсу «1540 знаків любові до Тернополя» і лауреат XIV літературно-краєзнавчого конкурсу ім. Мирона Утриска (м. Турка Львівської обл.) тощо.

   Авторка понад 40 книг – збірок поезій і віршованої прози, книг для дітей, малої прози «Калинова Душа»; п’єс, текстів пісень, духовних збірок «Неопалима Купина» (2003), «Містична Троянда» (2009); романів «Музика Землі» (2004), «Чарівниця» (2005), «Їжак на долоні» (2009); книги-пам’яті про Учителя «Ріка життя Володимира Вихруща» (2009); колисанок «Марійчині колисанки» (2011); філософських міркувань «Душа Бджоли» (2012, 2013) та «Посивіле Серце» (2013), «Осяйний Тернопіль» (2013), «Пелюстки Маминого Щастя» (2013), «Бабусина Радість» (2013), вибраного (читачами) «Яблуневий розмай» (2013), «Вишиванка для Ісуса» (2013) – п’єсу інсценізував тернопільський молодіжний театр «Богослов» парафії св. Івана Богослова УГКЦ; книги для дітей та юнацтва – «Мар’янчині СЕКРЕТИ» (2015) і «Подільська Ластівка у Таврійському Краї» (2014).

 

  Баліцька, М. Андрійків світанок : віршов. казка / М. Баліцька.– Тернопіль : Збруч, 2007.– 8 с. : іл.

Віршована казка про благословенний початок Дня, який дарує всім його Творець! Півень розтривожив тишину, зі сховку вийшов Вітерець, росу збиває Стрибунець, молитву вранішню Ріка шепоче, Сонячний зайчик малює м’ячик на вікні… Андрійко зустрічає свій погідний День.

 

 

Баліцька, М. Веселкове диво : п’єса / М. Баліцька.– Тернопіль : Горлиця, 2009.– 48 с. : іл.

«Веселкове диво» – лауреат II премії Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова – 2009» і володар спеціальної премії «Діти передусім».

Ця п’єса – про важливість дотримання народних традицій і звичаїв, відповідальність за вчинки, перемогу над темрявою – Світла, над злом – Добра; про гармонію Людини і Природи та щасливе дитинство.

 

 

Баліцька, М. Лісова скарбничка : казка про податки  / М. Баліцька ; худож. Н. Волотовська.– Тернопіль : Нац. фін. ун-т, 2007.– 8 с. : іл.

В лісі завелося зло: Чорний крук вкрав у Синички суничку, Лисичка викрадає мед з бочок Ведмедика… Треба щось робити. Лось пропонує створити Службу Податкову і побудувати серед Лісу Хатинку-скарбничку. Як це допомогло звірятам – прочитайте у цій книжечці!

 

 

 

 

Баліцька, М. Й. Містична троянда : духовне / М. Й. Баліцька.– Тернопіль : Збруч, 2009.– 80 с.

Пречиста Діва Марія Богородиця – для кожної душі – улюблена Господом Божественна Квітка.

Вона провадить нас стежками Мудрості, одягає в одіж Чистоти, годує нас несхитною Вірою і  напуває ласками зі Свого невичерпного Джерела Любові.

 

 

 

Баліцька, М. Осяйний Тернопіль : вид. 2-ге, допов. / М. Баліцька.– Тернопіль : Терно-граф, 2014.– 125 с.

Це ліричне прославлення рідного міста і філософські роздуми над буттям людини. Вирушаючи у мандрівку вулицями «Осяйного Тернополя», можна сміливо брати з собою і найменшеньких читачів, яких очікують казкові пригоди таємничих героїв.

 

 

 

 

Баліцька, М. Парасолька для Сонечка : казка /  М. Баліцька ; худож. Н. Волотовська ; упоряд. О. Черниш.– Тернопіль : Збруч, 2006.– 8 с. : іл.

На планеті Дитинство, де правив принц Олександр, раптом захотів царювати хлопчак Переросток разом з Чорними Павуками. Схопили вони Олександра, заперли в темнім льосі… Сумно стало на Планеті… Переросток творив зло: дітей бив, комах і звіряток кривдив, але Сонце Маленьке спасло Олександра і планету Дитинство. Як це відбувалося –прочитайте у  книжечці!

