Живий світ: зародження і розвиток

...Початку життя в тому космосі,
який ми спостерігаємо, не було,
бо не було й початку цього космосу. 
Життя вічне, бо вічний космос.

В.І. Вернадський

 

 

 


Походження життя на Землі хвилювало людей з давнини. Це одна з найскладніших проблем у біології. У різні часи висувалися різні теорії. У книжках, рекомендованих у цьому розділі, ти прочитаєш про:
- теорію творіння (її прихильники стверджують, що всі види живих організмів були створені Богом. Проте в кожній релігії є своя точка зору на те, як і коли Бог створив життя);
- теорію самозародження життя (гіпотеза Аристотеля про те, що певні «частинки» речовини містять «активне начало», яке за відповідних умов може створювати живий організм);
- теорію вічності (життя у Всесвіті існує завжди, але в конкретний момент — на «планетах — сховищах життя»);
- наукові гіпотези виникнення життя, що мають два напрями: абіогенез (живі істоти виникли з неживої матерії) і біогенез (живе — тільки від живого). Найпопулярнішою сучасною гіпотезою абіогенезу є гіпотеза Опаріна-Холдейна (Схема 2).

Схема 2.

У книжках розділу ти також знайдеш розповідь про клітинну будову організмів, про механізм передачі спадковості, про вчення Ч. Дарвіна: його прийняття і заперечення. «Як відомо, серед біологів є значні розходження у поглядах не тільки на причини еволюції, але й навіть на сам еволюційний процес. Ці розходження існують тому, що наявних доказів недостатньо для однозначних висновків», — зазначав свого часу канадський учений В.Р. Томпсон.

Акимушкин И.И. Занимательная биология / И.И. Акимушкин .— Смоленск : Русич, 1999 .— 336 с. : ил. — (Занимательный мир).
У вступі до книжки відомий учений і письменник пообіцяв, що в кожному її розділі йтиметься про життя. Свою обіцянку він виконав і розповів багато цікавого про те, як і де зародилося життя на Землі, як з’явилася людина, рослини і тварини.

Основная масса живого вещества нашей планеты сложена из 20–23 химических элементов. Главных из них шесть. Углерод, водород, кислород, сера, фосфор. Затем калий, натрий, литий, кальций, магний, барий, железо…
Комбинируя по-разному эти и некоторые другие элементарные «кирпичики», природа создала все разнообразие животного и растительного царства — полтора миллиона различных видов живых организмов. Около трети из них принадлежит к растительному царству, оставшийся миллион — животные.

У своїй книжці автор уникає розповідати про живий світ, уже відомий з підручників і довідників. Проте багато сторінок присвячено відносно молодій науці — генетиці.

Генетика — наука о наследственности и изменчивости. Единство этих противоположных начал каждый может видеть всюду, где потомки приходят на смену предкам…
Изменчивость и наследственность — два изначальных свойства жизни, без которых невозможны эволюция и развитие животного и растительного мира. 

Богданов А.А. Власть над геном : кн. для внеклас. чтения учащихся 9–10 кл. сред. шк. / А.А. Богданов, Б.М. Медников ; худож. Б.А. Гомон, Т.Я. Демина .— М. : Просвещение, 1989 .— 207 с. : ил. — (Мир знаний).

Ивин М. Мы их не видим / М. Ивин ; худож. П. Николаев .— Л. : Дет. лит., 1989 .— 143 с. : ил.

Автори цих книжок розповідають про біотехнологію. Что такое биотехнология? Она детище многих наук. Ее создают микробиологи, биохимики, генетики, биофизики в тесном содружестве с инженерами, с технологами. И получилось сочетание живого начала с неживым — с механизмами, с современной техникой.
Главные действующие лица биотехнологии — микроорганизмы: бактерии, микробы, одноклеточные водоросли, — а также клетки высших растений или составные их части… При их участии происходят события, которые еще недавно, расскажи о них, сочли бы фантастикой.

Біотехнологія має два нових розділи — генну і клітинну інженерію. Ти довідаєшся про впровадження генної інженерії, яка спрямована на зміну спадковості, в медицину, сільське господарство, промисловість, а також про перспективи розвитку цієї галузі сучасної біології.

Околітенко Н.І. Годинник життя : наук.-худож. кн. / Н.І. Околітенко ; худож. оформ. В. Єрмолаєва .— К. : Веселка, 1987 .— 166 с., [4] арк. ілюстр. : ілюстр.

У книжці відомої української письменниці розповідається про біоритми та численні досліди і спостереження, які підтверджують: ...справді, всі організми — від одноклітинних до людини — мають щось подібне до приладу, який вимірює час; справді, живий світ на всіх рівнях своєї організації циклічно змінюється, підкорений часовим змінам.
Але де ж він, цей «годинник» — «у кишені» чи «на вулиці»? В самому організмі він знаходиться, чи сигнал про часові зміни приходить з космосу? І як працює той живий «прилад», як побудований? Що лежить в основі його механізму?

Усі ці питання вивчає наука біоритмологія, або хронобіологія, яка з’явилася лише у другій половині двадцятого століття.

Автор також цікаво розповідає, чи може людина керувати своїми біоритмами, чи існує безсмертя в природі.

Околітенко Н.І. Таємниця пентагіри : наук.-худож. кн. / Н.І. Околітенко ; худож. С. Суглобов .— К. : Веселка, 1989 .— 173 с., [4] арк. ілюстр. : ілюстр.

У цій книжці автор розповідає, наводячи багато історичних і наукових фактів, про довгий і складний шлях, який пройшли вчені до відкриття клітинної будови організмів, пізнання механізму передачі спадковості, про досягнення радянських і зарубіжних науковців у галузі генетики.

Багато сторінок присвячено питанням, що являє собою життя, як воно виникло у Всесвіті, як розвивається.

Життя виникло після того, як сформувалися складні органічні молекули, вони ж, у свою чергу, стали продуктом тривалої еволюції хімічного складу атмосфери нашої планети. Різні етапи цієї еволюції й тепер можна спостерігати на окремих космічних об’єктах.

Разом з автором книжки ти розгадуватимеш таємницю пентагіри. Кристали, що утворюються з розчинів солей, набирають форму трикутників, чотирикутників, шестикутників... Але не п’ятикутників...
Вуглець, цей «елемент життя», в неживій природі існує у двох формах: м’який графіт, що лишає на папері темний слід, і надзвичайно твердий алмаз. У першому випадку він утворює кристали з віссю шостого порядку — гексагіри; в другому — четвертого (тетрагіри). Чому він «перестрибує» через пентагіру?

У виданні також йдеться про діяльність відомих українських і зарубіжних учених: В.І. Вернадського, М.І. Вавілова, М.В. Кло-кова, А.М. Гродзинського, М.П. Дубініна, К.А. Тімірязєва та ін.

Рибальченко В.К. Жива електрика / В.К. Рибальченко, Н.І. Конотопець ; худож. оформ. Р.Є. Безп’ятова, Г.П. Філатова .— К. : Рад. шк., 1990 .— 174 с. : ілюстр.

Автори книжки популярно розповідають про такі складні та цікаві явища, як виникнення електричного потенціалу на клітинній мембрані, як передача нервового імпульсу й утворення електрики під час роботи м’язів, мозку, серця.

Наука про електрику в живому організмі ...розвивається на стику найновіших відгалужень біології: біофізики, біохімії, молекулярної біології, біоніки...
Сучасні вчені схильні вважати, що механізми електричних процесів у складних органічних молекулах живого організму багато в чому подібні до механізму електричних процесів у напівпровідниках. Живий організм — це настільки складна система, що безперечно, можна припустити існування в ньому всіх відомих у неорганічному світі механізмів виникнення електрики. Адже тут є розчини, метали, складні органічні сполуки.

Яблоков А.В. Мир эволюции / А.В. Яблоков ; оформ. Е. Андреевой, Д. Константинова .— М. : Дет. лит., 1985 .— 127 с. : ил.

Із дня на день, із року в рік нас оточують ті ж самі, на перший погляд, рослини і тварини. Проте автор цієї книжки переконує в тому, що ...неизменность живой природы обманчива. Невидимые силы, действующие в природе, ни на минуту не прекращают своей работы и постепенно, шаг за шагом, признак за признаком, от поколения к поколению изменяют все живые организмы. Однако продолжительность человеческой жизни слишком ничтожна, чтобы можно было наблюдать эволюционные процессы более крупного масштаба, те процессы, которые протекают миллионы и сотни миллионов лет. Правда, сегодня в руках ученых есть достаточно «инструментов», чтобы изучить, как совершалась эволюция в далеком прошлом.

Не випадково багато сторінок книжки присвячено палеонтології — «кам’яній книзі еволюції», морфології — науці  про будову організмів, ембріології — науці про індивідуальний розвиток організмів, генетиці — науці про спадковість, біохімії — науці, що вивчає хімічні процеси в живому організмі. В окремому розділі видання «Механізм еволюції» йдеться про теорію Ч. Дарвіна і сучасне її доповнення.

*                 *                  *

Богданова Д.К. Загальна біологія / Д.К. Богданова // Біологія : довід. школяра і студ. — Донецьк, 2003 .— С. 455–562.

Богданова Д.К. Загальна біологія в схемах і таблицях: Терміни. Поняття. Закони .— Донецьк : БАО, 1998 .— 94 с. : ілюстр.

Мороз І.В. Словник-довідник з біології / І.В. Мороз, Л.І. Мороз ; за ред. К.М. Ситника .— К. : Генеза, 2001 .— 415 с.

Общая биология // Большая детская энциклопедия : Биология / гл. ред. и сост. К. Люцис ; худож. А. Акимов [и др.] .— М., 2003 .— Раздел 1 .— С. 7–130.

Світ природи: енцикл. для дітей / авт. проекту Ф. Фаверйон, Н. Белью ; карти  Ф. Рекаревич .— К. :  Махаон-Україна, 2000 .— 191с. : ілюстр.

Стокли К. Биология : шк. ил. справ. / пер. с англ. О.Ф. Филенко ; оформ. Н. Девис .— М. : Росмэн, 1995 .—  128 с. : ил.

Сухомлин Н.І. Біологія в поняттях, термінах, таблицях та схемах / худож. оформ. О. Сергій .— К. : Логос, 1998 .— 128 с. : ілюстр. — (Бібліотека школяра).

Феномен жизни: Раздел тома «Биология» серии «Энциклопедия для детей» «Аванта+» / гл. ред. М.Д. Аксенова .— М. : Аванта+, 2000 .— 159 с. : ил. — (Энциклопедія для детей).

Шаламов Р.В. Биология : справочник / Р.В. Шаламов, Ю.В. Дмитриев, В.И. Подгорный .— Х. : Ранок : Веста, 2006 .— 624 с.

Экология / пер. текста Л. Яхнина, А. Зайцевой .— Смоленск : Русич, 1998 .— 151 с. : ил. — (Серія «Познавательная энциклопедия»).

Попередня Наступна