Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві

Жук Михайло Іванович

Прізвище, ім’я, по батькові     

найбільш вживане

Жук Михайло Іванович

псевдоніми

О. Мігулес

криптоніми

Роки життя

дата народження

20 вересня 1883 року

дата смерті

7 червня 1964 року

Географічний аспект

місце народження

Каховка

місце смерті

Одеса

місця перебування

Каховка, Київ, Москва, Краків, Чернігів, Одеса

Увійшов в коло дитячого читання

Письменник

Український художник, професор Української академії мистецтв, проректор Художнього інституту в Одесі. Захоплювався фотографією, писав вірші та прозу

Основні дефініції щодо постаті

Нагороди, звання, відзнаки     

У Каховці є вулиця М. Жука. У 1917 році М.І. Жуку присвоєно звання професора живопису

Стисла біографічна довідка


Матеріали з Інтернету:

Жук Михайло Іванович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Жук_Михайло_Іванович (дата звернення: 23.02.2023). — Назва з екрана.

Жук Михайло Іванович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : [вебсайт]. — Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=18290 (дата звернення: 23.02.2023). — Назва з екрана.

Жук Михайло Іванович [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [вебсайт]. — Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=13314 (дата звернення: 23.02.2023). — Назва з екрана.

У фондах НБУ для дітей

Максим’юк Т. З Україніки Причорномор’я / Т. Максим’юк. — Одеса : Маяк, 2008. — 263 с. : портр. — [С. 114-116].

Самі про себе = About themselves : автобіогр. укр. митців 1920-х років / Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України ; упоряд., [передм.] Р. Мовчан. — Київ : КЛІО, 2015. — 638 с. : іл., фотоіл., портр. — [С.206-216].

Силин О. Народ мій є! Народ мій завжди буде! / О. Силин ; упоряд. С. Бакута. — Київ : Кобза, 2003. — 463 с. : іл., портр. — [С. 110-115].

Бібліографія


У фондах відділу рідкісних та цінних видань  НБУ для дітей:

Книги

Франко І. Королик і Ведмідь : казка / І. Франко ; мал. П. Лапіна ; обгортка худож. М. Жука. — Київ : Вид-во т-ва «Вернигора», 1917. — 16 с. : іл.

Жук М. Казки / М. Жук. — [Чернігів] : [Вид. Губнаросвіти Черніговщини], [1920]. — 84 с. : іл., портр.

Жук М. Зайчик / М. Жук. — [Б. м.], [1923?]. — [16] с. : іл., ноти. — Пр. з автогр. — 10 пр.

Жук М. Дрімайлики : Малайцям / М. Жук ; книжка гравір. авт. — Чернігів, 1923. — [16] с. : іл.

Жук М. Годинник : сценка-забава / М. Жук. — [Київ] : Держ. вид-во України, 1926. — [23] с. : ноти. — Вид. бібліогр.: с. 24. — Пр. з автогр.

Жук М. Прийшла зима / М. Жук. — [Харків ; Одеса] : Держ. вид-во України, [1927]. — [16] с. : іл. — Вид. бібліогр.: 3-тя с. обкл.

Іконографія


Жук Михайло Іванович [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [вебсайт]. — Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=13314 (дата звернення: 23.02.2023). — Назва з екрана.

Біографічна довідка


Жук Михайло Іванович народився у м. Каховці в сім’ї робітника-маляра. З восьми років працював на сезонних роботах на Дніпрі: здирав кору з колод на плотах. У 9-річному віці він у місцевого майстра Меліхова фарбував паркани, підмальовував вивіски та образи, викреслював паркети на підлогах.
Навчався Михайло Жук у Києві у рисувальній школі М. Мурашка, студіював у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури. У 1904 році митець закінчив Краківську академію мистецтв (майстерня С. Виспянського та Ю. Меггофера).
Перша персональна виставка М. Жука на батьківщині відбулася в Києві (1904) в залах міського музею (тепер — Національний музей).
Із Черніговим митця поєднувала багаторічна дружба з родиною Коцюбинських, М. Лисенком, М. Вороним, П. Тичиною. У Чернігові художник написав відомі портрети М. Коцюбинського та його сім’ї.
Портретна творчість М. Жука – цінний внесок у скарбницю рідної культури. Г. Сковорода, Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка, І. Нечуй-Левицький, Марко Вовчок, П. Куліш, В. Стефаник, М. Лисенко, М. Вороний, В. Кричевський, О. Новаківський, Г. Нарбут, О. Мурашко – образи дорогих йому людей. Портрети мають документальний характер, хоч і виконані з великою мірою узагальнення. У 1925 році художник створив серію портретних плакатів (майже 30) у техніці кольорової літографії, у 1932 – блискучу серію гравюрних портретів (із натури) українських письменників, своїх сучасників.
Високохудожні монументальні панно «Чорне і біле» (1912), «Казка» (1914), «Хризантеми» (1919) – вагомий внесок майстра у відродження українського декоративного мистецтва.
Велику увагу М.І. Жук приділяв оформленню дитячої книжки. На початку ХХ ст. в Україні він практично сам працював у цій галузі, паралельно створюючи віршовий текст і його графічну інтерпретацію. В царині української книжкової дитячої графіки він виявив високу мистецьку культуру, дав зразки неабиякого смаку в оформленні книг для малечі.
Особливої популярності набули збірки казок і оповідань «Ох» (1908), «Дітям України», «Казки» (1920), «Дрімайлики», «Пухирики» та ін.
М.І. Жук був різнобічним графіком, зробив вагомий внесок у становлення цього жанру в сучасному українському мистецтві.
Понад два десятиліття існував також і Жук-письменник.
У 1912 році у Чернігові надрукована збірка віршів «Співи землі». З прозових жанрів він писав психологічні етюди, стислі оповідання, новели. Письменник створив цілу низку п'єс, серед них «Легенда», «Плебейка».
М.І. Жук – автор першого українського вінка сонетів (1918).
Письменник залишив цінні спогади про М. Коцюбинського, І. Франка, М. Лисенка, І. Нечуя-Левицького, Лесю Українку.
У 1917 році М.І. Жуку присвоєно звання професора живопису.
З 1925 по 1964 роки митець мешкав в Одесі, був проректором Художнього інституту. Під його керівництвом почалося активне вивчення народного мистецтва. У 1928 році з ініціативи професора М.І. Жука на архітектурному факультеті було відкрито відділ майоліки, який з часом перетворився у керамічний факультет.
В останні роки життя художник віддавав перевагу літературній діяльності: писав спогади, вірші, в яких почесне місце було відведено Одесі. Мистецькі твори М.І. Жука експонувались в Україні та за кордоном. Він брав участь у першій виставці філії Асоціації художників Червоної України в Херсоні.
Помер Михайло Іванович Жук в Одесі у 1964 році.

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 20.11.2024
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей