Червона книга України

Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – 1 с. обкл.Червона книга – це книга, яка постійно нагадує людству про небезпеку, що нависла над рослинним та тваринним світом. Її назва походить від червоного кольору – кольору тривоги. До неї заносять ті види рослин і тварин, які взагалі дуже рідко зустрічаються і для врятування яких треба вжити термінові заходи, а також ті, кількість яких скорочується. Червона книга України являє собою список рідкісних і зникаючих видів флори і фауни на території нашої країни, які потребують особливої охорони. Заснована вона у 1976 році, а вперше видана – 1980.

На території Дністровського каньйону росте більше 20 видів рідкісних унікальних рослин, водяться понад 50 видів зникаючих комах та 25 видів риб і хребетних тварин, що занесені до Червоної книги України. Представляємо твоїй увазі інформацію про двох унікальних представників з них.
Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – С. 60
Таволга польська – це рідкісна реліктова рослина, яка відноситься до ендемічного виду. Поширена вона в середньому Придністров’ї. Майже 150 її екземплярів зростають у чагарникових заростях на вапнякових кам’янистих відкладах у долині Дністра на околиці села Зелений Гай Заліщицького району Тернопільської області. Чисельність рослини зменшується через повільне слабке насінне розмноження.

Таволга польська являє собою кущ заввишки 1-2 м. Кора на її старих гілках чорна, а на молодих – сіра. Листки видовженоеліптичні, на неплідних пагонах – з 6-8 зубцями, на плідних – цілокраї; молоді листки зі споду розсіяноопушені. Квітки діаметром 7-8 мм мають блідо-жовтий колір і зібрані у щиток. Цвіте рослина у травні-червні, а плодоносить у липні-серпні. Плід – опушена листянка завдовжки 3 мм. Розмножується насінням.

Охороняється на території регіонального ландшафтного парку Дністровський каньйон у Жижавському та Обіжівському заказниках загальнодержавного значення на Тернопільщині.
Червона книга України. Вони чекають на твою допомогу / худож. оформ. М. Жубр. – Х., 2008. – С. 247.
Бражник мертва голова
– рідкісний зникаючий вид метеликів. Раніше їх можна було зустріти у лісосмугах, полях, парках, присадибних ділянках, іноді на придорожних стовпах і стінах будівель, на пасіках, де вони проникали до вуликів у пошуках меду. Зараз зустрічаються лише поодинокі метелики. Гусінь живиться переважно листям пасльонових рослин. Розмножується комаха 1-2 рази на рік. Самка відкладає від 5 до кількох десятків яєць. Різке зменшення чисельності цього виду метеликів відбулося внаслідок повсюдного застосування отрутохімікатів, викорчовування чагарників, розорювання місць перебування тощо.

Охороняється в регіональних ландшафтних парках Дністровського каньйону та Гранітно-Степового Побужжя.

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua