Дністровський каньйон

 

 


З історії назви
річки Дністер

 

Вздовж берегів Дністра гори так близько підходять до нього, що внаслідок специфічної геологічної будови місцевості утворюють Дністровський каньйон, найдовший не лише в Україні, а й у Європі. Ця найцінніша, наймальовничіша ділянка Дністра охоплює відрізок у 250 кілометрів і пролягає на території Вінницької, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей. Тут Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів, які виникли в результаті циркуляції води в річному потоці. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись в живописні водоспади. Тут збереглися унікальні еталони відслонень гірських порід, дослідження яких допомагає пізнати еволюцію органічного життя на Землі. Вони являють собою досить високі прямовисні кам'яні стовпи, стіни та звисаючі скелі, окремі частини яких нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. Тут, наче в природничому музеї під відкритим небом, представлені геологічні, ботанічні, гідрологічні пам'ятки, які вкупі творять неповторні ландшафти.

Природа Дністровського каньйону своєрідна і неповторна. На його території знаходиться майже 100 пам’яток живої і неживої природи світового значення. 22 ділянки з наскельно-степовою, реліктовою, лісовою рослинністю стали ботанічними пам’ятками природи місцевого та національного значення, що охороняються законом. Основні лісоутворюючі породи Дністровського каньйону – дуб, бук, граб, клен, явір, липа, береза та інші. В підлісках ростуть ліщина, глід, терен, кизил, шипшина, малина, калина, ожина, бузина тощо. На окремих ділянках зустрічаються рідкісні види дерев та кущів. Серед них – гінкго, одне з найстаріших дерев нашої планети, справжнє ботанічне чудо, якому понад 300 мільйонів років.

Досить різноманітна і фауна Дністровського каньйону. Тут водяться козулі, вепри, борсуки, зайці, білки, заходять навіть рисі, олені, лосі. Біля поселень зустрічаються тхір, горностай, ласка, ховрах рябий, хом'ячок сірий. Можна також зустріти черепаху болотну, ящірку зелену, вужів і гадюк. Незліченне й царство пернатих. А всього у каньйоні понад 230 видів тварин, у тому числі: птахів – 140, ссавців – 29, земноводних, та плазунів – 11 видів.

Якщо хочеш знати більше, натисни сюди.

Заочна подорож Дністровським каньйоном підійшла до завершення. Ми впевнені, що мальовничі кручі берегів, голуба гладінь Дністра, духмяні луки заповідних куточків цього казкового краю назавжди залишаться у твоїй пам’яті. Тепер настав час третього туристичного привалу.

Мандруймо у Дивосвіт ! : геогр. атлас для наймолодших / худож. С. Сухенко, Т. Мерчук, О. Рабчун. – К., 2007. – 73 с.
Червона книга
України

 

Веселі загадки / худож В. Родин. –  К., 2004. –  С. 9.
Повернутися назад
Карта походу Атлас юного туриста-краєзнавця Київської області / худож. оформ. С. Шкільного. – К., 1997. – 1 с. обкл.
Туристичний привал


© Національна бібліотека України для дітей
www.chl.kiev.ua