Химия часто одаряла меня величайшими
наслаждениями познания еще не разведанных
тайн природы. Она дала мне возможность
послужить людям… Я уверен, что ни один
из тех, кто заинтересуется химией,
не пожалеет о том, что выберет эту науку
в качестве своей специальности.
Н.Д. Зелинский
ЮНИЙ ДРУЖЕ!
Пропонуємо тобі поринути у світ однієї з найдавніших природознавчих наук – хімії. Коли ж зародилась ця наука? Навіть не хімія, а початкові хімічні знання? Дати однозначну відповідь на ці запитання неможливо, адже ще первісна людина, використовуючи вогонь для приготування їжі, набувала перших елементарних хімічних навичок. Можна сказати, що хімія, як і інші природничі науки, виникла з потреб повсякденного життя.
Йшов час, розвивалася людина, дедалі складнішою ставала її діяльність, нагромаджувалися факти про властивості металів, мінералів та інших продуктів земних надр. Про це свідчать давньоєгипетські папіруси, відомі як «Лейденський» і «Стокгольмський», датовані ІІІ ст. до н.е. Вони містять рецепти щодо обробки та виготовлення підробних дорогоцінних металів, фарбування тканин тощо.
В історії хімії, дуже давній і багатій на події, можна виділити певні віхи, які мають свої особливості. Давай уявимо собі хімію шляхетною панею, яка має свій родовід і побудуємо її генеалогічне дерево.
Основою цього дерева є первинні хімічні знання, з яких зародилася потім алхімія, а з неї – наукова хімія. Становлення хімії як науки відбувалося з другої половини XVII до кінця XVIIІ ст. Однією з важливих ознак цього періоду стала спеціалізація — виділення окремих наукових напрямів. Зараз важко говорити про хімію загалом. Актуальними є окремі галузі хімічної науки: неорганічна хімія, органічна хімія, аналітична хімія, біохімія, фізична хімія, геохімія та ін. Відповідно, на генеалогічному дереві хімії з’являться гілочки, тому що в хімічній науці розвиваються нові перспективні напрями. Неможливо уявити собі людську цивілізацію без хімії, тому у цієї науки велике майбутнє.
І можливо, у майбутньому цієї давньої і цікавої науки знайдеш і ти своє місце — обереш хімію своєю спеціальністю, відкриватимеш нові таємниці природи і служитимеш людству. А поки що рекомендуємо прочитати тобі книжки, про які йдеться в покажчику. Він складається з трьох розділів. У першому, «Лабіринтами хімії», розповідається про енциклопедії, словники, довідники, які допоможуть швидко знайти відомості про історію хімії, її основні закони й поняття, видатних хіміків світу. З другого розділу, «Індустрія чудових перетворень», ти дізнаєшся про відкриття періодичної системи хімічних елементів Д.І. Менделєєва, історію відкриття та властивості хімічних елементів, цікаві досліди, досягнення сучасної хімії, про багатьох видатних учених–хіміків.
Перший і другий розділи мають підрозділи «Допитливим про цікаве», в яких наведено цікаві факти про відкриття у хімії. Третій розділ «Творці хімії з України» присвячено В. І. Вернадському, І. Я. Горбачевському, М. Д. Зелінському та іншим ученим-хімікам, які прославили українську науку в усьому світі.
Знайомлячись із покажчиком, ти побачиш текст, виділений іншим шрифтом. Це цитати, які відображають найважливіше з рекомендованих книг. Покажчик доповнено додатками «Задачі та вправи» та «Ігри, вікторини, вечори».