Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Skip Navigation Links.
Про бібліотеку
Загальна інформація
Режим роботи
Контакти
Структура
"Вікно в Америку"
ЗМІ про бібліотеку
Спонсори
Благодійний фонд розвитку
Державні закупівлі
Вакансії
Послуги та сервіси
Новини
Замовлення екскурсій
Бібліотечні події
Онлайн-проєкти
Читацькі об'єднання
Психологічна служба
Віртуальна довідка
Версія для слабозорих
Електронні ресурси
Електронний каталог
Електронна бібліотека
Видання бібліотек для дітей
Віртуальні книжкові виставки
Інтерактивні ресурси
Ключ
Почитайко
Т.Г. Шевченко для дітей
Бібліотека у форматі Д°
Музей книги
Творчість дітей
Пам'ятні літературні дати
Вибрані Інтернет-ресурси
Для дітей
Для дорослих
Дитячі бібліотеки в Інтернет
Це важливо знати
Читання - справа сімейна
ІнфоТека для дітей
ІнфоТека для дорослих
Інтернет-безпека для дітей
Інтернет-безпека для батьків
На допомогу бібліотекареві
Професійні новини
Бібліотеки України для дітей
Мережа бібліотек України для дітей
Національна секція IBBY
Асоціація дитячих бібліотекарів
Сторінка методиста
Проєкт "КОРДБА"
Інформаційна культура користувачів
Бібліотека + IT
Нові книги України
Книги обмінного фонду

Свято веселощів та перевдягань

           За тиждень після Різдва в Україні відзначають Щедрий Вечір, традиції якого започаткували ще в дохристиянські часи. Раніше наші предки відзначали Новий рік навесні з першою весняною появою «молодика» – молодого Місяця. Тому обряди і пісні цього свята нагадують про весну. Проте з приходом християнства офіційний новий рік почав мандрувати – спочатку на вересень, потім на січень, а з ним мандрувало і свято.

           За християнським календарем 13 січня – це день преподобної Меланії. Це дружина знатного римлянина, відома усім своєю великою добродійністю. Вона присвятила життя служінню християнській вірі, витратила усе своє багатство на спорудження монастирів і церков, викуп полонених. В Єрусалимі вона заснувала монастир і жила там до самої смерті.

           У народній традиції обидва свята об’єдналися, і тепер ми маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки, що припадає на 13 січня.

           Як і на Свят-вечір, 13 січня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі і кутя, і ковбаси, і холодець, і шинка…

           Меланки – свято веселощів та перевдягань. З вечора і до півночі у двері стукають ряджені. Вважається, що чим більше прийде таких ватаг, тим щасливішим буде рік. Парубки та дівчата грають на музичних інструментах і співають щедрівки, якими вітають господарів зі святами. Це дійство супроводжується магічними діями, танцями, обрядовими іграми з масками.

           Невід’ємним атрибутом свята і веселою забавою, що залишилися нам від предків, є також обряд водіння Маланки з «козою», присвячений культу плодючості.

           За Маланку вбирався хлопець-жартівник. Він зображував безпорадну господиню, що все робить абияк: б’є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною, підмітає сміття від порога до середини хати тощо. А щоб Маланка припинила «роботу», її треба добре почастувати. Маланка ходить від хати до хати зі своїм «почотом», до якого входять орач, сівач, ведмідь, коза, журавель, циган із циганкою та чорт з ріжками.

           Меланка вважається покровителькою молодих дівчат, тому для них однією з найважливіших справ цього вечора є ворожіння. Здебільшого ворожать так само, як і на Андрія: бігають запитувати ім’я у першого стрічного; кидають чобіт через плече – куди носком буде звернений, у той бік і заміж дівчині йти; навпомацки лічать кілки в огорожі, на якій зупиняється – прикрашають, а потім роздивляються, чи гарного «нареченого» собі вибрали, тощо.

           Народні повір’я стверджують, що цими святковими днями небеса відкриті для людської молитви – можна просити у Бога про найпотаємніше.

           А детальніше про свята українського народу можна прочитати у книгах, які є у нашій бібліотеці.

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 12/2/2024
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей