Історія з Майдану. Епізод І : графічна новела
17 листопада 2020, 21:12   Автор: Наталя Марченко

Історія з Майдану. Епізод І : графічна новела / [Богдан Солов’ян (сценарій, тексти) ; Микита Губський, Рейхана Аксу (художники) ; Національний музей Революції Гідності, ГО «Світарта»]. – Київ, 2020. – 36 ст.

 

Історію твориш ти.

Власне, вона витворюється кожний день твого життя. Питання лише в тому – стаєш ти Героєм цієї історії чи залишишся тлом, котрого ніхто й ніколи не вирізнить.

У снах і мріях, граючи в комп’ютерну гру чи ципеніючи від захвату перед екраном телевізора, – скільки разів ти відчував себе «Супергероєм»? А поряд у цей самий час могли розгортатися насправді Історичні Події, кожний учасник яких У РЕАЛЬНОСТІ входив до історії.

Так відбувалося у вікопомні часи Майдану в Україні. Коли кожний осібно й країна загалом отримали свій шанс вилюднення і свободи, чину та перемоги.

Цей комікс, створений юними як і ти авторами, саме про це. Про вибір і «звичайне людське» життя, котре завжди дає кожному шанс стати Героєм Історії.

Наталя Марченко.

Дорослому читачеві

«Історія з Майдану. Епізод І» – спільна робота Національного музею Революції Гідності, громадської організації «Світарта» та творчої групи авторів, котрі є ровесниками героїв (сценаристові й авторові текстів Богданові Солов’яну – 19-ть, а художникам Микиті Губському та Рейхані Аксу – по 18-ть).

Вік авторів цього мальопису дуже важить. Бо вони – підлітки часу Майдану, котрі спостерігали за ним із екранів телевізора, а нині спробували розповісти про той час молодшим – тим, хто застав Майдан малюком. Для цього потрібно було ВИЗНАЧИТИСЯ і пережити бачені, але раніше не осмислені події. Як наслідок, відчування та відтворення історії відбулося на дуже тонкій межі між автором і читачем, на грані, за яку ще не заступили. І саме тому такими простими й «вгадуваними» здаються герої та сюжет дорослим читачам, і такими «справжніми» – юним.

Куратори ідеї – Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного музею Революції Гідності, а також Катерина Сидоренко та Світлана Яценко, керівники громадської організації “Світарта”, переконані, що саме це видання дасть змогу юні розібратися з власними переживаннями, спогадами та думками. Але мені здається, що головне завдання мальопису – нагадати їм, що було НАСПРАВДІ, дати змогу згадати СВОЄ бачення подій, а не опиратися на різновекторну рефлексію дорослих.

Також, певна, поштовхом створити СВОЄ став французький комікс “Maidan love”, у агресивних героях якого було більше від класичного «супергероя», ніж від щирого майданівця. Поява цього видання наочно засвідчила, що нам таки «видніше» й свою правду своїм дітям слід розповідати самим.

Відповідно естетиці та «стандарту» мальопису у картинках і коротких діалогах розгортаються події початку протесту студентів проти відмови від євроінтеграції та їхнє побиття беркутівцями на Майдані.

Перше враження – історія «прорізується крізь тьму й сірість». Будні звичайної юної тусовщиці Слави та її супер ідеальної старшої (хоча направду також іще дуже юної) сестри Миросі аж ніяк не радісні, хоча застаємо ми дівчину серед «вічного свята» побачень і клубних вечірок. Треба «вибивати» гроші із сестри, треба «забивати» на голос совісті, що псує настрій щоранку, треба «щось собі думати»… І знайомі хлопці й дівчата, з котрими її сестра нащось мерзне на Майдані Незалежності замість її підтримати, зовсім не видаються «своїми».

Але настає ніч, коли беркут «зачистив» Майдан. Ніч, коли рідну тобі людину – правильну й ідеальну до нестерпу – тупо змісили з асфальтом. Коли Слава бігла, тягнучи сестру до спасенної обителі Михайлівського, коли життя поставило вибір і дівчина його зробила.

Автори обіцяють, що далі буде. І це насправді цікаво – як саме розгортатимуться події Історії Майдану цієї далеко не зразкової героїні.

Приваблює також впізнаваність і детальність у відтворенні локацій, точна реконструкція хронології подій Євромайдану (аж до буквального відтворення відомого поста Мустафи Найєма). Відчутно, що автори сумлінно готувалися до цієї роботи.

Видання дає змогу ПРОГОВОРЮВАТИ з підлітками травматичні та складні, але водночас і героїчні та надихаючі події Майдану, спонукає дітей до осмисленого позиціонування себе у межах історії свого народу і держави.

Наталя Марченко   

 


Коментарі до статті