Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві

Купчинський Роман Григорович

Прізвище, ім’я, по батькові     

найбільш вживане

Купчинський Роман Григорович

псевдоніми

Гак Мусій; Чіпка Галант; Галактіон Чіпка; Доля Мирон; Мирон-Доля; Роман К.; Харко; Учасник; Зиз; Рома, Тойсам

криптоніми

Р. К.; Г. Ч.; М. Д.; Т. С. та інші

Роки життя

дата народження

24 вересня 1894 року

дата смерті

10 червня 1976 року

Географічний аспект

місце народження

с. Розгадів, нині Зборівського району Тернопільської області

місце смерті

м. Оссінг під Нью-Йорком, США

місця перебування

с. Кадлубиська Брідського повіту (тепер Львівщина), Перемишль, Львів, Тухоль, Відень, Краків, Оссінг

Увійшов в коло дитячого читання

Письменник

Український поет, прозаїк, журналіст, композитор, критик

Основні дефініції щодо постаті

Громадський діяч. У 1933-1939 роках – голова Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка у Львові (ТОПІЖ)

Нагороди, звання, відзнаки     

Від 1989 року в Розгадові щорічно відбувається пісенний фестиваль «Стрілецька слава» на честь Романа Купчинського.
У червні 1990 року в с. Розгадів урочисто, за участю близько 10 тисяч осіб, відкрито меморіальну таблицю Романові Купчинському.
У вересні 1990-го тут освячено музей, започаткований у його родинній хаті – колишньому парафіяльному будинкові.
У жовтні 1994-го – до 100-ліття від дня народження Романа Купчинського – в родинному селі відкрито пам'ятник (скульптор Петро Кулик, архітектор Володимир Блюсюк) із написом «Роман Купчинський 1894-1976. Співець стрілецької слави».
В Івано-Франківську, Тернополі, Червонограді та Залізцях є вулиці Романа Купчинського.
На честь нього названо 5 курінь УПЮ імені Романа Купчинського

Літературознавчі статті

Матеріали з Інтернету:

Бондаренко О. Роман Купчинський – творець історії Українських Січових Стрільців [Електронний ресурс] / О. Бондаренко // Рідна країна : [вебсайт]. — Режим доступу: https://ridna.ua/2018/09/roman-kupchynskyj-tvorets-istoriji-ukrajinskyh-sichovyh-striltsiv/ (дата звернення: 20.07.2024). — Назва з екрана.

Купчинський Роман [Електронний ресурс] : біографія// Клуб поезіїі : [вебсайт]. — Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=129&type=biogr (дата звернення: 20.07.2024). — Назва з екрана.

Купчинський Роман Григорович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Купчинський_Роман_Григорович (дата звернення: 20.06.2024). — Назва з екрана.

Купчинський Роман Григорович [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України : [вебсайт]. — Режим доступу: https://esu.com.ua/article-51743 (дата звернення: 20.07.2024). — Назва з екрана.

Роман Купчинський [Електронний ресурс] : біографія// Українські пісні : [вебсайт]. — Режим доступу: http://www.pisni.org.ua/persons/47.html (дата звернення: 20.07.2024). — Назва з екрана.

В фондах НБУ для дітей:

Боднарчук І. Між двома світами : вибр. ст. про укр. письменників / І. Боднарчук ; упоряд. В. Оліфіренко. — Донецьк : Український Культорологічний Центр, 1997. — 173 с. : іл. — [С. 60-71].

Ільницький М. Західноукраїнська і емігрантська поезія 20-30-х років / М. Ільницький. — Київ : Т-во «Знання» України, 1992. — 48 с. — [С. 11-12].

Історія української літератури ХХ століття. У 2 кн. : підруч. для студ. гуманіт. спец. вищ. закл. освіти. Кн. 2 : перша половина ХХ століття / за ред. В. Дончика. — Київ : Либідь, 1998. — 454 с. — [С. 144-145].

Капустін В. Одна на цілий світ : зб. худож. нарисів про творців укр. пісень, які стали нар. / В. Капустін ; вступ. сл. М. Галюк. — Київ : Криниця, 2003. — 159 с. : ноти. — [С. 62-65].

Качкан В. Нев’януча галузка калини : (укр. літератори, вчені, громад. діячі - в діаспорі) / В. Качкан, О. Качкан ; Львівська національна наукова бібліотека ; Наукове товариство ім. Т. Г. Шевченка ; Кафедра українознавства Івано-Франківського національного медичного університету. — Київ : [б. в.], 2011. — 267 с. — [С. 162-179].

У фондах відділу рідкісних та цінних видань  НБУ для дітей:

Доля, Мирон. Золота рибка : віршов. казка / Р. Купчинський ; іл. А. Манастирського. — Львів ; Нью-Йорк ; Вінніпег : Накладом М. Матвійчука, 1927 (Жовква : Друк. ОО. Василіян). — 27 с. : іл. — (Золота бібліотека української дитини / під ред. М. Матвійчука ; Вип. 2). — Вид. бібліогр.: с. 28.

Іконографія

Купчинський Роман Григорович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Купчинський_Роман_Григорович (дата звернення: 20.07.2024). — Назва з екрана

Біографічна довідка

З початку незалежності України повернулися до нас ім’я і творчість Романа Купчинського – українського поета, прозаїка, журналіста, композитора, критика, громадського діяча. Він народився 24 вересня 1894 р. у с. Розгадів, нині – Зборівського району. Дитинство (з 1896) минуло в с. Кадлубиська Бродівського повіту на Львівщині. Навчався у Перемишльській гімназії, іспит зрілості склав у 1913 р. У 1913-1914 рр. вчився в Духовній семінарії у Львові. Довголітній активіст українського спортивного руху, зокрема член Товариства студентів вищих шкіл «Україна» від початку його заснування в 1911 р., на одних із перших змагань виграв суперництво з метання диска та штовхання ядра, рекордсмен з легкої атлетики Запорозьких ігрищ, чемпіон Галичини з легкої атлетики.
У студентські роки, одним з перших, у 1914 році, Роман вступив до Легіону Січових Стрільців, командував сотнею, служив полковим ад’ютантом. Брав участь у боях, зокрема – і у відомій битві на горі Маківці. У 1918 році очолював сотню вишколу УСС (Українських Січових Стрільців), 1919-го – піший полк Української Галицької армії, з яким брав Львів і пройшов увесь нелегкий бойовий шлях. Скрізь його супроводжувала вірна супутниця – гітара.
У 1920-1921роках був інтернований у польському таборі.
Після звільнення з польського полону (1921) Р. Купчинський студіював філософію у Віденському університеті (1921-1922), невдовзі продовжив студії з гуманітарних наук у Львові в Українському таємному університеті (1922-1924).
Впродовж 1924-1939 років Роман Купчинський вів постійну рубрику «Відгуки дня» у газеті «Діло» – друкував фейлетони під псевдонімом «Галактіон Чіпка». Також співпрацював з газетами «Новий Час», «Неділя», «Господарсько-Кооперативний Часопис».
Перший вірш Романа Купчинського був надрукований у 1915році у Відні, в часописі «Вісник Союзу визволення України».
Р. Купчинський був співзасновником і редактором львівського видавничого кооперативу «Червона Калина», яка видавала щомісячний «Літопис Червоної Калини» та надрукувала 17 патріотичних календарів-альманахів. В тому ж 1915 році разом з Л. Лепким, М. Гайворонським, А. Лотоцьким, Ю. Шкрумеляком заснував «Пресову Кватиру», завданням якої було збирати документи, фотографії, публікації з історії УСС для створення архіву.
У 1921 роцs у Львові вийшла друком і мала значний успіх драматична поема Р. Купчинського «Великий день», яку він написав у польському таборі.
Серед найвідоміших прозових творів Р. Купчинського – «стрілецький» роман-трилогія «Заметіль» (1928-1933).
У 1933-1939 році Роман Купчинський очолював Товариство письменників і журналістів ім. І. Франка у Львові, під егідою якого влаштовував літературні конкурси, творчі вечори, а у 1935 році – пишне дійство під назвою «Бал Української Преси».
У 1939 році, коли червона армія рушила захоплювати Галичину, Р. Купчинський переїхав до Кракова. Тут працював в Українському видавництві.
Наприкінці Другої світової війни емігрував до Німеччини, де займався літературною творчістю, друкувався в українських виданнях. А з 1949 року назавжди оселився у США в м. Оссінгу неподалік Нью-Йорка.
Вів рубрику «Відгуки дня» в українській газеті «Свобода». У 1952 році ініціював створення Спілки Українських Журналістів Америки та певний час був її головою. Відновив діяльність видавництва «Червона калина», працював у його дирекції.
Писав вірші, тексти та музику пісень: загалом створив 84 патріотичні, ліричні, жартівливі, маршові твори.
Помер Роман Купчинський в м. Оссінгу 10 червня 1976 року.

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 20.11.2024
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей