Математика, що є найдавнішою
з усіх наук, разом з тим лишається
завжди молодою, бурхливо
розвивається, весь час
розширює галузі свого пізнання,
все ширше розвиває свої зв'язки
не тільки з природничими науками,
а й з найрізноманітнішими
галузями людської діяльності.

                                          М.В. Келдиш

 

ЮНИЙ ДРУЖЕ!

      Точну дату, коли виникла математика, визначити неможливо. Її розвиток нерозривно пов'язаний з епохою становлення всіх цивілізацій нашої планети і є не менш захоплюючим, ніж сама історія людства. До творення математики причетні генії, а їхні математичні відкриття торували шлях до науково-технічного прогресу.
      То що ж таке - математика? Відповідь на це запитання шукала група провідних західноєвропейських математиків першої половини ХХ століття, відома під колективним псевдонімом Нікола Бурбакі, і натрапила на дуже влучне порівняння:
      "Математика уподібнюється місту, в якому будівлями є окремі поняття і факти.
      Мікрорайони - це теорії, які базуються на цих поняттях і фактах, а проспекти, вулиці і провулки - зв'язки між теоріями.
      Місто постійно будується і перелаштовується. Тому незнайомцеві треба докласти немало зусиль, щоб добре освоїтись хоча б в одному з його мікрорайонів".

      Друже, покажчик, який ти тримаєш у руках, є доступним путівником по цьому дивовижному місту, і прочитати його я запрошую всіх, навіть тих, хто зовсім не любить математику в школі. Шкільний підручник не дає повного уявлення про цю захоплюючу науку, а коли більше дізнаєшся, то й предмет стає цікавішим. А потім з тобою може статися так, як із всесвітньо відомим математиком з України Михайлом Остроградським. Він у дитинстві мріяв стати військовим, але докладніше познайомився з математикою - і захопився нею назавжди. Про нього ти також прочитаєш у цьому виданні.
      Покажчик складається з трьох розділів. У першому розділі "Довідкове бюро математики" представлено енциклопедії, словники, довідники, які допоможуть тобі дуже швидко знайти потрібні правила, теореми, терміни, чи задачі, або довідатися про цікаві факти з життя видатного вченого-математика. У книгах другого розділу "Математика: відкриття впродовж століть" йдеться про зміст, історію визначних відкриттів у математиці, першовідкривачів цієї науки, її вплив на розвиток всіх інших наук і про сучасні досягнення в математиці. Перший та другий розділи мають підрозділи "Допитливим про цікаве". В них наведено висловлювання видатних математиків, цікаві факти та відкриття. Третій розділ "Творці математики з України" написаний за формою біобібліо-графічних розповідей, які присвячені Г.Ф. Вороному, М.П. Кравчуку, М.В. Остроградському та іншим відомим в усьому світі математикам-українцям.
      У кожному з розділів покажчика ти знайдеш текст, виділений іншим шрифтом. Це - цитати з конкретних книг, в яких відображено найбільш важливе і цікаве з усього видання.
      У покажчику вміщено три додатки: "Математичні ігри", "Задачі, кросворди, головоломки", "Сценарії математичних свят", в яких рекомендуються книги і матеріали з періодичних видань. Взявши їх у бібліотеці, ти зможеш спробувати свої сили в математиці або організувати зі своїми ровесниками цікаве свято.
      Тож, любі діти, ми рекомендуємо вам прочитати багато цікавих книжок і статей. А ви вибирайте, які вам більш до вподоби.

До змісту Наступна