Стисла біографічна довідка |
Матеріали з Інтернету:
Ільченко Олександр Єлисейович[Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : [вебсайт]. — Режим доступу: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=13216 (дата звернення: 17.07.2023). — Назва з екрана.
Олександр Ільченко [Електронний ресурс] : 1909-1994 // Ilchenko.orgfree : [вебсайт]. — Режим доступу: http://ilchenko.orgfree.com/biografy.htm (дата звернення: 21.07.2023). — Назва з екрана.
Олександр Єлисейович Ільченко[Електронний ресурс] // Вікіпедія : [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ільченко_Олександр_Єлисейович (дата звернення: 21.07.2023). — Назва з екрана.
Черкаська Г.«Мова — перша зброя в боротьбі: виживе мова, виживе й Вітчизна» [Електронний ресурс] / Г. Черкаська // UA Modna : [вебсайт]. — Режим доступу: https://uamodna.com/articles/mova-persha-zbroya-v-borotjbi-vyzhyve-mova-vyzhyve-y-vitchyzna/ (дата звернення: 21.07.2023). — Назва з екрана.
У фондах НБУ для дітей:
Веселка: антол. укр. рад. худож. літ. для дітей. Т. 1. Твори дожовтневого періоду / упоряд. І. Соболя, Б. Чайковського. –– Київ : Дитвидав УРСР, 1960. –– 416 с. : іл. [С399-408].
Історія української літератури: В 8 т. Т. 7. Література періоду завершення будівництва соціалізму та Великої Вітчизняної війни (1933-1945) / АН УРСР. Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка ; авт. тома: Б. Буряк та ін.; відп. ред. Б. Буряк. — Київ : Наукова думка, 1971. –– 400 с., іл. [С. 115-116].
Історія української літератури: В 8 т. Т. 8. Література післявоєнного часу (1946-1967) / АН УРСР. Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка. –– Київ : Наукова думка, 1971. –– 576 с. [С. 473-477].
|
Бібліографія |
У фондах відділу рідкісних та цінних видань НБУ для дітей:
Книги
Ільченко О. Оповідання / О. Ільченко ; обкл. та мал. М. Штаєрмана. –– Харків ; Одеса : Дитвидав, 1936 (Одеса : Друк. ім. Леніна). –– 111 с. : іл. –– На тит. і обкл. авт.: Олександр Ільченко.
Періодичні видання
Журнал «Жовтеня»
Зникле оголошення/ О. Ільченко ; мал. М. Глухова // Жовтеня. –– 1936. –– № 10.
Пригоди на млині/ О. Ільченко ; мал. В. Литвиненка // Жовтеня. –– 1940. –– № 12.
Журнал «Піонерія»
Єрмак/ О. Ільченко ; мал. М. Глухова // Піонерія. –– 1937. –– № 1.
Ковентгарденського театру артист і кавалер/ О. Ільченко // Піонерія. –– 1938. –– № 3. |
Біографічна довідка |
«Мова – перша зброя в боротьбі: виживе мова, виживе й Вітчизна», – писав харків’янин Олександр Ільченко в часи тотального зросійщення. Ільченко Олександр Єлисейович народився у Харкові. Автор унікального химерного роману з народних вуст «Козацькому роду нема переводу, або ж Козак Мамай та чужа молодиця», сценарію художнього фільму «Роман і Франческа» (1961). Батько Олександра Ільченка, Єлисей Матвійович Ільченко, службовець на Південній залізниці, в 1937 році був заарештований і засуджений за націоналізм, покарання відбував у Сибіру, де у 1941 році помер від голоду та обморожень у таборі на Тайшеті. Самого Олександра звинувачували в тому, що він воював у Петлюри. «Слухайте, – казав він. – Я дев’ятого року народження. Мені було п’ять років!» На щастя, це подіяло. Мати письменника Євдокія Андріївна Ільченко (у дівоцтві – Гармаш) в юності навчалася у народній школі Христі Алчевської. В Іванівці на берегах Дінця та Лопані промайнуло дитинство Сашка. Учнем семирічної школи Сашко почав вечорами працювати в друкарні, де й пробув кілька років видавничим коректором. У 1928-1931 роках навчався на літературно-лінгвістичному факультеті Харківського інституту народної освіти. З 1929 року почав друкуватися. Був переконаний, що «Життя є наука про смерть!», а «Краплина щастя – солодша від барила мудрості». Вдалося Ільченкові побувати в Дніпропетровську у невеличкому домашньому музеї Яворницького, де побачив різних Мамаїв і запалився темою. У 1939 році О. Ільченко переїхав до Києва, де був редактором Дитвидаву. Саме тоді з’явилася перша редакція повісті про Тараса Шевченка «Петербурзька осінь». Роман «Козацькому роду нема переводу, або ж Козак Мамай та чужа молодиця» з 1958 по 1985 рік виходив чотири рази. Він любив і знав українську мову. Навіть серед письменників таких було мало. До нього часто дзвонили як в довідкове бюро: «Сашко, подивися, як там буде...» – і, незважаючи на зайнятість, він міг годинами розшукувати потрібне слово. До нього зверталися, бо знали, що в Сашка є усі можливі й неможливі довідники. 16 березня 1961 року відбулася успішна прем’єра кінофільму «Роман і Франческа». Сучасна казка з народних уст, над якою працював сценарист Олександр Ільченко, режисер-постановник Володимир Денисенко, автор пісень Дмитро Павличко, композитор Олександр Білаш. Головні ролі виконували Павло Морозенко – Роман і Людмила Гурченко – Франческа. 16 вересня 1994 р. у Києві відійшов у вічність Олександр Ільченко. На його могилі на Байковому кладовищі стоїть пам’ятник із бронзовим Мамаєм посередині, а під ним автограф Олександра Єлисейовича. |