А якщо вас цікавлять
автобіографічні факти,
«Мері Поппінс» -
історія мого життя
П. Л. Треверс
Любий читачу! Ми розповімо тобі про письменницю, ім’я якої в історії світової літератури назавжди пов’язане з казковими повістями про Мері Поппінс. Цю дивовижну няню знають діти усього світу, адже твори про неї перекладено десятками мов. Книжки про Мері Поппінс спонукають до творчості художників і кінорежисерів, театральних діячів і музикантів. А вигадала й подарувала дітям і дорослим цю справжню казкову епопею англійська дитяча письменниця Памела Ліндон Треверс(П. Л. Треверс), справжнє ім’я - Хелен Ліндон Гофф.
У чому ж загадка такої популярності казок про Мері Поппінс? Мабуть, у тому, що постать авторки цих творівогорнута неабиякою таємницею. Не можна сказати, що про її життя нічого не відомо. Але свій особистий світ П. Л. Треверс старанно оберігала від сторонніх очей. Якось письменниці запропонували написати автобіографію до літературної енциклопедії. Для неї це виявилось дуже складним завданням. Опис власного життя перетворився на розповідь про Мері Поппінс. Авторка зауважила, що ніколи не вважала, що це вона вигадалацей незвичайний образ. «Можливо, це вона придумала мене», - написала Памела Треверс.
Народилась Хелен Ліндон Гофф серпня 1899 року(за деякими даними - 1906 року) в австралійському містечку Мерібороу, розташованому на березі річки Меріривер. До речі, назву містечка можна перекласти як Мері град. Отже, ім’я героїні казкової епопеї було визначене «малою» батьківщиною Памели Треверс. Батьки майбутньої письменниці були освіченими людьми, дуже любили книги. Маленька Хелен довго думала, що її звуть місіс Домбі, бо щоразу, коли потрібно було щось зробити, мама зверталась до неї зі словами: «Зробіть зусилля, місіс Домбі!». І лише коли Хелен підросла і прочитала книгувідомого англійського письменника Ч. Діккенса «Домбі і син», вона зрозуміла, що мама кликала її літературним ім’ям. У дитинстві Хелен багато читала, писала вірші та оповідання, але ніколи нікому про це не розповідала. Коли дівчинці виповнилось одинадцять років, її віддали вчитися у пансіон. Згодом вірші та статті Хелен Гофф почали друкувати у газеті. 1924 року, так би мовити, за покликом крові (тато дівчинки був ірландцем) Хелен їде в Ірландію. Там вона заробляла на життя танцями, акторською грою в театрі, журналістикою. У Дубліні Х.Л.Гофф познайомилась із знаними письменниками, збирачами фольклору і під їхнім впливом почала вивчати старовинні кельтські легенди, захопилась міфологією.
Слава прийшла до Х.Л. Гофф у 1934 році, коли побачила світ її перша казкова повість «Мері Поппінс».Книжка вийшла великим накладом і була підписана П. Л. Треверс . псевдонімом, який взяла письменниця. Чому ж вона не хотіла, щоб читачі знали, жінка чи чоловік є автором цих чарівних повістей? На це запитання відповіла сама П. Л. Треверс: «Я вирішила не дати наклеїти на себе цей ярлик сентиментальності і тому підписалась ініціалами, сподіваючись, що людям не буде ніякого діла до того, написана книга чоловіком, жінкою або кенгуру».
Памела Треверс любила подорожувати. Побувала у багатьох країнах Європи та Америки. Читала лекції у різних коледжах, а також у знаменитому Гарвардському університеті. «Учитись - це значить запитувати«чому?», - говорила письменниця. На її лекціях студенти ніколи не нудьгували. Багато з них згадували, що у П. Л. Треверс була надзвичайно притягальна манера розповідати, а голос був жвавим і незвичайним.
П. Л. Треверс вивчала світові релігії, філософські вчення, цікавилась різними містичними явищами. З 1976 по1996 рік вона працювала редактором журналу «Парабола»,в якому публікувались матеріали з міфології та містики. Будинок П. Л. Треверс був наповнений книгами, і вона часом жартувала, що зможе побудувати будинок із своїх книжок, якщо залишиться без даху над головою.
Письменниця прожила довге життя - 97 років. Її допитливий розум увібрав багато знань. Слова Ученого Короля з книжки «Мері Поппінс відчиняє двері» про те, що його голова була наповнена найрізноманітнішими цифрами, фактами та відомостями, як гранат зернятками, можна цілком віднести до неї.
Оскільки життя П. Л. Треверс у цілому так і залиши-лось для всіх загадковим, деякі джерела подають сумнівні факти про неї. Наприклад, розповідають, що, вивчаючи культуру та міфологію корінних жителів Америки, письменниця деякий час жила серед індіанців племені навахо. Або що П. Л. Треверс подарувала одній церкві у Нью-Йорку страусове яйце.
Крім книжок про нянечку Мері Поппінс, П. Л. Треверс написала ще казку про лисицю, казку «Мавпа .приятель», повість «Подорож морем та землею», а також багато різних статей.
23 квітня 1996 року у Лондоні Памела Ліндон Треверс пішла з реального світу, але у світі казок письменниця назавжди залишилась живою.