«Мальовнича Україна».
Виставка дитячих малюнків за мотивами картин Сергія Васильківського
У виставковому просторі Національної бібліотеки України для дітей із 23 грудня експонується виставка дитячих малюнків вихованців творчих студій відділу декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва Центру позашкільної роботи Святошинського району м. Києва за мотивами творів українського живописця-пейзажиста Сергія Васильківського «Мальовнича Україна» з нагоди 170-річчя митця.
На виставці представлено понад 40 дитячих робіт, кожна з яких – це унікальне бачення юними художниками пейзажів майстра, що відбиває багатство української природи та її красу. Вихованці студій передали свої враження на папері, використовуючи яскраві кольори та різноманітні техніки.
Запрошуємо відвідати виставку і надихнутися чудовими роботами, що дарують радість та замилування. Виставка триватиме до 15 січня 2025 року.
Сергій Васильківський (1854–1917) – видатний український художник, представник національного реалістичного живопису. За надзвичайну ліричність пейзажних та історичних творів Сергія Васильківського називають «поетом українського малярства», кажуть, що «Васильківський у живопису – це Шевченко в літературі».
Свою майстерність художник повністю віддає Україні: він пише пейзажі Подніпров’я, Поділля, Слобожанщини, архітектурні пам’ятки, жанрові картини, історичні полотна. Величезна закоханість у рідний край, патріотична основа цього почуття наповнюють його твори щирістю і правдивістю, романтичною піднесеністю.
За надзвичайно яскраву колоритність Сергія Васильківського вважають найбільш «сонячним» художником свого часу. Його пейзажі відзначаються чистотою кольору, яскравістю барв, зберігаючи при цьому образну змістовність і поетичну проникливість. Магія його робіт полягає у поєднанні досконалих пейзажів із буденними мотивами. Вони завжди зігріті присутністю людини.
Сергій Васильківський був митцем-етнографом: мандруючи пішки Харківщиною і Полтавщиною, замальовував старовинні церкви, зображував українських селян, левади, степи, хати.
Одна із найулюбленіших тем – українська козаччина, оскільки художник був «козацького роду». Його дід чумакував, а батько був писарем. Найяскравіший сюжет Васильківського – озброєний козак-вершник у степу або група козаків на сторожі, в кінному поході чи на відпочинку. Разом із Миколою Самокишем видавав альбом «З української старовини», створивши для нього численні портрети полковників і гетьманів.
Митець заповів значну грошову суму для створення у Харкові великого національного художнього музею. Художник залишив по собі гідний набуток для українського мистецтва – майже 3000 робіт, 1500 із них передав Харківському художньому музею. На жаль, більшість картин були знищені в роки Другої світової війни. Нині в музеях і приватних збірках знаходиться майже 500 його творів.
Твори Сергія Васильківського є самобутнім яскравим взірцем глибокого самовираження і високого професіоналізму. В них живе мальовнича Україна.