 

Баліцька, М. Й. Подільська Ластівка у Таврійському Краї: оповідання для дітей мол. і старш. шк. віку /  М. Й. Баліцька.– Тернопіль: Горлиця, 2014. – 72 с. : іл.

На читачів чекає захоплююча, сповнена неймовірних пригод подорож цікавими місцинами Поділля, Галичини і Таврійського краю разом із 13-річною дівчинкою Мар’янкою. Серед її друзів – весела ластівка, прудконога ящірка, працьовита бджола, сірий журавель… Книга вчить життєвої Мудрості: де народились – там маємо цвісти!

 

 

Баліцька, М. Й. Сіренькі кролики : книжка-розмальовка для малят – дошкільнят / М. Й. Баліцька.– Тернопіль : Екон. думка, 1998.– 13 с. : іл.

Тут добрі віршики про маму, кроликів і мишок, які не вміють читати книжку, про білочку, качечку, смачненькі сунички, а ще загадки про кицю, чарівника та зорі, які треба прочитати, запам’ятати і малюнки розфарбувати.

 

 

***

   «Коли пишеш для своїх дітей, то стаєш і поетом, і художником, і ким тільки треба» – так каже Олег Вітвіцький, історик, громадський діяч, письменник, патріот.

Народився 10 червня 1976 року в селі Застіноче Теребовлянського району.

Навчався на історичному факультеті , вчителював у родинному селі та викладав в Тернопільському педуніверситеті ім. В. Гнатюка. Був депутатом обласної ради. За правління Януковича і К відмовився від викладацької і наукової роботи. Багато працював в Центрі національного відродження ім. Степана Бандери. Робив те, що не суперечило його моральним принципам і життєвій позиції : «Бути націоналістом – то велика відповідальність».

В 2013 році вийшло перше видання «Повстанської абетки». Книжка швидко розійшлася, не встигли навіть репрезентувати. Почався Майдан, Революція Гідності, потім – війна. У 2014 році книгу довидали, доповнивши сторінками про Небесну сотню.

 

  Вітвіцький, О. Повстанська абетка / ідея і тексти О. Вітвіцького. – Тернопіль, 2014.–  24 с. : іл.

 «Повстанська абетка» – віршована розповідь про Життя і пригоди юного вояка Української Повстанської Армії Алярмика та його друзів. До кожної  літери абетки підібрані слова і терміни, які ілюструють історію національно-визвольних змагань українців в роки Другої світової війни. Книга розрахована як на дітей молодшого та середнього шкільного віку так і на усіх, хто цікавиться тематикою боротьби ОУН і УПА.

 «Повстанська абетка» – пілотне видання в рамках проекту «Алярмик – український супергерой».

  Вітвіцький, О. Пригоди Алярмика та його друзів / О. Вітвіцький. – 2015. – 132 с.: іл. – (Алярмик – український супергерой).

Це друге видання в рамках проекту «Алярмик–  український супергерой». У книзі розповідається про боротьбу українських повстанців проти німецьких окупантів та червоних партизан у роки Другої світової війни через призму пригод юних героїв – Алярмика, Джмелика, Синички та його папуги Хунтика. Головна ідея книги – відобразити взаємозв’язок поколінь у боротьбі за незалежність української держави.

 

«Мені хочеться якнайдовше залишатися дівчинкою, яка надіється»

(Надійка Гербіш).

Письменниця, перекладачка, викладач, фотограф, мандрівниця.

Народилася 12 грудня 1987 року в Збаражі в родині вчителів. Росла в Тернополі, де закінчила класичну гімназію, гуманітарний ліцей при Тернопільському експериментальному інституті педагогічної освіти. Навчалася в Києві.

З 13-ти років вже була перекладачем у місіонерських таборах. У 16 почала дописувати в місцеві та всеукраїнські газети і журнали.

У 2008 році стала членом Національної спілки журналістів України. Тоді ж почала писати серію творів для малечі. Це була перша історія про Мишенятка.

Надійка Гербіш – авторка дев’яти книг, серед яких «Художниця» : повість (2011), «Теплі історії до кави» (2012), «Теплі історії до шоколаду» (2012), «Помаранчевий дарунок» (2013), «Одного разу на Різдво» (2014), «Пригоди у весняному саду» (2014), «Найважливіша знахідка» (2014), «Мишеняткова арифметика» (2015), «Дороговкази, радіо та дощ» (2015).

   Є ще в доробку Надійки дві аудіо казки від журналу «Пізнайко» – «Дивовижний фотоапарат» та «Хлопчик, який не боявся плакати». Часто оформляє книги як фотограф-ілюстратор.

   До речі, неофіційне творче прізвисько Надійки Гербіш – Фея радості. Вона вся – у своїх творчих проектах.

 

Гербіш, Н. Мишеняткова арифметика / Н. Гербіш ; худож. В. Кириченко. – Київ : Брайт Букс, 2015.– 24 с. : іл.

Маленьке Мишенятко вже встигло познайомитися з розмаїтими кольорами, довідатися назви квітів і дерев, потоваришувати з доброю Рудою Дівчинкою та її кудлатим собакою… Тепер настала гаряча літня пора, і Мишенятко вчиться рахувати разом із татусем. А ще перемагає свій страх, ближче знайомиться з сусідом – буркотливим дядечком Кротом, і ділиться найкращим, що в нього є, – улюбленими смаколиками та часом, проведеним із найдорожчими.

 

Гербіш, Н. Найважливіша знахідка / Н. Гербіш. – Київ : Брайт Букс, 2014.– 24 с. : іл.

Ось і настав час нової пригоди маленького сміливого Мишенятка!

Як вам відомо, воно вже встигло познайомитися із розмаїтими кольорами й тим, які вони на запах; потоваришувати з доброю Рудою Дівчинкою та її кудлатим собакою; довідатися назви квітів і дерев у гостинному саду… Аж тут сталося щось геть неочікуване. Зелене листя перетворилося на різнобарвний шурхотливий килим, а на місці яскравих квітів з’явилися соковиті плоди. Раптом Мишенятко збагнуло, що світ безперестанку змінюється, а все, що з ним відбувається, не просто так. Тож Мишенятко поспішає довідатися таємницю цих чарівних змін...

 

Гербіш, Н. Одного разу на Різдво : для мол. шк. віку / Н. Гербіш ; худож. Ю. Пилипчатіна. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. – 24 с. : іл.

У цій дивовижно світлій та домашній казці живе справжній дух Різдва. Родина їжачків тато, мама та троє їхніх діток не лише разом готуються до свята, переказують історію про народження Ісуса, а й приймають несподіваних гостей двох маленьких ховрашат, які заблукали у лісі. Усі разом вони вчаться бути мудрими, розважливими і відкривати серця для доброти. 

Легкий і проникливий текст Надійки Гербіш доповнений блискучими ілюстраціями Юлії Пилипчатиної занурить маленьких і великих читачів у зимову казку, де навіть найбільші дива стають можливими.

 

Гербіш, Н. Помаранчевий подарунок / Н. Гербіш.– Київ : Брайт Букс, 2013.– 24 с. : іл.

Пригоди маленького сірого Мишенятка тільки починаються! 

Із маленької затишної нірки воно потрапляє у великий, просторий, сповнений див і різнобарв’я світ. У наступних книжках серії йому доведеться ще багато помандрувати, відшукати чимало цікавинок, спізнати всіляких радощів і пригод. Зараз у серденьку головного героя жевріє мрія побачити якомога більше кольорів – але поки перед ним лежить лише неосяжне засніжене поле… Куди ж приведе Мишенятка його перша мандрівка?

 

***

«Якщо Україна гордиться поезіями Ліни Костенко, Тернопілля повинно гордитись доробком Ірини Дем’янової, бо це сучасні, досконалі і дуже людяні вірші», – так переконливо пишуть про поетку її колеги по перу.

