В і д к р и т т я. Н о в о в в е д е н н я. Д о с в і д
Валентина Кабан,
зав. відділом мистецтв ДБУ для дітей
Чи знаєш ти опери-казки для дітей М.В. Лисенка?
(матеріали до гри-вікторини)
Чарівна і вічна музика В.А. Моцарта і Л. ван Бетховена, Ж. Бізе і Д. Верді, П. Чайковського і
М. Лисенка, Е. Гріга і Ф. Шопена непідвладна плинові часу.
З іменем Миколи Віталійовича Лисенка, великого українського композитора, пов`язана ціла епоха в історії культури. Опери "Тарас Бульба", "Наталка-Полтавка", "Утоплена", вокальні твори на слова Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки, Г. Гейне та А. Міцкевича, українські народні пісні в його обробці стали надбанням духовної скарбниці людства. У 2002 році вся українська громадськість широко вшановувала 160-ту річницю від дня народження свого славетного митця.
У відділі мистецтв Державної бібліотеки України для дітей юні читачі відкривають для себе чудовий світ музики Миколи Лисенка, його думок і почуттів, беручи участь у концертах, вечорах-портретах, музичних та відео програмах, присвячених життєвому і творчому шляху композитора. Нещодавно в емоційно привабливій атмосфері творчого змагання пройшла у відділі мистецтв гра-вікторина з учнями 5-их класів "Чи знаєш ти опери-казки для дітей М.В. Лисенка?".
Пропонуємо вашій увазі сценарій цієї гри.
Оформлення залу: На стіні портрет М.В. Лисенка, прибраний українським вишиваним рушником. Під стіною стоїть стіл, на ньому - керамічна ваза з кетягами червоної калини, підсвічник зі свічкою. Поруч - виставка бібліотечних ресурсів "Сонце української музики - М.В. Лисенко". Звучать українські народні пісні.
Ведуча: Доброго дня, юні шанувальники музики! Сьогодні ми зібралися у цьому залі, щоб взяти участь у грі-вікторині "Чи знаєш ти опери-казки для дітей М. Лисенка?"
Славетний композитор Микола Віталійович Лисенко своє життя присвятив служінню рідному народові, відродженню української музичної культури. Талант його не знав меж: він був визначним композитором, громадським діячем, музикантом-віртуозом і видатним ученим-етнографом (збирав і обробляв українські народні пісні). Микола Віталійович диригував великими хоровими капелами, з якими об`їздив усю Україну. Крім того, він створив музично-драматичну школу, передаючи молоді свої знання і любов до української музики. Його творчий внесок у скарбницю духовності нашого народу дуже великий. Це - твори великої художньої сили і високої професійної майстерності, і серед них вагоме місце посідають опери для дітей. Все це дало Миколі Віталійовичу право на нашу любов і шану.
На виставці ви бачите портрет М. Лисенка, книги і статті, в яких розповідається про його життєвий і творчий шлях, а також нотні видання, аудіо і відеозаписи творів композитора. Деякі з них ви вже вивчали у школі на уроках музики, слухали у нашій бібліотеці.
Ми проводимо гру-вікторину, щоб визначити, хто з вас краще знає оперну творчість для дітей Миколи Лисенка. Її переможцем стане той актив-ний учасник вікторини, який правильно відповість на запитання ведучого, швидко розгадає головоломки, продемонструє артистичні та вокальні здібності, і, звичайно, набере більшу кількість очок.
Журі у складі (ведучий називає) оцінюватиме ваші відповіді і творчу діяльність. На переможців чекають призи!
Отож розпочинаємо нашу вікторину!
1. У народі кажуть: з родини йде життя людини.
Завдання перше: розкажіть про родовід сім`ї Лисенків і, якщо зможете, намалюйте їхнє родове дерево. Назвіть книги, з яких ви про це дізналися. (Н.І. Королюк. Маленькі історії про українських композиторів XViii-XX ст. - К.: Райдуга, 1982. - 189 с.: 1 л.)
2. А тепер звернемось до творчої спадщини композитора. Їй притаманна висока художність та глибока народність, і вона складається з різних музичних жанрів.
Завдання друге: назвіть відомі вам музичні твори М. Лисенка, в яких так яскраво проявився талант композитора. Для підготовки до відповіді рекомендуємо користуватися матеріалами нашої виставки.
3. Знаючи опери М. Лисенка, ви зможете розв`язати таку головоломку (ведучий встановлює її на стенді).
Завдання третє: Починаючи від складу "та" і прямуючи лініями до інших складів, прочитайте назви чотирьох опер композитора.
"Тарас Бульба", "Наталка Полтавка", "Енеїда", "Утоплена"
4. У ті часи, коли жив М. Лисенко, в Україні не було музичних творів, написаних спеціально для дітей. Тому Микола Віталійович, дбаючи про музичне виховання молодого покоління, намагався створити таку музику, яка була б для нього цікавою, зрозумілою і відкривала чудовий світ мелодії та гармонії. Його опери побудовані на народно-пісенному матеріалі і розраховані на дитяче виконання.
Завдання четверте: назвіть опери для дітей, написані М. Лисенком. Відгадайте наступну "головоломку", в якій зашифровано назви цих опер. Читати слід за годинниковою стрілкою, пропускаючи щоразу однакову кількість кружечків зі складами.
"Коза-дереза", "Пан Коцький", "Зима і Весна"
5.
Наступне запитання: де і в яких умовах були вперше поставлені дитячі опери М. Лисенка?
(Всі ці опери ставили і виконували на квартирі Миколи Віталійовича його діти, члени родини та знайомі. Режисером, костюмером і автором декорацій була українська письменниця Леся Українка, а лібрето (літературний текст) до всіх 3-х опер написала Дніпрова Чайка).
6. Як дітям цікаво було грати ролі у цих операх! Їх героїв вони змалку знали з народних казок, які їм розповідали мами і бабусі. Ви теж знайомі з ними, бо мабуть, не раз перечитували "Козу-дерезу" і "Пана Коцького". Впевнена, що серед вас знайдуться бажаючі розповісти нам найбільш цікавий епізод казки, артистично зіграти його. Це і буде шостим завданням.
(Діти виходять на сцену та інсценують казку).
7.
Завдання сьоме для тих, хто добре знає не лише українські народні казки, а й опери М. Лисенка. Я запрошую на сцену бажаючого виконати музичний номер з якоїсь опери М. Лисенка, що найбільше йому сподобався.
(Дівчинка може заспівати пісню Лисички або Зайчика з опери "Коза-дереза; хлопчик - пісню Вовка або Ведмедя з однойменної опери).
8. Ви пам`ятаєте, що в народних казках звірі наділялись рисами характеру людини. Герої опер-казок Миколи Віталійовича теж мають власний характер.
Завдання восьме: прослухайте два музичних номери з опер "Коза-дереза" і "Пан Коцький". Обидві пісні співають Лисички. Вам потрібно буде визначити, яка Лисичка з якої опери.
(Звучать пісні: "Я - Лисичка, я - сестричка" з опери "Коза-дереза" та пісня "А колись була Лисичка" - з опери "Пан Коцький").
А тепер порівняйте цих двох Лисичок і розкажіть, чи схожі у них характери, чи однаково до них ставляться звірі?
(Лисичка з опери "Коза-дереза" - чесна, працьовита і приходить на допомогу, тому всі звірі її люблять. А Лисичка в опері "Пан Коцький" - хитра, лінива, весь час обдурює звірів, тому в лісі її ніхто не любить).
А якою є Лисичка в народних казках?
(Хитра, лукава і весела). Згадайте прислів`я, приказки, байки і казки, в яких згадуються такі риси характеру Лисички.
9. Як відомо, музичні характеристики своїх героїв композитор взяв з українських народних пісень.
Завдання дев`яте: прослухайте фрагменти народних пісень і скажіть, в партіях яких героїв вони використані.
(Звучать музичні номери:"Ой під вишнею" - у партії Вовка,
"Добрий вечір, дівчино" - Зайчика,
"І шумить, і гуде" - Рака).
10. А тепер запрошуємо на сцену тих, хто володіє артистичними здібностями і мріє про професію актора чи співака.
Завдання десяте: зіграйте роль героя опери-казки Лисенка, передайте його характер, вдачу, заспівайте його пісню.
(Діти в театральних костюмах "грають" Пана Коцького, Козу-дерезу та ін.).
11. І нарешті, завдання одинадцяте: - "Відгадай мелодію
(Звучить пісня "А вже весна, а вже красна").Скажіть, як називається ця народна піс-ня, і в якій дитячій опері її використав композитор М. Лисенко?
(В опері "Зима і Весна").
Заключне слово ведучого. Настав час підбити підсумки нашої вікторини і нагородити переможців.
(Надається слово голові журі, оголошуються імена переможців і їм вручаються призи).
Наша вікторина завершена. Ми бажаємо вам і надалі поглиблювати знання з історії української музики, любити її, частіше звертатися до неї у житті. Чекаємо нових зустрічей з вами.