Оксана Думанська. Миколчині сни
29 лютого 2020, 9:29   Автор: Наталя Марченко

Думанська О. Миколчині сни / О. Думанська. – Львів : ЛА «Піраміда», 2019. – 40 с. 

 

Кожен із нас має таланти. Одні з них – відразу помітні: хтось має гарний голос, інший цікаво малює, ще хтось бігає швидше всіх. Але у кожного з нас є також приховані таланти – ті, про які ми навіть не здогадуємося, поки не спробуємо себе в тій чи іншій справі. Скажімо, якщо не спробувати приготувати щось смачне, не дізнаєшся, чи є в тобі талант кухаря, якщо не приєднатися до друзів у грі в м’яч, не з’ясуєш, чи є в тебе до того хист, а якщо не спробувати намалювати щось цікавенне, не знатимеш, чи маєш здібності художника. 

Але львівська мисткиня Катерина Немира переконана, що «Кожна дитина – художник» і головне – дати кожному виявити ті свої художні обдарування. Вона навіть однойменний порадник створила!

А ще разом зі знаною дитячою письменницею Оксаною Думанською та ЛА «Піраміда» вони дали змогу звичайним школярам, які не відвідують жодних студій і навіть не мріють «стати художником», спробувати себе в ролі ІЛЮСТРАТОРІВ книги для дітей.

Саме її – книгу, котра засвідчує, що мистецьке обдарування є у кожного, раджу тобі прочитати та роздивитися нині!

Адже це так важливо – повірити у свій хист, знайти його та розвинути у Великий Талант!

Та не лише незвичайними ілюстраціями цікава ця книжка. Вміщені в ній оповідки Оксани Думанської так само незвичнайні! Бо йдеться про сни. Щоправда, не про якісь супер фантастичні чи казкові, а самі звичайнісінькі. (Якщо, звичайно, дитячий сон може бути чимось звичайним smiley.

Але скільки ж цікавого та важливого трапляється з малим Миколкою у житті та снах! Які чудернацькі та водночас повчальні історії чекають на тебе!

Тому не барися, а бери книжечку – і до читання!

Сподіваюся, ти не лише отримаєш задоволення від прочитаного, а й відразу спробуєш відшукати свої власні приховані таланти, чи хоча б візьмешся намалювати чи переповісти свій найцікавіший сон.

Наталя МАРЧЕНКО.

Дорослому читачеві

Це видання з’явилося у ЛА «Піраміда», завдячуючи співпраці знаної дитячої письменниці та редакторки Оксани Думанської та скульпторки, письменниці й авторки власної методи навчання дітей образотворчого мистецтва Катерини Немири, котрі щиро переконані, що хист митця є у кожній дитині, і головне – його вчасно помітити. Адже не важливо, захоче дитина у подальшому бути художником чи літератором, музикою чи танцівником тощо. Важливо, щоб вона знала, що мистецтво їй підвладне, що краса і гармонія потрібні й досяжні в житті кожному.

Саме тому ілюстраторами чудових оповідок Оксани Думанської виступили звичайні львівські школярі – читачі Позитив-бібліотеки «Промінчик» ЦБС м. Львова та Львівської обласної бібліотеки для дітей! Художниця та письменниця дали змогу дітям, які не вчаться живопису й навіть не мріяли тим займатися, СПРОБУВАТИ себе в ілюструванні справжньої книжки!

Зоровий ряд видання надихає безпосердністю та непідробною емоцією малюнку. А ще ніби підштовхує маленького читача і самому спробувати щось намалювати!

Адже це звичайні дитячі малюнки. Не пригладжені. Недосконалі. Прості й неймовірні водночас. Дивлячись на них, розумієш, що щастя творчості доступне кожному, що для Творця важить не так досконалість вивірених ліній, як сердечна радість творення.

Так само прості й водночас глибокі та мудрі невеличкі оповідки Оксани Думанської, вміщені в цій книжечці. Кожна з них – історія невеличкої буденної пригоди маленького Миколки та його сон, що їй відлунює. Йдеться про Князя Данила чи театр, Святого Миколая чи ластівок, хлопчик щиросердно віддається проживанню свого буденного життя та наповнених казкою снів. Він росте у мистецькій родині, де відчувається стала гармонія традиційного укладу, й водночас є дитиною сьогодення, котра грається «світловим мечем», порівнює джедаїв з Котигорошком і стає на прю зі Злом як Супергерой.

Миколка не «ідеальна» дитина. Він хитрує, капризує, навіть примудряється якось вислизнути з дому та самостійно дістатися театру, де працюють рідні. Але завжди це «добра дитина», сповнена довіри та щирого інтересу до людей і світу.

Щоденні заняття хлопчика, як і його сни засвідчують різнобічні інтереси малюка (історія, театр, читання, кіно та мультиплікація, рахунок тощо), котрий зростає в благодатній родинній атмосфері. Численні діалоги та репліки батьків Миколки, його старшої сестри та бабусі так само як і внутрішні монологи героя розкривають читачеві красу «звичайного родинного затишку», втрачену нами почасти побутову культуру, невимушеність і поважливе ставлення одне до одного – ті прості речі, котрі в ідеалі мали б формувати дитину в кожній сім’ї.

Миколчина буденність затишна та надійна, а сни, відповідно, сповнені пригод і яскравих вражень. А ще хлопчик постійно упродовж книжки вчиться та осягає дійсність навколо себе. І йдеться не лише про те, як порахувати пташок і героїв свого сну, а й про усвідомлення, що рідні іноді мають власні клопоти й вимушені обділяти тебе увагою, що суперсили можуть бути не лише «бойові», а й сердечні тощо.

Окремо слід відзначити добірну яскраву літературну мову книжечки та продуманий дизайн, який гармонійно поєднав дитячі ілюстрації між собою та з тестом.

Переконана, що «Миколчині сни» стануть улюбленцями усіх організаторів дитячого читання та відповідальних батьків, які сердечно зацікавлені в тому, аби наші діти змалку вірили у власні обдарування та росли в атмосфері любові й творчості!

Наталя МАРЧЕНКО.


 


Коментарі до статті

N.marchenko


Дізнатися більше та погортати книжку можна ось тут: https://lodb.org.ua/nashi-proekty/qr-chytalnya-levenyatka/dumanska-o.-mykolchyni-sny