Дем’янова Ірина Володимирівна, письменниця, краєзнавець, редактор. Член Національних спілок журналістів (2000) та письменників України (2005).

Народилася 26 серпня 1955 року в с. Нова Брикуля на Теребовлянщині. Закохана в свій край, захоплюється його беззаперечним багатством – людьми.

«Вона багатогранна, багато профільна. Вона, без сумніву, необхідна культурі Тернопілля» (Тетяна Дігай).

     І як підтвердження цих слів – наполеглива редакторська робота, великий внесок у видання «Тернопільського енциклопедичного словника», що вийшов у 4-х томах у 2004–2008 роках, як керівника наукового редактора. В ньому перу п. Ірини належить кілька тисяч матеріалів під справжнім прізвищем та псевдонімами (Заверуха, Ладик, М. Ткаченко).

       В 2000 році п. Ірина організувала та певний час очолювала літературно-мистецьку студію «Восьма нота» при Тернопільській обласній бібліотеці для дітей (2000–2002 р.р.). До речі, серед учасників цієї студії були наші читачі, яким письменниця відредагувала і організувала видання їхніх перших книг (Юля Похировська «В країні мрій», Таня Лупишин «Пролісок» та ін.).

      У творчому доробку письменниці збірки поезії : «Допоки день» (2000), «Увійти двічі…» (2003), «Молитва вітру» (спільно з І. Потієм, 2007), «Мандолінова оркестра» (2011), збірки поезії і прози: «Дві зорі на овиді» (2005), «Л…» (2008), «Комарики-дзюбрики» (2011), «Плин і…» (2015), сценарії фільмів: «Небо любові» (хронікально-документальний про поета С. Алича, 1994) та «Я відшукаю папороті цвіт» (документальний з елементами художнього про поета В. Ярмуша, 1996, у співавторстві з Я. Гевком), історико-краєзнавчі розвідки, літературознавчі й публіцистичні статті тощо.

      Коли береш у руки книги, написані і видані п. Іриною для дітей, відчуваєш, що її творінню немає меж.

     Вірші, оповідки, рахункові загадки, загадки на релігійну тематику, колисанки, лічилки, акровірші, швидкомовки, небилички для діток від 3 і далі – в кожній з цих книжечок:

 

Дем’янова, І. В. Вервиця : календарик святкувань у віршах, оповідках, загадках / Ірина Дем’янова; худож. І. Козій.– Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2013.– 36 с. : іл.

 

 

 

 

 

Дем’янова, І. Все навколо веселкове : від колисанки до акровірша для діток від 3 і далі / Ірина Дем’янова.– Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2014.– 84 с.: іл.

 

 

 

 

 

 

Дем’янова, І. Забавлянка : вірші, загадки, швидкомовки / І. Дем’янова; худож. Л. Василишин.– Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2005.– 16 с.: іл.

 

 

 

 

Дем’янова, І. Кого півник розбудив : віршики / Ірина Дем’янова. – Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2012. – 24 с.: іл.

 

 

 

 

 

Дем’янова, І. Слон, слониха, слоненя…: рахункові загадки / Ірина Дем’янова; худож  І. Крамар. – Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2014. – 24 с. : іл.

 

 

 

 

 

Дем’янова, І. Чи втікав би з річки рак? : вірші, загадки, швидкомовки / І. Дем’янова; худож. Л. Василишин.– Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2005. – 16 с.: іл.

 

 

 

 

Дем’янова, І. Цікавий зоосад : віршики про диких тварин / Ірина Дем’янова; худож. М. та О. Дмітрух.– Тернопіль : Навч. кн.–Богдан, 2012.– 24 с. : іл.

 

 

Колопенюк Марія Дмитрівна,

провідний бібліограф Тернопільської ОБД.


Коментарі до статті

admin


Більше про чудову дитячу авторку Ірину Дем'янову: http://odb.te.ua/1335

Рецензія на книжку "Кого півник розбудив" - https://bohdan-books.com/news/potishyty_slovom/

Рецензія на книжку "Цікавий зоосад" - http://www.barabooka.com.ua/chomu-revut-vedmedi/