Юний друже!

... Ми живемо на нашій
планеті серед безлічі
знаків питання, які щед-
ро поставила перед нами
природа.

Б. Ейвельманс

 

 

 

 

З глибокої давнини люди досліджували рослини і тварин як джерело харчування, лікування, виготовлення одягу тощо. Адже від цього залежало їхнє життя. Лише пізніше люди стали вивчати живий світ, щоб глибше пізнати його, тобто настав етап становлення біології як науки.

Біологія (від грецького «біос» — життя і «логос» — наука, вчення) — це наука про життя, форми і закономірності його розвитку. Така назва була запропонована 1802 р. німецьким ботаніком Л.Х. Тревіранусом, але остаточне визначення біології як самостійної дисципліни було зроблено лише 1809 року видатним французьким ученим Ж.Б. Ламарком. Предметом її вивчення є різноманітність вимерлих та живих істот, їхня будова, функції, походження, індивідуальний розвиток, еволюція, поширення, відносини одне з одним та з довкіллям. Упродовж багаторічного розвитку біологія перетворилася на багатогранну науку з різноманітними напрямами і галузями знань (Схема 1).

 Схема 1.

Біологія досліджує життя в усіх його проявах: обміні речовин та енергії, розмноженні, спадковості та мінливості, рості і розвитку, саморегуляції тощо. З цією системою біологічних наук ти ознайомишся, прочитавши книжки, рекомендовані у чотирьох розділах покажчика. У виданнях першого розділу «Живий світ: зародження і розвиток» розповідається про виникнення життя на Землі та різні теорії, пов’язані з цим; про будову живих організмів, їхні особливості; про галузі біології і вчених, які вивчають ці питання. Книжки другого розділу «Зелена лабораторія планети» присвячено рослинам та науці, що їх вивчає — ботаніці. У третьому розділі «Усе про тварин» рекомендуються видання, присвячені зоології та різноманітному царству тварин. Через астериски подано список енциклопедій та довідників, які значно доповнюють цікавою інформацією про живий світ кожний з трьох розділів. У четвертому розділі «Учені-біологи України» розповідається про відомих, а іноді й невідомих у своїй рідній країні вчених, які прославили біологічну науку. Це М.Ф. Кащенко, В.І. Липський, М.Г. Холодний, І.І. Шмальгаузен, О.А. Грановський, С.М. Виноградський, М.М. Гришко та багато інших.

У покажчику ти побачиш цитати з рекомендованих книжок — вони виділені іншим шрифтом.

Видання доповнено додатком «Задачі, кросворди, вікторини, ігри з біології».

До змісту Наступна