Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві
Заняття 23. Зміна географічних назв у бібліографічних записах електронного каталогу у зв’язку з декомунізацією

    Декомунізація в Україні – процес позбавлення від наслідків комуністичної ідеології. Процес декомунізації узаконений ухваленим 9 квітня 2015 року Верховною Радою України пакетом законів, які набули чинності з 21 травня 2015 року.

  • Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років;

  • Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки;

  • Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті;

  • Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

        Дія законів призводить до перейменування великої кількості населених пунктів і вулиць в Україні, що має бути відображено у довідково-бібліографічному апараті бібліотек.

        Після набрання чинності закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» активну діяльність розпочав Український інститут національної пам'яті, формуючи інформаційну базу найменувань населених пунктів, що містять символіку комуністичного режиму, їх історичних назв і пропозицій щодо перейменування. На сайті Українського інституту національної пам'яті можна ознайомитися з пакетом документів щодо процесів декомунізації в Україні - Декомунізація та «Алфавітним покажчиком нових і старих найменувань населених пунктів, які були перейменовані з 01.01.2016 по 01.10.2016». Також корисними будуть матеріали збірника «Що й чому перейменовувати і демонтувати», що містить рекомендації, роз’яснення та документи щодо визначення об’єктів перейменування і демонтажу, обґрунтування відповідних рішень органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій, на які покладено виконання Закону, проведення необхідної інформаційно-роз’яснювальної, просвітницької роботи.

        На підставі рішень про перейменування, які надходять до Верховної Ради України, інформація про зміни в адміністративно-територіальному устрої підлягає оприлюдненню у бюлетені «Відомості Верховної Ради України» та подальшому внесенню до електронного довідника «Україна. Адміністративно-територіальний устрій». Ведення електронного довідника здійснює Управління по зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України. На сьогодні внесено дані про нові назви 911 населених пунктів (у тому числі 833 сіл, 48 селищ міського типу та 30 міст), 4 районів у містах і 20 районів.

        Вищевказаними матеріалами потрібно керуватися при формуванні бібліографічних записів електронного каталогу. Попередні записи, що вміщують географічні назви, які перейменовано, потребують редагування. Це стосується лише полів розкриття змісту документів:

                        <651a Географічна назва>;
                        <600z Географічне ділення>;
                        <610a Назва колективу>;
                        <610b Структурний підрозділ>;
                        <610z Географічне ділення>;
                        <611c Місце проведення заходу>;
                        <611z Географічне ділення>;
                        <630z Географічне ділення>;
                        <650z Географічне ділення>;
                        <651z Географічне ділення>.

        Наприклад:

    Назва поля

    MARC-формат

    Термін старий

    Термін ноий

    Географічна назва

    651a

    ДНІПРОПЕТРОВСЬК

    ДНІПРО

    Географічна назва

    651a

    БАУМАНА (ВУЛИЦЯ)

    ЯНУША КОРЧАКА (ВУЛИЦЯ)

    Географічне ділення

    651z

    КІРОВОГРАД, УКРАЇНА

    КРОПИВНИЦЬКИЙ, УКРАЇНА

    Назва колективу

    610a

    ЦЕНТРАЛІЗОВАНА СИСТЕМА БІБЛІОТЕК ДЛЯ ДІТЕЙ М. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

    ЦЕНТРАЛІЗОВАНА СИСТЕМА БІБЛІОТЕК ДЛЯ ДІТЕЙ М. ДНІПРА

    Назва колективу

    610a

    МУЗЕЙ ІСТОРІЇ М. ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА

    МУЗЕЙ ІСТОРІЇ М. КАМ’ЯНСЬКОГО

    Назва колективу

    610a

    ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ СЕРЕДНЯ ШКОЛА № 1 М. ІЛЛІЧІВСЬКА

    ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ СЕРЕДНЯ ШКОЛА № 1 М. ЧОРНОМОРСЬКА

    Структурний підрозділ

    610b

    БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ С. ЩОРСІВКИ

    БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ С. СТЕПОВОГО

        При створенні нових записів слід враховувати нові назви населених пунктів.

        Описові поля наводяться так як подано у документі. Наприклад:

    245

    1 0

    $aДніпропетровськ – рідний, сонячний дім$bбібліогр. список літ.

    260

    _ _

    $aКіровоград$c1999$bКіровоградське державне видавництво

        Зверніть увагу!

    Роз’яснення щодо вилучення з бібліотечних фондів творів, що містять комуністичну символіку

        Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» символікою комуністичного тоталітарного режиму є, в тому числі, зображення, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, радянських республік, органах влади та управління областей, міст республіканського підпорядкування, працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів, а також зображення гасел комуністичної партії та цитат вищезазначених осіб.

        Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 4 вищезазначеного Закону заборона використання символіки комуністичного тоталітарного режиму не поширюється на випадки використання такої символіки «в експозиціях музеїв, тематичних виставках, Музейному фонді України, а також бібліотечних фондах на різних носіях інформації».

        З огляду на це, Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» вилучення будь-яких творів або авторів з бібліотечних фондів, у тому числі галузевої літератури, у якій згадуються рішення керівних органів комуністичної партії або містяться цитати діячів комуністичної партії та радянських органів влади та управління, не передбачено та не вимагається.

        Вилучення з бібліотечних фондів конкретної бібліотеки будь-яких творів, а так само внесення творів до Державного реєстру національного культурного надбання, створення їх страхових копій тощо здійснюється виключно на загальних підставах, передбачених статтями 15-18 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», у порядку, встановленому Міністерством культури України.

    Джерело: Український інститут національної пам'яті

  •  

    Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

     
    Останнє оновлення: 11.08.2024
    © 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей