ПРО ЗУСТРІЧ З ПОЛЯРНИКОМ
Наші «Книгомандри. Літо відкриттів» продовжуються. І сьогодні читачам випала унікальна можливість разом із полярником Юрієм Отрубою відкрити для себе найвіддаленіший і найзагадковіший материк – Антарктиду. Юрій один із керівників експедицій на українській станції «Академік Вернадський», науковий співробітник відділу фізики атмосфери, геофізик Національного антарктичного наукового центру, який уже вісім разів був на цьому прекрасному і суворому материку.
Перед початком розмови діти ознайомилися з презентацією «Антарктида – загадковий материк планети», під час перегляду якої дізналися безліч цікавих фактів про шостий і єдиний континент без часових поясів. Зокрема, про те, що Антарктида – найсухіший континент, який вважається пустелею. Що там мешкають пінгвіни, морські котики, слони, леопарди, тюлені, кити, баклани тощо. За міжнародним законодавством до тварин не можна торкатися та підходити ближче, ніж на 6 метрів – це дозволяється лише вченим, якщо їм, наприклад, потрібно порахувати гнізда чи пташенят.
А ще з книг, представлених на заході, читачі довідалися, що в сніжній Антарктиді не живуть білі ведмеді, бо там занадто холодно і немає достатньої кормової бази для них, вони мешкають в Арктиці, де клімат тепліший і є чим поживитися.
Науковець розповів про життя та роботу на крижаному континенті. І взагалі, як це – жити цілий рік дуже далеко від рідного дому? Юні мандрівники дізналися про те, як дослідження полярників впливають на наше повсякденне життя, а також чому науковець продовжує знову і знову мріяти про експедиції, яку роль у підтримці наукових досліджень в Антарктиді відіграє криголам «Ноосфера», який є флагманом українського науково-дослідного флоту.
Зустріч була дивовижною. Наші юні мандрівники дуже активні й розпитували гостя про все – як довго на станції «Академік Вернадський» живуть полярники, як туди потрапити, які там є тварини, птахи, рослини, чи можна там рибалити, приручити пінгвінів й забрати їх із собою додому. Запитань до полярника було чимало – впевнені, що деякі з них від наших майбутніх науковців-полярників. Цікавим артефактом було яйце пінгвіна, привезене Юрієм з самої станції. А навколо неї може перебувати від 1000 до 3000 пінгвінів. Інколи вони будують свої гнізда поруч зі станцією. Часом бувають навіть курйозні випадки, коли зранку хтось з експедиції хоче вийти з будинку, а його чекає несподіванка – двері заблоковані гніздом із пінгвінами.
Приємним сюрпризом для читачів стали смаколики від партнерів нашої бібліотеки та подарунки від полярників – емблеми Національного антарктичного наукового центру, магніти, наклейки із зображенням тварин, які живуть на материку, листівки, які отримали діти, можна надіслати поштою майбутнім експедиціям.