Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві

Клуб Книгознавчиків та Казколюбчиків

Умови конкурсу: Мета конкурсу — популяризація найкращих творів української і світової дитячої літератури за повістю Анатолія Костецького «Пригоди славнозвісних книг». У ньому можуть брати участь дві команди. Запитання командам задаються по черзі. Правильні відповіді оцінюються певною кількістю балів. Виграє команда, яка набрала більшу кількість балів. У кожному турі учасники гри можуть використати дві підказки: глядачів і бібліотекаря.

Ведучий: Дорогі діти! Книголюбчики та казкознавчики! Так упродовж багатьох років звертався до ваших батьків, коли вони були дітьми, відомий дитячий письменник Анатолій Георгійович Костецький. У циклі радіопередач «Пригоди славнозвісних книг» він розповідав про найвідоміші дитячі книжки всіх часів та народів, їхніх авторів та історію написання. Певно, і ви читали «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена, «Малюка і Карлсона» Астрід Ліндгрен, «Тореадорів з Васюківки» Всеволода Нестайка або «Пригоди Буратіно» Олексія Толстого. Про ці та багато інших творів можна дізнатися з книжки Анатолія Костецького «Пригоди славнозвісних книг», яку він написав на основі своїх радіопередач. Отже, розпочинаємо наш конкурс на кращого книголюбчика і казкознавчика.

Розминка «Хто написав твір...» (за кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал).

Запитання для 1-ої команди:
«Нечиста сила»? (Василь Королів-Старий).
«Чарівник країни Оз»? (Френсіс Баум).
«Пригоди Піноккіо»? (Карло Коллоді).
«В Країні Сонячних Зайчиків»? (Всеволод Нестайко).
«Робінзон Крузо»? (Даніель Дефо).
«Митькозавр із Юрківки»? (Ярослав Стельмах).
«Чудесна мандрівка Нільса з дикими гусьми»? (Сельма Лагерлеф).
«Пригоди Озивайка»? (Анатолій Давидов).
«Країна Муммі-Тролів»? (Туве Янсон).
«Золотий ключик»? (Олексій Толстой).

Запитання для 2-ої команди:
«Тарасові шляхи»? (Оксана Іваненко).
«Пригоди Тома Сойєра»? (Марк Твен).
«Чарівник Смарагдового Міста»? (Олександр Волков).
«Аліса в Країні Чудес»? (Льюїс Керрол).
«Диво калинове»? (Дмитро Білоус).
«Пеппі Довгапанчоха»? (Астрід Ліндгрен).
«Гобіт»? (Джон Толкієн).
«Шхуна „Колумб”»? (Микола Трублаїні).
«Як вони проживають»? (Олександр Копиленко).
«Король Матіуш Перший»? (Януш Корчак).

Тур перший «Обери правильну відповідь» (за кожну правильну відповідь команда отримує 2 бали).

Запитання до 1-ої команди:
Країну Сонячних Зайчиків відкрив: Всеволод Нестайко; Ярослав Стельмах; Дмитро Білоус.
Країну Чудес наніс на літературну карту: Віктор Близнець; Льюїс Керрол; Даніель Дефо.

Запитання до 2-ої команди:
Першовідкривачем Країни Гобітів став: Еріх Кестнер; Джон Толкієн; Януш Корчак.
Право відкриття Країни Оз і Смаградового Міста належить: Олексію Толстому і Карло Коллоді; Фредеріку Бауму і Олександру Волкову; Астрід Лінгрен і Туве Янссон.

Тур другий «Впізнай письменника за його біографією» (за кожну правильну відповідь команда отримує 3 бали).

Запитання для 1-ої команди:
Ця письменниця жартувала про себе: в тому, що вона почала писати, винна її дочка та погода. Коли захворіла дочка, вона просила маму розповідати їй історії про дівчинку Пеппі, а коли мама під час ожеледі впала і зламала ногу, то вона почала записувати ці історії — і так виникла її перша книжка. (Астрід Ліндгрен).
Ким тільки не був цей письменник — колишній школяр американського провінційного міста — набірником у друкарні, стерновим на пароплаві, військовим кореспондентом в армії. Свій псевдонім, що означає «корабель на мілину не сяде» він взяв у пам’ять про свою лоцманську службу. (Марк Твен).

Запитання для 2-ої команди:
Непосидючість і прагнення до пригод визначило життєву долю цього письменника. Він подорожував морями від Севастополя до Владивостока, від Владивостока до острова Врангеля, багато мандрував Арктикою. Загинув у 1941 році. (Микола Трублаїні).
З повним правом можна назвати подвигом життя і смерть цього відомого польського письменника, лікаря і педагога. Протягом чверті століття він очолював у Варшаві Будинок Сиріт, і в роки Другої Світової війни разом зі своїми вихованцями пішов на смерть у газову камеру Треблінки. (Януш Корчак). 

Тур третій: «Впізнай книжку...»

а) за історією написання (за кожну правильну відповідь команда отримує 4 бали).

Запитання для 1-ої команди:
Про які книжки йде мова у цьому уривку: «На те й існують, напевно, казкові країни, аби в них траплялися різноманітні дивовижі. Але життя, як ото кажуть, штука велемудра й непередбачувана: таке іноді може утнути, що ні в яких казках не знайдеш. Ну, самі поміркуйте: де ви бачили, щоб жили собі на світі двійко хлопчаків-близнюків, народжених у різний час, у різних країнах, та ще й од різних татусів?!»? (Карло Колоді «Пригоди Піноккіо», Олексій Толстой «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно).
В основу якої книги покладено наступну подію: «Англійський корабель-вітрильник під назвою „П’ять портів” опісля тривалих блукань, сповнених поневірянь і пригод, нарешті кинув якір поблизу архіпелагу біля берегів південноамериканської країни Чілі ... Уже вкотре до капітана почав присікуватися його горе-помічник, штурман Олександр Сель-кір, відомий усім матросам своєю злостивою та задерикуватою вдачею... У розпалі сварки штурман вигукнув: „Та я ліпше залишуся на цьому безлюдному острові, ніж попливу далі з таким капітаном, як ви!”...Скінчилося все тим, що капітан висадив Селькіра на один із островів архіпелагу»? (Даніель Дефо, «Робінзон Крузо»).
Запитання для 2-ої команди:
До написання якої книги стала поштовхом ця зустріч: «Все почалося з того, що якось на початку 60-х років (зрозуміло, минулого століття!) Всеволод Нестайко поїхав із групою київських письменників та журналістів на полювання. А ввечері до багаття мисливців, які розташували свій табір на мальовничому березі річки, прибився сільський хлопчик на ім’я Ява, дуже самостійний і меткий»? (Всеволод Нестайко, «Тореадори з Васюківки»).
Яку книгу написала письменниця під час наступної роботи: «У 1901 році Спілка народних вчителів Швеції звернулася до Сельми Лагерлеф, уже відомої на той час письменниці, із пропозицією написати підручник з географії рідної країни для дев’ятирічних дітей... І от на тривалий час Сельма Лагерлеф стає не тільки письменницею, а й перебирає на себе професії етнографа, географа, ботаніка, орнітолога, фольклориста, історика і зоолога. Але всіх перелічених знань не вистачало, і авторка вирішила здійснити мандрівку рідною Швецією»? (Сельма Лагерлеф, «Чудесна мандрівка Нільса з дикими гусьми»).

б) за уривком з твору (за кожну правильну відповідь команда отримує 5 балів).

Запитання для 1-ої команди:
«У місті Стокгольмі, на звичайній собі вулиці, у звичайному собі будинку мешкає звичайна собі родина Свантесонів. Це звичайний собі тато, і звичайна собі мама, і троє звичайних собі дітей — Боссе, Бетан і Малий.
— Ба ні, я не звичайний хлопець! — каже Малий.
Але це неправда. Він таки звичайний хлопець. Бо хіба мало на світі семирічних хлопчаків, синьооких, кирпатеньких, з немитими вухами, в завжди подертих на колінах штанцях? Отож, що не кажіть, а Малий — звичайнісінький собі хлопець». (Астрід Ліндгрен, «Малий і Карлсон, що живе на даху»).
«Зараз у лісі куди не ступи — диво! Кожна гниличка, кожен корінець, кожна хворостинка горить, ворушиться, сяє в темряві.
Сеї ночі обов’язково туди — в ліс! Оглянуть швиденько музей і всі гуртом, — Мармусія, Вертутій, онук його і Сиз, — почимчикують у залитий сяйвом ліс.
Повні кошики назбирають світлячків — для музею, для всіх сто вусів: хай у кожному корчі палахкотить маленьке диво ночі: живий теплий вогник, який розцвітає в лісі тільки на добру погоду, і всім, хто потримає його в руках, приносить щастя». (Віктор Близнець, «Земля світлячків»).

Запитання до 2-ої команди:
«Було десь пізнє пообіддя, коли Мумі-троль зі своєю Мамою увійшов до най густішої гущавини дрімучого пралісу. Поміж деревами панувала така тиша і така темрява, ніби уже запали сутінки. То тут, то там росли велетенські квіти, що випромінювали сяйво і здавалися миготливими світильниками, а далі у хащах поміж тінями роїлися маленькі зеленкуваті цяточки». (Туве Янсон, «Країна Муммі-Тролів»).
«Скільки тих шляхів на світі, і куди всі вони ведуть! Увечері сяде дід на призьбі, малий Тарас коло нього, показує дід на темне небо, на зорі, і каже:
— Ото Чумацький Шлях!
Дивно, що й на небі шляхи, тільки хто ж ходив ними, невже чумаки?
— Ото їдуть, їдуть мажами, навколо самий степ та тиша, і ковила не шелесне. Глянуть на зорі — ото їм і дорога, — показує дід.
— А вони ж, чумаки, коло нас Чорним шляхом їдуть? — питає малий Тарас». (Оксана Іваненко, «Тарасові шляхи»).

Конкурс капітанів «Розв’яжи кросворд» (за правильно розв’язаний кросворд команда отримує 10 балів).
1. Дівчинка з рудими кісками і в різних панчохах — найвідоміша героїня Астрід Ліндгрен. (Пеппі).
2. Брат-близнюк Піноккіо. (Буратіно).
3. Псевдонім Василя Короліва — автора книжки «Нечиста сила». (Старий).
4. Найперша професія Олександра Копиленка. (Біолог).
5. Герой книжки Отфріда Пройслера. (Водяничок).
6. Справжнє прізвище Льюїса Керролла. (Доджонс).
7. Чортик — герой повісті Віктора Близнеця. (Синько).
8. Автор книжки «Голодний, злий і дуже небезпечний». (Стельмах).
9. Прізвище штурмана — прототипу Робінзона Крузо. (Селькір).
10. Хлопчик-король — герой дилогії Януша Корчака. (Матіуш).
11. Письменниця, яка мандрувала шевченківськими шляхами. (Іваненко).
12. Автор книжки «За лісом, за пралісом золота діжа сходить». (Сенченко).
13. Першовідкривач країни Оз для російських дітей. (Волков).
14. Хлопчик-лісовичок — герой Анатолія Давидова. (Озивайко).
15. Батьківщина Крістини Нестлінгер. (Австрія).
16. Герої творів Туве Янсон. (Муміни).
17. Жанр оповідань Остапа Вишні. (Усмішки).
18. Дівчинка, яка потрапила до Країни Місячних Зайчиків. (Нуся).
19. Збірка віршів Дмитра Білоуса «Диво ... ». (Калинове).
20. Повість Миколи Трублаїні. («Лахтак»).
21. Справжнє прізвище Марка Твена. (Клеменс).
22. Хлопчик, що мандрував Швецією разом з дикими гусьми (Нільс).
23. Жанр повістей Еріха Кестнера про Еміля. (Детектив).
24. Найперший твір Джона Толкієна. («Гобіт»).
 

 Гра з глядачами «Третій зайвий»
Бібліотекар зачитує авторів, назви або героїв книжок, об’єднаних спільними рисами. Глядачі повинні назвати зайве ім’я.


Про нечисту силу писали: Василь Королів-Старий, Отфрід Пройслер, Остап Вишня.

Пам’ятники літературним героям: Тому Соєру і Геку Фінну, Веснянці, Піноккіо.

Герої  книжок — шибеники: Ява Рень і Павлуша Завгородній, Карлсон, король Матіуш.

Серед письменників були математиками: Льюїс Керрол, Джон Толкієн, Крістина Нестлінгер.

Писали про природу: Анатолій Давидов, Олександр Копиленко, Всеволод Нестайко.

Писали про пригоди і подорожі: Даніель Дефо, Микола Трублаїні, Іван Сенченко.

У своїй творчості зверталися до фольклорних джерел: Іван Сенченко, Дмитро Білоус, Ярослав Стельмах.

Журі підбиває підсумки гри, називає команду-переможця
і присуджує звання найкращого книголюбчика.
Відбувається церемонія нагородження.

До змісту Наступна

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 01.10.2025
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей