Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві
Новини з регіонів
 

Л. Максименко,
зав. бібліотекою-філією №6 ім. В. Маяковського для дітей м. Маріуполя

Культура дозвілля: вирішення
проблеми вільного часу дитячого населення міста

Бібліотека ім. В. Маяковського — єдина в мікрорайоні «Західний» м. Маріуполя, а дітей у районі багато, і проблема вільного часу дітей та підлітків стоїть дуже гостро. Тому першочерговим завданням своєї діяльності ми вважаємо не тільки залучення дітей до систематичного читання, а й забезпечення їм змістовного, цікавого дозвілля.

Давні творчі стосунки вже 15 років пов'язують колектив нашої бібліотеки з Міським центром позашкільної роботи з дітьми за місцем їх проживання (МЦПР). На початок нашої співпраці в мікрорайоні «Західний» було створено два дитячих клуби, які намагалися організувати дозвілля дітей, що мешкали поблизу. На той час участь бібліотеки в роботі цих клубів носила скоріше інформаційний характер: педагоги разом із дітьми приходили до бібліотеки, щоб почитати газети й журнали, ознайомитися з новинками літератури, прослухати тематичні огляди книжок та статей з періодичних видань. Згодом і педагоги, і фахівці бібліотеки відчули потребу в розширенні спільної роботи. На виробничих нарадах почали обговорюватися та затверджуватися плани спільних заходів на місяць, квартал, рік за різними напрямами роботи, а також до ювілейних і пам'ятних дат, до загальноміських заходів і свят. На сьогодні наша плідна співпраця з МЦПР вже має чіткі обґрунтовані завдання та цілі. Кожний клуб Міського центру позашкільної роботи, а їх тепер вже 12, має свої визначені напрями роботи: «Вікінги» — здоровий спосіб життя, робота з важкими підлітками; «Вікторія» — екологічне, патріотичне виховання дітей та підлітків, здоровий спосіб життя; «Сучасник» — патріотичне виховання, здоровий спосіб життя, цікаве дозвілля; «Українська світлиця» — відродження культурних традицій українського народу, патріотичне виховання дітей та підлітків; «Турист» — патріотичне виховання, розвиток творчих (літературно-поетичних) здібностей дітей; «Едельвейс» — виховання музичної культури, організація цікавого дозвілля; «Глобус» — патріотичне виховання, організація цікавого дозвілля; «Дружба» — здоровий спосіб життя, організація цікавого дозвілля; «Арго» — здоровий спосіб життя, організація цікавого дозвілля; «Гардарика» — розвиток творчих здібностей дітей (декоративно-прикладне мистецтво); художня студія «Аква» — розвиток творчих здібностей дітей (малювання, ліплення); театральна студія — розвиток творчих здібностей дітей та підлітків.

Спільні масові заходи проводяться або у бібліотеці, або у затишній залі спілкування Центру дозвілля, або на вулиці (і не тільки на бібліотечному дворі, а й, навіть, на Театральній площі міста). Конкурси, вікторини, зустрічі з лікарями, педагогами, юристами, учасниками Великої Вітчизняної війни, ігри, КВВ, літературні свята, тижні дитячої літератури, української мови, дні Т. Шевченка, Конституції та Незалежності України — про всі заходи добре знають не тільки читачі бібліотеки, вихованці дитячих клубів, педагоги, а й мешканці мікрорайону. До нас на свята приходять сім'ями. У проведенні цих заходів фахівцям бібліотеки та Центру допомагають комітет по самоврядуванню населення, рада ветеранів Великої Вітчизняної війни, Маріупольська міська організація СДПУ(о), громадська організація «Українська соціал-демократична молодь», які забезпечують всіх учасників солодощами, подарунками, призами, дипломами.

Наша бібліотека встановила тісний зв'язок з педагогічними та учнівськими колективами шкіл мікрорайону №№ 53, 63, 64, 67 і здійснює постійну інформаційну підтримку шкільного навчання та організацію змістовного дозвілля учнів. Практично всі вони читають у нашій бібліотеці, виховуються в клубах, студіях. Особливу увагу фахівці бібліотеки приділяють популяризації серед школярів літературного краєзнавства. Жодна літературна подія в місті (вихід з друку нової поетичної збірки, ювілей письменника-земляка, презентація нової пісні про рідне місто та ін.) не залишається поза увагою бібліотекарів. Окрім того, ми постійно впроваджуємо в практику інтерактивні форми масової роботи. Педагоги та учні охоче відвідують бібліотечні заходи.

У мікрорайоні, який ми обслуговуємо, є 2 школи нового типу — приватна «Альтер-Его» та раннього розвитку дітей 3-6 років. Саме на їх базі бібліотекою реалізується цільова комплексна програма «Растим талантливого читателя». Стали вже доброю традицією родинні свята, що проводить бібліотека в цих школах: «У нашій оселі всі веселі», «Тепло сімейного вогнища», «Зоряна година», «Мама, татко й я — читачів сім'я», «Мама, татко й я — спортивна сім'я» та ін. Дуже цікаво пройшла «Зоряна година», яку наша бібліотека провела до Міжнародного дня сім'ї спільно з Міським центром позашкільної роботи з дітьми за місцем мешкання в Центрі дозвілля мікрорайону. Це була справжнісінька зоряна година для сімейних команд «Юнга», «Весела сімейка», «Непосидючі», «Чарівники», «Смугастий рейс». Усі батьки — активні користувачі бібліотеки ім. В.В. Маяковського, а шестирічні діти — учні шкіл раннього розвитку нашого міста і переможці міського конкурсу «Юний ерудит». Татусі, матусі та їхні гарні діточки змагалися у 7 конкурсах: вони співали, танцювали, розповідали про свою сім'ю в віршах (конкурс «Візитка»), складали на швидкість (1 хв.) від слова «архітектор» нові слова (конкурс «Набирач»), з окремих слів складали смішні речення (конкурс «З усього світу по слову»), інсценували уривки з улюблених книжок, віршів, казок (конкурс «В гостях у книги»). За три хвилини хлопчики й дівчатка розшифровували секретні листи (конкурс «Юний шифрувальник»), а матусі з татусями шукали в тексті приховані назви квітів (конкурс «Квітковий калейдоскоп»), презентували свої сімейні газети, колекції, виставки саморобок, квіткових композицій, картин з соломки, вишиванок, м'яких іграшок (конкурс «Сімейне захоплення»). А між конкурсами блискуче виступали учасники колективу спортивно-бального танцю «Данс-степ», хореографічного колективу «Барвінок», співали малюки зі Школи раннього розвитку та солістка ВІА Центру. У кожної сімейної команди була своя група підтримки, яка активно допомагала їм: скандувала гасла, заклички, але й інші присутні гості дуже вболівали за всіх гравців, бо ці талановиті, творчі дорослі та розумні, чарівливі діти нікого не залишили байдужими. На святі були присутні  секретар Маріупольської міської організації СДПУ(о) Гнотієнко Ігор Володимирович та голова міської громадської організації «Українська соціал-демократична молодь» Прохоров Павло Валерієвич, які підготували чудові подарунки. Солодкі призи подарував і Міський центр позашкільної роботи з дітьми за місцем мешкання, а сім'ї-переможці (І місце — сім'я Сафарових, ii — сім'я Нагарних, iii — сім'я Сенотосенко) отримали ще й медалі та грамоти.

Взагалі, чи ви часто зустрічаєте дорослих серйозних людей, які шушукаються з дітлахами,  грають з ними в ігри або колядують на Різдво?  Такі люди ми — фахівці дитячої бібліотеки ім. В. Маяковського, які відроджують сімейні ігри на вулиці, традиційно проводять свято двору та вулиці, конкурси краси «Перша красуня двору», «Краса — довга коса» та ін. Ми не нудьгуємо у будь-яку пору року самі і не даємо робити цього нашим читачам. Батьки з дітьми зізнаються, що у нас їм цікаво, і що бібліотека стала для них рідною. А це, мабуть, і є справжнє визнання!

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 02.07.2025
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей