М'якушка
М'якушка
Одному хлопчикові мама намастила хліб маслом. Масло хлопчик із хліба злизав, скоринку згриз, а з м’якушки – раз - раз – і виліпив маленького чоловічка. Втішний вийшов чоловічок – з тонкими ручками, ніжками, довгим носом.
Тільки недовго бавив хлопчика той чоловічок – узяв він і викинув його за вікно.
Зненацька звідти почулося тоненьке жалібне «Ой!», коли хлопчик визирнув за вікно, то побачив, як той чоловічок, кульгаючи, швидко подався з двору.
- Ну, постривай, - доніс до хлопчика вітер його тоненький голосок.
І тоді чоловічок погрозив хлопчикові пальчиком. З дива хлопець довго стояв біля вікна. Аж ось його покликала мама, бо треба було піти до крамниці по хліб.
У крамниці хлопчик зіп’явся на пальці й попросив продавця дати йому оту пухку білу паляницю, що то лежить за шибкою на вітрині.
Продавець налагодивсь був уже дістати, аж враз почувся тоненький, ледве чутний голосок:
- Не давайте!
- Хто то? – здивувався хлопчик.
- То я, М’якушка!
Хлопчик побачив, як із-під прилавка вихопився чоловічок, той самий, з м’якушки, що його хлопчик допіру викинув за вікно.
- Не давайте! – благально сказав до продавця М’якушка, і тут він усе розповів продавцеві.
Тоді продавець пильно приглянувся до хлопчика й сказав:
- Піди-но до пекаря та спитай, чи напік він тобі паляниць.
…Пекар був у білому ковпаку, у білому фартусі, і руки в нього теж були білі - білі від борошна.
- То це ти кидаєш хліб? – неласкаво стрів він хлопчика. –А піди-но на завод спитай, чи намололи там тобі борошна на паляницю.
Виявляється, і тут уже побував М’якушка!...
…До воріт заводу все підкочувались і підкочувались вагони, і всі вони зникали в воротах.
Хлопчик постояв хвильку, подивився, як велетенські «залізні руки» вивантажували зерно, людей ніде не було. Хлопчик вбіг у двір, побіг цехами, але й там, здавалося, нікого не було. Звідусюди на нього дивились машини, а втім, вони не мали багато часу видивлятись на нього. Бо машини не тільки мололи зерно, але й засипали борошно в мішки. Оком не змигнеш, як ті мішки зашиває «чарівна голка».
- Хто тут є? – не витримав нарешті хлопчик – йому здавалось, що машини дивляться на нього так само неприязно, як дивився пекар у пекарні.
Врешті до хлопчика вийшли інженери, що керували машинами.
- А, це ти! – не дуже прихильно озвались вони до нього, зовсім не здивувавшись, що побачили його тут. Певне, М’якушка й на завод раніше за нього встиг.
- Ні, - відмовили робітники, - тобі на паляницю борошна ми не намололи. Іди на поле до колгоспників, коли дадуть тобі зерна, ну, тоді намелемо.
Більше з ним ніхто говорити не схотів.
…Ланом плив комбайн, зрізуючи колоски та висипаючи зерно до кузова машини. Хлопчик мало не заплакав із відчаю, коли побачив, що М’якушка вже тут і що він показує всім свою понівечену ніжку.
Але бригадир не став корити хлопчика, як він того боявся. Навпаки, він навіть зрадів, глянувши на нього.
- От і помічник! – весело сказав він і зараз посадив його на комбайн, а в руки вила дав.
- Отак, - каже до нього, - роби.
Хлопчик і собі за вила, кидає солому. Набралось повно – комбайн викидає копицю. Уже їх багато-багато на лану. Тільки хлопчикові ніколи озиратися – солома так і засипає. А ще сонце пече, у скронях стукотить, а в очах тільки солома, солома, солома. Він дихає все важче, уже на ньому сорочка змокріла, несамовито калатає серце в грудях.
Вила видаються щораз важчі й важчі, уже він ледве тримає їх у руках, ось - ось випустить…
- Обід! – почув раптом хлопчик, і комбайн став. Тоді виліз він із машини поволі й мовчки сів просто на землю. Руки в нього стали такі важкі, немов свинцем налиті, їсти не хотілось. Але ось він побачив, як розрізали круглу житню хлібину, і тоді відчув відразу, що дуже-дуже зголоднів. Окраєць був теплий, і слинка в хлопця так і покотилася. Він глянув на хліб у себе в руці, і тоді став шукати очима М’якушку.
Вова прожогом кинувся на дорогу.
- Стій! – крикнув він. – Ану стій!
- А що? – остовпів малий.
- Як то що! – обурено сказав Вова. – Так ти оце хліб розкидаєш?..
І він розповів хлопчикові про свою пригоду.
Джерело: Вовк Борис Георгійович. М'якушка / Б. Г. Вовк // М'якушка : казки. – Київ, 1976 . – С. 2-5.