День Конституції України
Щороку 28 червня Україна відзначає День Конституції, адже саме цього дня у 1996 році о 9:20 ранку був прийнятий Верховною Радою наш основний закон.
Попередниками сучасної Конституції були:
- Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік;
- Конституція УНР – 29 квітня 1918 року;
- Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року;
- Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
Процес підготовки Конституції України зайняв шість років – з 1990 по 1996 рік. Засідання Верховної Ради України щодо прийняття Основного Закону тривало добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проєкт під час одного засідання без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
З того часу з’явилося багато друкованих видань Основного закону України. 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Книжка розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана в Музей книги і друкарства.
У 2019 році в мережі «Інтернет» з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів, авторами якої стали брати Капранови, а художником Олександр Костенко.
Національна бібліотека України для дітей веде активну роботу у напрямку правової освіти і виховання: постійно проводяться правові квести, вікторини, юридичні вітальні, інформаційні портали, а також організовуються всеукраїнські конкурси. Так, на початку квітня 2022 року, незважаючи на війну у країні, стартував Всеукраїнський онлайн-конкурс із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих». Основою для конкурсу стала перша в Україні віршована «Конституція для всіх: і великих, і малих» автора Володимира Читая, а організаторами конкурсу – Національна бібліотека України для дітей та Громадська організація «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України».
Переглянути відео, які надійшли на конкурс, можна за посиланням.