39-ий Міжнародний конгрес IBBY
Місто – Трієст.
Країна – Італія.
Саме тут з 29 серпня по 1 вересня 2024 року проходив Міжнародний Конгрес IBBY — 2024. Цього року національна секція вперше мала можливість представляти Україну на Конгресі, який відбувається кожні два роки в різних містах країн-членів спільноти IBBY. Напередодні конгресу, 29 серпня, за традиціями IBBY відбувся форум, створений як неформальна платформа для зустрічей та дискусій членів IBBY. На порядок денний було винесено два питання:
• Залучення та участь: Ідеї щодо активного членства в секціях IBBY та в міжнародній спільноті IBBY
• Захист прав дитини: Значення та наслідки в нашій повсякденній роботі та в контексті гуманітарних криз.
Форум тривав три години, і в усіх присутніх була можливість висловити своє бачення щодо кожного питання. Президент національної секції Алла Гордієнко активно лобіювала інтереси України, адже основне питання щодо захисту прав дитини в нашій державі сьогодні стоїть на чільному місці. Війна, в якій зараз ростуть діти України, позбавляє їх права на безпеку. І найголовніше, як з’ясувалося, багато країн на сьогодні досі не усвідомлюють, що в Україні точиться страшна війна – в багатьох країнах про це або НЕ говорять, або говорять неправду… Саме тому Алла Гордієнко наголосила, що до країн усього світу потрібно доносити достовірну інформацію. Після завершення форуму під час неформального спілкування багато представників секцій подякували за таку дуже важливу промову, адже попри розуміння проблеми та її масштабів мало хто говорить про це вголос; висловили свою прихильність до України та запевнили у беззаперечній підтримці.
На офіційній церемонії відкриття Конгресу 30 серпня учасників привітали представники влади міста Трієст, а також Президент IBBY Сільвія Варделл. Головні події першого дня Конгресу — нагородження преміями IBBY-Asahi за популяризацію читання, IBBY-iRead «Видатний промоутер читання».
31 серпня відбулися дві визначні події — Генеральна Асамблея IBBY та церемонія вручення Премії Ганса Крістіана Андерсена.
Під час Генеральної асамблеї присутні прослухали дворічний звіт про роботу IBBY, а також проголосували за новий склад керівництва: Президента, голову журі Премії Андерсена, а також членів виконавчого комітету, що працюватимуть наступні два роки. Президентом обрано Басарат Казім (IBBY Пакистан), головою журі Премії Г.К. Андерсена — Шерін Крейді (IBBY Ливан). Також на Генеральній Асамблеї обговорювалися проєкти, підтримані благодійним фондом IBBY «Діти в кризі». Цьому питанню присвятила свій виступ і Президент української секції IBBY Алла Гордієнко, адже проєкт НБУ для дітей «Бібліотека – всесвіт дитячої безпеки» підтриманий IBBY і вже другий рік поспіль активно впроваджується в роботу. Та під час виступу Алла Гордієнко наголошувала не тільки на участі у проєкті, але й на умовах реалій нашого сьогодення. Адже, як зауважила Президент, на жаль, в Україні діти наразі перебувають «не в кризі, а в небезпеці». Стриманий, але в той самий час емоційний виступ, під час якого були озвучені страшні цифри наслідків війни в Україні – статистика щодо загиблих, травмованих та депортованих до держави-агресора дітей, загиблих письменників та бібліотекарів, а також зруйнованих бібліотек та назавжди втрачених книжкових колекцій – отримав гучний резонанс. Після завершення Генеральної Асамблеї чимало представників інших національних секцій IBBY зауважили, що насправді кількість інформації, яку подають в їхніх країнах, вкрай недостатня, і більшість фактів вони почули сьогодні вперше.
На церемонії офіційного нагородження Премії Ганса Кристіана Андерсена лауреати Премії 2024 – Гайнц Яніш (номінація «Автор») та Сідні Сміт (номінація «Ілюстратор») - особисто отримали свої нагороди та поділилися власними історіями про шлях до міжнародного визнання.
Акцентом останнього, третього, дня Конгресу стало оголошення Почесного Списку IBBY-2024. Серед представників всіх країн, які подавали своїх кандидатів, була також і Україна.
Нагадуємо, що до Почесного списку IBBY -2024 увійшли:
• Олександр Гаврош зі своїм твором «Врятувати Тараса Шевченка» (видавництво Фоліо)
• Ростислав Попський з ілюстраціями до авторської книги «Там, де блукають сни» (видавництво А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА).
• Ганна Яновська за переклад книги «Як знайти лева» (автор Рейчел Брайт, видавництво Ранок)
Підсумовуючи події Конгресу, ми можемо сміливо стверджувати, що Україна отримала ще більше підтримки від міжнародної книжкової спільноти. Нас чують, нас розуміють, а ми продовжуємо працювати та боротися далі задля нашої Перемоги!