Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві

Кричевський Василь Васильович

Прізвище, ім’я, по батькові     

найбільш вживане

Кричевський Василь Васильович

псевдоніми

криптоніми

Роки життя

дата народження

31 березня 1901

дата смерті

17 червня 1978

Географічний аспект

місце народження

Харків

місце смерті

Маунтін-Вью, Каліфорнія, США

місця перебування

Харків, Київ, Одеса, Львів, Чехословаччина, Австрія, Німеччина, Франція, США

Увійшов в коло дитячого читання

Письменник

Український живописець, графік, архітектор

Основні дефініції щодо постаті

Відомий український живописець, графік, педагог, художник кіно, почесний член Об’єднання митців-українців Америки, заснованої в 1952 році

Нагороди, звання, відзнаки     

Літературознавчі статті

Матеріали з Інтернету:

Кричевський Василь Васильович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Кричевський_Василь_Васильович (дата звернення: 10.05.2024). — Назва з екрана.

Кричевський Василь Васильович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : [вебсайт]. — Режим доступу: https://esu.com.ua/article-1644 (дата звернення: 10.05.2024). — Назва з екрана.

Кричевський Василь Васильович [Електронний ресурс] : [18.03.1901 (05.03.1901) – 16.06.1978] // Музей мистецької родини Кричевських : [вебсайт]. — Режим доступу: http://krychevsky-family.opishne-museum.gov.ua/14-krichevski/61-krychevskyi-vasyl-vasylovych (дата звернення: 10.05.2024). — Назва з екрана.

Бібліографія


У фондах відділу рідкісних та цінних видань  НБУ для дітей:

Десняк О. Тургайський сокіл : повість / О. Десняк ; орнаментація кн. В. Кричевського ; фронтиспіс М. Сліпченка. — Київ : Молодий більшовик, 1940 (Одеса : 6-а поліграффабрика). — 306 с. : іл.

Іконографія

Кричевський Василь Васильович [Електронний ресурс] : [18.03.1901 (05.03.1901) – 16.06.1978] // Музей мистецької родини Кричевських : [вебсайт]. — Режим доступу: http://krychevsky-family.opishne-museum.gov.ua/14-krichevski/61-krychevskyi-vasyl-vasylovych (дата звернення: 10.05.2024). — Назва з екрана.

Біографічна довідка

Василь Васильович Кричевський народився у Харкові. Батько Василь Григорович Кричевський (1872-1952), у якого він навчався, був визнаним майстром живопису, архітектури, графіки, художником театру і кіно, майстром декоративно-ужиткового мистецтва, педагогом, професором. До речі, він є автором дизайну сучасного герба України – тризуба, створеного 1918 року. Навчався Василь-молодший і в професора Федора Григоровича Кричевського (1879-1947), свого дядька, теж видатного українського живописця і педагога.
Його мистецький талант розвинувся і сформувався під впливом батька й дядька, але кожен із членів мистецького й родинного клану Кричевських залишився виключно самобутнім і оригінальним.
У 30-х роках Василь Васильович викладав у Київській художньо-промисловій школі, співпрацював із книжковими видавництвами. Серед станкових творів цього періоду – портрети, краєвиди Полтавщини, Канева, Криму, Києва. Василь Васильович особливо майстерно зображав небо й хмари, досконало компонуючи сюжет, де так відчутне саме його, В.В. Кричевського, бачення й відчуття стану природи, ніжність і соковитість кольорів, загальний піднесений радісний настрій – усе те, що так відповідало вдачі митця. Назавжди в серці художника залишилася своєрідна замріяна краса Полтавщини: Лебедин, Ворожба, Шишаки – навіть назви цих місць заворожують!
Коли почалася війна, Василь Васильович як старший за призовний вік не підлягав мобілізації. Але з них, «підстаркуватих» солдатів, сформували підрозділ та відправили пішим маршем до Полтави. Так він опинився в оточенні та мусив повернутися додому, у Київ. Засобів до існування не було, щоб виживати, писав разом із дружиною етюди тої ж Слобожанщини, Криму та Києва на продаж і портрети на замовлення. Усі троє – Василь Васильович, Олена Євгенівна та юна донечка Катруся – брали участь у двох київських художніх виставках, які експонувалися в «музеї з левами» влітку 1942 та 1943 років. Мали успіх.
У 1943 р. Кричевські переїхати до Львова, потім до Праги. Там Василь Васильович зустрівся з Вратіславом – приятелем по київській гімназії, а Катруся дістала змогу продовжити художню освіту, розпочату в Києві перед війною. Далі були поневіряння у трудових концтаборах у Німеччині, по війні – табори переміщених осіб, а для Катрусі – навчання в Гейдельберзькому університеті. За тих складних обставин Василь Васильович створював Різдвяні та Великодні листівки, займався церковним живописом, а Олена Євгенівна майстерно виготовляла ляльки в українському вбранні – з того, що було під руками.
1949 року Кричевські переїхали до сонячної Каліфорнії, де й минули ще майже тридцять років життя Василя Васильовича, сповнених боротьби за виживання та, попри все – творчої праці. Почесний член Об'єднання митців-українців в Америці, професор. 16 червня 1978 у Каліфорнії не стало художника.

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 20.11.2024
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей