|
Національний природний парк «Подільські Товтри», загальна площа якого становить 261316 га, створено на виконання Указу Президента України 27 червня 1996 року.
Товтри – це залишки узбережних рифів, витягнутих паралельно давній береговій лінії. Адже приблизно 15-20 мільйонів років тому на місці Подільської височини було море, яке, відступивши, залишило на колишньому дні білосніжні вапнякові височини й скелі. Оскільки ці скелясті пасма схожі на Татри – найвищу частину Карпатських гір, то вони й дістали таку дещо перекручену назву – Товтри.
До складу Національного природного парку ввійшли понад 130 об’єктів природно-заповідного фонду, з них 23 мають загальнодержавне значення. Це 15 заказників (8 ландшафтних та 7 ботанічних), 4 геологічні пам’ятки природи, у тому числі Китайгородське відслонення, печера «Атлантида», 3 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва та ботанічний сад у Кам’янець-Подільському.
Рельєф Подільських Товтр схожий на скелясту дугоподiбну гряду, висота якої досягає 443 м. Над навколишньою Подільською рiвниною ця гряда пiднiмається на 60-65 м. Її довжина у межах парку досягає 80 км, а ширина 5-6 км. Окремі частини Товтр піднімаються у вигляді витягнутого валу або конусоподібних горбів. Поверхня їх переважно хвиляста, схили опуклi. У світі їм немає аналогів, хоча подібні за деякими геологічними структурами скелясті пасма є у Великобританії та США. Дещо схожий на Товтри і Великий Бар'єрний риф, який знаходиться на східному узбережжi Австралiї.
За рослинною різноманітністю Товтри займають третє місце після Криму і Карпат. На території парку зростає понад 1700 видів рослин, з них мохоподібних – 52, водоростей – 217, лишайників – 59, грибів – 47, ендемічних подільських – 300.
Тваринний світ парку складається з характерних представників лісостепу України. Його фауна налічує 71 вид ссавців, 223 – птахів, 10 – плазунів, 11 – земноводних, 50 – риб і майже 700 видів комах.
Товтри – цей привабливий край, названий місцевими жителями п’янким і співучим словом „Медобори”, а туристами – „Подільською Швейцарією”, магічно манить до себе, адже кожен, хто хоч раз побував тут, не може забути цю казкову країну мальовничих горбів, порослих прадавнім медоносним зіллям і столітніми лісами.
Якщо хочеш знати більше, натисни сюди
Віртуальне знайомство з природними ландшафтами Подільських Товтр завершилось, і ти маєш змогу відпочити. Настав час п’ятого туристичного привалу.
|
|