БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА
У Яна Грабовського є повість-казка, яка називається так: "Совершенно ручной человек". Цю дивну назву, якщо вірити автору, придумали ... горобці! Найзвичайнісінькі горобці. Це вони прозвали "совершенно ручным человеком самого Грабовського. А він, письменник, тільки підслухав ці слова - і назвав ними свою повість. Це, звичайно, вигадка. Але в ній є і велика правда. Старий польський вчитель і чудовий письменник Ян Грабовський так любив, розумів і поважав тварин, що вони довірливо розкривали йому свої таємниці. Тож справді могли вважати його "совершенно ручным" - він ніколи не обманював їхньої довіри.
Ян Грабовський прожив довге життя. Він народився в 1882 році в маленькому польському містечку з довгою назвою Рава Мазовецька. Інженер-хімік за освітою, він цікавився математикою, вивчав історію мистецтва, вчителював у гімназії, складав підручники з геометрії і посібники з математики, путівники по польських містах і, звичайно, писав оповідання та повісті для дітей, так схожі на чарівні казки, проте створені на основі найправдивіших випадків з життя тварин. Це "Рексьо і Пуцек", "Чорний півень", "Гуска Малгося", "Манюся", "Метка", "Європа", "Піпуш".
Герої цих книг - овечка Метка, кішка Європа, веселі собачата Рексьо і Пуцек, мудрий крук Піпуш, гуска Малгося та інші звірі і птахи часто розмовляють між собою. Ще й як розмовляють: жартують і сперечаються, розмірковують уголос, а інколи навіть лаються. І хоч ми чудово знаємо, що тварини насправді розмовляти не вміють, у нас ні на хвилину не виникає відчуття, що Ян Грабовський розповідає нам небилиці. Навпаки! Віримо, що все саме так, як розповів нам про це письменник.