Неллі Топська. Неперевершена. Соломія Крушельницька
13 квітня 2021, 22:49   Автор: Наталя Марченко

Топська Неллі. Неперевершена. Соломія Крушельницька : кн. іл. картинами укр. худож. Київ : ТОВ «КТБ Альфа», 2020. 63 с. : фотоіл., репрод., портр. 

 

Чи багатьох співачок із України знає насправді весь світ?

Про Соломію Крушельницьку за життя преса що в Нью-Йорку, що в Петербурзі писала, що вона має голос, якого ще ніколи не чуло людство! Також була Соломія напрочуд вродливою, освіченою, мала рішучий вольовий характер і неймовірну працездатність.

А якою карколомною, сповненою злетів і випробувань, почуттів і роздумів була доля Соломія Крушельницької! Які непересічні люди стрічалися на її життєвому шляху! Скільки складних рішень довелося їй прийняти!

Віра в себе, щоденна праця і почуття гідності вели дівчину до світового визнання. І водночас – до творення СВОЄЇ неповторної долі – Митця й Людини.

Певна, читаючи цю чудову оповідь про життя Соломії Крушельницької, ти дізнаєшся багато цікавого про історію та культуру України та Європи, долі знаних письменників і музикантів, а також зрозумієш чимало важливого для себе особисто. Адже ця книжка найперше про складний непересічний характер, про пошуки молодою людиною свого місця в житті, про почуття й вибір, який кожний із нас робить самостійно.

Наталя МАРЧЕНКО.

 

Дорослому читачеві

Про Соломію Крушельницьку українським дітям розповідали в періодиці для дітей діаспори, і в радянській, оповіді про неї увійшли до низки шкільних посібників. Але першою книжкою-біографією, що опинилася в колі юнацького читання та фондах спеціалізованих бібліотек, став роман-біографія Валерії Врублевської «Соломія Крушельницька», що побачив світ у серії «Уславлені імена» видавництва «Молодь» 1979 р. (1986 р. була перевидана у видавництві «Дніпро»). Книжка містила чимало унікальних світлин і відкривалася передмовою Олеся Гончара.

Та лише зі здобуттям Незалежності створені саме для дітей оповіді про видатну українку (зазвичай написані на основі згадуваного роману J) з’являються у розмаїтих дитячих енциклопедіях (як ось, "Музика» (Фоліо, 2005), «Україна. Видатні постаті» Андрія Клімова (Ранок : Веста, 2008) чи «Легендарні постаті України» Сергія Гусака (Торсінг плюс, 2009), книжках для читання (скажімо, «Таємниці міста Лева» (Аверс, 2004) тощо.

Лише 2008 р. у знаковій для дитячої біографіки України серії видавництва «Грані-Т» «Життя видатних дітей» з’являється книжка "Ірина Хомин про Карла Гаусса, Астрід Ліндгрен, Нікколо Паганіні, Каміллу Клодель, Ван Гога, Соломію Крушельницьку», що містить серед інших першу художню оповідь для дітей про незвичайне дитинство геніальної Соломії. Тоді само, також поряд із іншими, історію почуттів відомої земячки переказує для юні Неллі Топська у збірці «Дарунки долі - Муза і Любов : історії кохання видатних особистостей України» (Проспект-Прес, 2008). 

У 2015 р. про співачку та ще 19 видатних українців дошкільнятам і молодшим школярам розповідає у збірочці оповідань «Здійснені мрії» Анна Багряна (Видавець Багрянцев Ю. А., 2015).

Чудові модерні та фактологічні оповіді про неперевершену оперну діву з України містять також широко знані збірники біографічних оповідок для дітей (і не лише!) останніх років "Це зробила вона» (Видавництво, 2018), "#Наші на карті світу : історії про людей, якими захоплюється світ» Уляни Скицької (Видавництво Старого Лева, 2019), «20 дивовижних дівчат / хлопців, які змінили ХХ століття» (Агенція "ІРІО", 2020).

 

Але нині в Україні є лише одна ОКРЕМА біографічна книжка для дітей про цю дивовижну жінку – повість Неллі Топської «Неперевершена. Соломія Крушельницька», ошатно видана київським видавництвом ТОВ "КТБ Альфа" у 2020 році.

Біографічна повість для підлітків Неллі Топської «Неперевершена. Соломія Крушельницька» – одна з кращих у чималому доробку письменниці. З під пера авторки упродовж останніх десятиліть вийшли яскраві життєписи найвідоміших українських композиторів – «Дмитро Бортнянський», «Максим Березовський», «Артемій Ведель», «Велич творця. Микола Лисенко», «Подільський Орфей» (про М. Леонтовича), «Музика добра і любові. Кирило Стеценка», народної співачки Марусі Чурай – «Дівчина-легенда», театральних діячів – «Славетна. Марія Заньковецька» та «Батько українського театру. Марко Кропивницький», а також художників – Катерини Білокур («Зачарована Квітами»), «Сергій Васильківський» та «Палітра почуттів. Микола Пимоненко». Усі вони ошатно видані київським ТОВ «КТБ «Альфа» в серійному оформленні, зі щедрими ілюстраціями (світлини, репродукції живопису, документи тощо).

Широке використання у виданнях фотодокументів, зокрема архівних, пейзажних малюнків, художніх портретів і жанрово-побутових композицій українських (іноді зарубіжних) художників, посилює та поглиблює емоційне тло текстів, додає барв сприйняттю дитиною неповторного мистецького образу. Шляхом такого документального та мистецького супроводу розповіді (зображення архітектурних споруд, міських ландшафтів, куточків природи, побутових сценок) видавець ніби додає їй необхідного «звучання» та настрою, пробуджує емоцію читача, занурює його у внутрішній стан персонажа.

Так само характерною рисою текстів цих життєписів митців є поєднання різних жанрових принципів: використання документальної бази біографії у творах Н. Топської завжди засноване на нормах літературної моделі non-fiction, натомість авторська манера оповіді – тяжіння до художньої образності викладу, вишуканості мови, емоційність інтерпретації окремих подій – відносить її до літературної практики fiction. Авторка дотримується традиційних наративних практик, заснованих на лінійному викладі життєпису та широкому використанні документальних матеріалів, зокрема світлин, епістолярію, спогадової літератури. Ці документально-художні тести відрізняються від подібних зразків недалекого минулого насамперед зосередженістю та життєвих практиках і сценаріях персонажа, а також використанням почуттєво-психологічної канви в якості сюжетної основи наративу. Останнє покликане підтримувати сталий інтерес підлітків до читання й водночас дає змогу ширше розповісти про оточення, побут, звички та характерні риси героїв. Та головним залишається формування у читача цілісного уявлення про непересічний життєвий сценарій успішної людини, стратегію її особистого «творення біографії», усвідомлення ціни та наслідків життєвого вибору. Авторка спонукає підлітків емоційно проживати та критично аналізувати перебіг долі видатних митців, набуваючи тим самим власного біографічного досвіду.

Н. Топська тонко й точно реконструює для читача-підлітка складні, часто драматичні й важко осяжні на побутовому рівні долі геніальних митців, розкриває надзвичайність і унікальність їхнього обдарування. Своєрідною підказкою читачеві до авторської інтерпретації кожної біографії є епіграф – вислів, що якнайкраще характеризує індивідуальність митця (скажімо, для С. Крушельницької це – «Я своє серце лікую головою»). Водночас сукупно, у контенті макросвіту української культури, де біографії героїв існують у переплетенні їхніх доль, нерозривності професійних, дружніх і родинних стосунків, письменниця творить колективний портрет української мистецької еліти.

Яскравим прикладом саме такої вписаної у виднокіл культурного поступу всієї спільноти біографії є розповідь про видатну оперну та концертну співачку світової слави С. Крушельницьку, для якої доленосне значення мали відносини з письменниками І. Франком, В. Стефаником, М. Павликом, художником І. Тушем. Попри завідому гендерну маркованість, повість містить чимало суто чоловічих поведінкових моделей, дає уявлення про культурне й побутове життя Галичини наприкінці XIX – на початку XX ст., театральне щодення України та Західної Європи. Книжку буде цікаво читати як дівчатам, так і хлопцям. Бо вона розкриває світ непересічної особи й водночас світ буденних проблем, викликів і рішень, із якими стикається кожна молода людина.

Створений Н. Топською життєпис Соломії Крушельницької демонструє юному читачеві життєвий сценарій напрочуд обдарованої, сильної, свідомої себе та відповідальної особистості. Короткі пізнавальні екскурси щодо світового визнання співачки, фактологічного наповнення її біографії гармонійно сусідять у книжці з художніми наративами, котрі оживляють перед підлітком ключові моменти долі героїні: життя у батьківській родині, відмова від запланованого весілля, вступ до консерваторії, взаємини зі Павликом і Стефаником та ін.

Але лейтмотивом повісті є не життєвий успіх як такий, не «заслужена слава», а складний і драматичний шлях самоосягнення людиною себе самої. Письменниця не закликає підлітків «захоплюватися» кумиром, не ставить їм за приклад «життєвий подвиг» видатної людини, не закликає спробувати пройти життєвий шлях так само. Вона розповідає про відповідальність кожного за той Божий дар, який йому випав. Розповідає про важливість «розібратися самому» у власних почуттях і бажаннях. Розповідає про помилки й страждання, успіх і велич, любов і відчай – про все те, що супроводжує життя кожного й тому торкає нас тут і сьогодні.

 «Неперевершена. Соломія Крушельницька» Неллі Топської – натхненна історія, котра може допомогти сучасному підліткові зробити життєвий вибір, а не традиційна розповідь про «відому жінку з минулого». Це чужа біографія, котру варто прочитати / прожити, щоб дізнатися більше про себе самого.

Наталя МАРЧЕНКО.


Коментарі до статті

N.marchenko


Буктрейлер за книгою Н. Топська "Дівчина-легенда". URL: https://www.youtube.com/watch?v=vw8TrqIdVFw

Дульська Дар'я, 6 клас. Неллі Топська «Дівчина-легенда». URL: https://www.youtube.com/watch?v=1Zj0E46MehE

Буктрейлер по книзі Неллі Топської "Зачарована квітами" (про Катерину Білокур): https://www.youtube.com/watch?v=kk8zBu9TvP0

Буктрейлер Миколаївська обласна бібліотека для дітей ім. В. О. Лягіна за книгою Н. Топської «Неперевершена. Соломія Крушельницька»: https://www.youtube.com/watch?v=I8RmHvoScRYг