Всеукраїнська науково-практична конференція керівників бібліотек для дітей
«Бібліотеки для дітей в культурно-освітньому просторі України: перспективи та шляхи розвитку в умовах війни»
25 жовтня на базі Обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Житомирської обласної ради розпочала роботу Всеукраїнська науково-практична конференція керівників бібліотек для дітей «Бібліотеки для дітей в культурно-освітньому просторі України: перспективи та шляхи розвитку в умовах війни». З вітальним словом до учасників звернулися почесні гості: Ростислав КАРАНДЄЄВ, т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України; Віталій БУНЕЧКО, начальник Житомирської обласної військової адміністрації; Юрій ДЕНИСОВЕЦЬ, заступник начальника Житомирської обласної військової адміністрації; Володимир ШИРМА, заступник голови Житомирської обласної ради; Віктор НАЗАР, керуючий справами виконавчого апарату Житомирської обласної ради; Анатолій ДУШКО, начальник управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації; Богдан ЧЕРВАК, перший заступник голови Державного комітету телебачення та радіомовлення України; Брюс ЕДВАРДС, Надзвичайний та Повноважний Посол Австралії в Україні; Владислав БЕРКОВСЬКИЙ, виконавчий директор Українського культурного фонду; Віктор ЗЕЛЕНСЬКИЙ, директор видавництва «Авіаз»; Віталій ЗАРИЦЬКИЙ, директор видавництва «Ліра-К». Під час урочистого відкриття вони наголошували на унікальності функцій бібліотек для дітей, необхідності всебічного сприяння розвитку дитячого читання та поповнення фондів новою якісною дитячою літературою.
На пленарному засіданні Алла ТАРАСЮК, директор Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, познайомила учасників з діяльністю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в контексті захисту прав дитини; Ярослав ПЕТРАКОВ, регіональний координатор з питань культури та медіапроєкту ЄС «Відновлюємо Україну разом», окреслив загрози та можливості для читання в Україні у контексті викликів людського капіталу в 2024 році; Юрій МАРЧЕНКО, начальник відділу стратегічної роботи та аналітики ДУ «Український інститут книги», презентував результати дослідження «Як читає Україна»; Марія ТАХТАУЛОВА, начальник Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, розповіла про важливість політики пам'яті в умовах воєнного стану; Лілія ПРУДКА, викладач кафедри загальної і медичної психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, наголосила на важливості підтримки психологічної безпеки дітей в освітньому просторі.
***
На базі Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади 26 жовтня розпочалася тематична сесія «Бібліотеки для дітей в умовах воєнного стану: консолідація заради Перемоги». Учасників вітали Сергій ОРЛЮК, міський голова міста Бердичів; Юрій НІКОЛАЄНКО, голова бюджетної комісії міста Бердичів; Валентина КУЗЬМЕНКО, начальник відділу культури Бердичівської міської ради.
Про надзвичайно потужну волонтерську діяльність невтомного колективу Бердичівської публічної бібліотеки, що розпочалася з першої години повномасштабної війни, про усі види допомоги громаді та військовим — від маскувальної сітки, фестивалів єдності до купівлі автівок — розповідали Тетяна КУЩУК, директор Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади, та Валентина ПЕТРУХІНА, заступник директора з питань обслуговування дітей-завідувач бібліотеки-філії № 7 для дітей.
Основними доповідачами тематичної сесії були керівники обласних бібліотек для дітей з місць, де ще ведуться бойові дії та залишаються окупованими території. Лейтмотивом їхніх виступів було ствердження надзвичайного значення тилових героїв, які довгі місяці знаходилися в окупації і оберігали культурні цінності та бібліотеки зокрема, а також допомагали зберегти найдорожче — ментальне здоров’я не лише користувачів-дітей, а й бібліотечного персоналу.
У рамках секції «Книга як ефективний засіб виховання і розвитку дітей» обговорювалися проблеми забезпечення рівних прав користувачів книгою та інформацією.
Родзинкою науково-комунікативного заходу стало знайомство з історією міста у Музеї єврейства міста Бердичів.
***
Завершився третій робочій день Всеукраїнської науково-практичної конференції, участь у якій взяли керівники обласних бібліотек для дітей з усієї України, а також ЦБС для дітей, Вінницької ОБЮ та Полтавської ОУНБ ім. І.П. Котляревського. Тематична сесія розпочалася з виступу Валерія ІВАНОВА, президента Академії Української Преси, який поділився досвідом роботи закладу під час війни. Учасники конференції долучилися до Радіодиктанту національної єдності, який вже 23 роки об’єднує українців в усьому світі у День української писемності та мови.
На завершення Анатолій ДУШКО, начальник управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації, висловив слова підтримки і вдячності усім бібліотекарям за виховання дітей та підлітків на засадах духовності, гуманізму, моралі та патріотизму.
Сподіваємося на нові професійні зустрічі наступного року.
Патріотичний флешмоб: У Житомирі бібліотекарі з усієї України створили карту «Україна вишивана»
Бібліотекарі єднають Україну!
ПРОГРАМА