У щасливій Долині мумі-тролів

Хто ж такі мумі-тролі та інші казкові герої, жителі Долини? Істоти, які заселяють Долину, всі ці мумі-тролі, снорки, сніффи, хомси, снусмумрики, хемулі та інші філіфьонки наділені рисами і людей, і тварин. У них є "обличчя", і своїми характерами, поведінкою, вчинками, звичаями і звичками ці персонажі надзвичайно схожі на людей - вони бліднуть, червоніють, вибачаються, дякують, п'ють каву і сік, танцюють, сваряться. Але мешканці Мумі-дола зовсім не люди - у багатьох з них є лапи й хвіст ("Присягаюся своїм хвостом!" - улюблений вислів Мумі-троля). Вони надзвичайно добрі та привабливі, але бувають і вередливими, і брехливими, і жадібними, іноді -надокучливими, але водночас чуйними, терплячими, товариськими. Усі вони, судячи з малюнків, схожі на живі іграшки та фігурки з дитячих малюнків. Т. Янсон, напевне, найглибше за інших поринула у світ дитини, яка, граючись, об'єднує в уяві найрізноманітніші речі, живе і неживе в єдиний світ гри-казки.

Рідна домівка мумі-тролів - гостинний блакитний будиночок, який розташований у прекрасній Долині Мумі. Це той жаданий і гостинний причал, де завжди радо зустрінуть мандрівника, ким би він не був, де обігріють, нагодують, зрозуміють і втішать, бо там більше за скарби цінують дружбу і любов. У Мумі-будинку найбільше поважають індивідуальність і намагаються її побачити у кожному. Тут розуміють: будь-який троль повинен мати можливість взяти, проживаючи в Мумі-будинку, те, що найбільше відповідає його унікальним здібностям.

Мумі-троль. Загальний улюбленець. Зворушує своєю відкритістю, доброзичли-вістю, любов'ю до батьків та симпатією до друзів. Він із задоволенням, як і будь-яка дитина, віддається різноманітним пригодам, мандрівкам, прагне чогось нового, не-звіданого, таємничого і чарівного. Інколи ма-ленькому Мумі здається, що час уповіль-нюється, а думки стають великими-великими: це він росте. Загалом Мумі-троль хоробрий, але іноді боязкий. Легко заводить знайомства, чим завдає головного болю своїй мамі.
Мумі-мама. Найкраща мама у світі! Мама Мумі-троля - втілення доброти, ніжності, турботи. Завжди готова прийняти нову "порцію" друзів улюбленого сина, нагодувати, приголубити й покласти спати всю цю ораву. Вона завжди із сумкою. Що в сумці? Нічого особливого. Просто речі, які можуть терміново знадобитися. Наприклад, сухі панчохи, карамельки, ліки від шлунку... Мумі-мама була принесена морем просто в обійми Мумі-тата.
Мумі-тато. Народився за найнезвичайнішого роз-ташування зірок і залишений у Будинку підкидьок Хемуліхи. Замолоду багато подорожував, сам збудував Мумі-будинок. Він також найвідоміший письменник у Долині Мумі та на її околицях. Талановитий, вірний своїм уподобанням, дружбі, здатний на екстравагантні витівки, заохочує все неординарне у своєму оточенні.

Сніфф. Трошки жадібний, любить скиглити. Небайдужий до всього яскравого і солодкого. Знайшов незвичайний грот (правда, не зовсім сам). Син Шнирека й тваринки Сос.

Снусмумрик. Це той, хто весною будить Мумі-дол. Кожне літо проводить у Мумі-долі, а восени іде в далекі краї. Знайомий з усіма тваринами і птахами. Вірний друг Мумі-троля, невтомний шукач пригод. У ньому вирує кров романтика і поета. Любить викурити трубку і пограти на губній гармошці. Не любить таблички, що забороняють, будинки і сторожа парку. Син Мюмли та Юксара.

Снорк. Зовні схожий на Мумі-троля, але, як і всі снорки, змінює свій колір залежно від настрою. Має перуку, подібну до перуки Ісаака Ньютона. Любить наводити порядок і проводити різноманітні збори. Дуже серйозний тип. Але все ж таки не розуміє, навіщо на світі існують сестри.

Фрекен Снорк. Сестричка Снорка. Кокетлива модниця: має шовковистий чубчик і золотий браслетик на ніжці. Любить прикраси і проводити багато часу перед люстерком. Може бути напрочуд серйозною.

Предок Мумі-тролів. Дуже старенький. Живе у печі. Має слабкість до розшитих бісером шнурочків для пічної в'юшки.
Тофсла і Віфсла. Два маленьких вертлявих товариша з великою валізою. Розмовляють не дуже зрозумілою мовою. Милі, але безтолкові. Обожнюють молоко і вміст своєї валізи.

Туу-Тіккі. Досить загадкова панночка. Трошечки чарівниця. Живе у купальні в оточенні мишок-невидимок. Початок весни відмічає грою на шарманці.

Морра. Холодна, страхітлива і жахлива..., але самотня. Сідає на кожний вогник, щоб зігрітися, але, звичайно, гасить його.

Хемуль. В нього величезний ніс. Ходить у сукні, яка дісталася йому від тітки. Він досить занудний, любить командувати і ніколи не визнає своєї неправоти. Колекціонує поштові марки. Коли грають у схованки, завжди ховається під диваном - на більше в нього не вистачає уяви.

Мюмла. Мама Маляти Мю, її старшої сестри, Снусмумрика та ще багатьох мюмлят.

Юксара. Тато Снусмумрика. Привабливий і веселий шукач пригод, але дуже ледачий.

Дочка Мюмли. Дівчина серйозна і прямолінійна. Любить себе й своє розкішне волосся. Весь час розшукує молодшу сестру.

Маля Мю. Найменша мюмла у світі. Досить єхидна й уїдлива, але не зі зла, а тому, що не бачить причини бути іншою.

Філіфьонка. Досить нервова дамочка. Дуже боїться комах. Постійно кудись поспішає, прибирає й готує. Терпіти не може всіх родичів, але вважає своїм обов'язком виявляти до них родинні почуття.

Хомса. Маленький, але дуже серйозний. Фантазер і мрійник. Милий, але самотній.

Гафса. Усі гафси - вередливі істоти, до того ж - пліткарі.

Міса. Дуже образлива, любить поплакати і пожалітися на свою тяжку долю. Незрівнянна трагічна актриса.

Кнютт. Маленька і дуже скромна тваринка. Однак, саме він пояснив Мумі-родині, що таке Різдво.

Щуриха Емма. Стара театральна щуриха. Допомогла родині мумі-тролів поставити п'єсу. Любить побурчати.

Маленька Хемуліха. Дуже добра, всім допомагає. В'яже теплі шкарпеточки.

Пес Юнк. Романтик. Любить вити на луну і слухати вовче виття.

Крихітка Саломея. Відважна крихітка-маля, по вуха закохана в Хемуля.

Ондатр. Справжній філософ. Цілими днями лежить у гамаку з розумною книгою. Піклування про себе сприймає як належне. Зануда.

Онкельскурт. Йому аж 100 років. Воркотун. Любить рибалити, забувати... і, взагалі, робити все, що в такому похилому віці робити не можна.

Шнирек. Неуважний і лякливий. Власник величезної колекції ґудзиків. Незмінний кок пароплава "Морський Оркестр".

Сос. Дружина Шнирека і мама Сніффа. Дуже мила.

Фредріксон. Найкращий друг Мумі-тата. Великий винахідник. Капітан пароплава "Морський Оркестр", який збудував сам.

Дронт Едвард. Дуже великий дронт з дуже великими лапами. Постійно примудряється когось розчавити.

Привид. Любить усіх лякати, але, взагалі, добрий і веселий.

Хаттіфнатти. З'являються на світ з насіння у день літнього сонцестояння. Подорожують у маленьких човниках по всьому світу. Раз на рік збираються на своєму таємному острові і дізнаються про погоду за великим барометром. Дуже наелектризовані.

Кліпдасси. Маленькі й спритні. Коли в них ріжуться зубки, здатні згризати все на своєму шляху. Обожнюють ігри, що виховують.


Казковий світ Мумі-Дола, породжений дивовижною фантазією Туве Янсон, не схожий на інші. Це, справді, райське містечко, повне безтурботних веселощів, любові та домашнього затишку, де завжди раді гостям і терплячі до чужих примх. Атмосфера доброзичливості, толерантності, доброти та любові панує в щасливій Долині мумі-тролів: всім допомагають і нікого не залишають у біді. Будинок мумі-тролів відкритий для всіх. Тато і Мама приймають кожного мандрівника майже не хвилюючись - лише ставлять нові ліжка та збільшують обідній стіл. Мама переймається лише тим, що захочуть на десерт її нові гості у день свого народження і "скільки подушок їм потрібно під голову". Так і виходить, що в будинку повнісінько гостей, і кожен робить те, що йому заманеться. Звичайно, час від часу в будинку відбуваються неймовірні події, але на нудьгу вже ніхто не нарікає.


Попередня Наступна