Чарівний світ шведської казкарки
«Андерсен наших днів», «чарівниця із Швеції», «Мама Карлсона» — як тільки не називали Астрід Ліндгрен, найзнаменитішу казкарку у світі. Повне ім’я письменниці — Астрід Анна Емілія Ліндгрен. Батьківщина Ліндгрен — Швеція. Саме тут в провінції Смоланд, в містечку Віммерб’ю 14 листопада 1907 року і народилася письменниця. У той час Ліндгрен звали зовсім не Ліндгрен, а Астрід Еріксон. Жила вона разом з батьками в садибі під назвою Нес. І була захоплююче, неправдоподібно щаслива. Мабуть тому, що в садибі Нес мешкала любов. Та сама, про яку колись складали пісні трубадури і менестрелі. У дівчинки були прекрасні батьки — працелюбні, люблячі і добрі. Смоланд, його чудова природа зіграли велику роль у творчості Ліндгрен. Назавжди запам’ятала вона луки, вкриті первоцвітами, ліси і пасовиська навколо садиби, де дітям Еріксонів була знайома кожна стежина, кожен камінь і дерево. В майбутньому природу рідного краю письменниця змалює в багатьох своїх книжках.
Після школи Астрід переїхала у Стокгольм. Їй довелося працювати на кількох роботах, які вона залишала з різних причин. Працювала вона і секретаркою в Королівському товаристві автомобілістів, і в книжковому видавництві. А через деякий час вона вийшла заміж за Стуре Ліндгрена. Це було в 1931 році. Астрід стала домогосподаркою, тобто вона перестала працювати і майже весь час займалася своїми дітьми. Саме у цей час письменниця і придумала казку «Пеппі Довгапанчоха». Сталося це у березні 1944 року, коли Астрід Ліндгрен вивихнула собі ногу. Лікарі заборонили їй три тижні вставати з ліжка. Просто лежати майбутній знаменитій письменниці було дуже нудно, і Астрід знайшла собі заняття — вона почала записувати казку, яку придумувала для своєї дочки Карін. Щовечора Астрід розповідала дочці пригоди дівчинки Пеппі, ім’я якої, до речі, придумала сама Карін. Так і «народилася» перша героїня Астрід Ліндгрен — рудоволосе веселе дівчисько на ім’я Пеппі. Після цього Астрід Ліндгрен придумала ще багато нових героїв. Це детектив Калле Блюмквіст, брати Лев’яче Серце, Карлсон та інші. З того часу казки Ліндгрен одна за одною «злітали» у дитячий світ. Тепер щовечора вона мріяла про те, щоб якнайскоріше розпочався новий день і настав момент, коли можна буде сісти за письмовий стіл і залишитися наодинці зі своїми героями. Персонажів Ліндгрен вирізняє без посередність, допитливість і винахідливість, а пустування поєднується з добротою, серйозністю і зворушливістю. Казкове і фантастичне у творах письменниці іде поряд з реальними картинами життя звичайного шведського містечка. Усього ж Астрід Ліндгрен написала близько вісімдесяти творів, у тому числі й для дорослих.
Без перебільшення можна сказати, що мудрі книжки Астрід Ліндгрен, пронизані дотепним гумором і світлим смутком, змінили відношення дорослих до дітей. Незважаючи на уявлювану простоту сюжетів, вони написані з тонким розумінням особливостей дитячої психології. І якщо перечитати історії очима дорослого читача, стає зрозуміло, що йдеться про складний процес становлення дитини в незрозумілому і не завжди доброму світі дорослих. За зовнішньою комічністю і безтурботністю героїв часто прихована тема самотності й безпритульності маленької людини.
Астрід Ліндгрен завжди з повагою і добротою ставилась до дітей. Це завдяки їй в Швеції вперше в світі прийняли закон, що забороняв тілесні покарання та інші види насильства з боку батьків по відношенню до дітей. Це завдяки її виступам в пресі з проблем жорстокого поводження з тваринами, прем’єр-міністр країни особисто відвідав письменницю і пообіцяв виправити положення. І, дійсно, згодом був прийнятий закон про захист тварин, який отримав назву «Закон Ліндгрен».
За творами Астрід Ліндгрен знято більше сорока фільмів, телесеріалів, мільтфільмів, здійснено постановки театральних вистав та мюзиклів. Люди винагороджували письменницю за її книжки — адже вона одержала багато премій: медаль Нільса Хольгерссона, веселий орден Посмішки, диплом почесного доктора університету Лінчепінге... Але найголовніша нагорода шведської казкарки — Золота Медаль Ганса Крістіана Андерсена! Тільки в Ліндгрен, єдиної з-поміж усіх дитячих письменників світу, таких нагород дві. Вона отримала їх у 1958 та 1986 роках. Це нагороди за гуманістичний характер творчості. Незвичайний подарунок отримала Астрід Ліндгрен в 1997 році в день свого 90-річного ювілею — 350 дерев, що їх посадили 350 депутатів шведського парламенту. Астрід Ліндгрен проголошено також жінкою століття. В 1997 році письменниця також отримала «зіркову прописку». На її честь названо одну із малих планет в Сонячній системі.
Астрід Ліндгрен пішла з життя у 2002 році у віці 95 років. Вона похована в рідних краях, у містечку Віммерб’ю.
В Швеції засновано Міжнародну премію пам’яті Астрід Ліндгрен. Премія вручається щорічно окремим письменникам або організаціям, чия діяльність спрямована на розвиток любові до читання літератури серед дітей та молоді.
Поданий нижче інформаційний список допоможе вихователям, батькам, вчителям початкових класів ознайомити дітей з життям та творчістю великої письменниці-казкарки. В ньому представлена літературно-критична література, сценарії масових заходів, які можна використати у позакласній роботі, на уроках зарубіжної літератури, під час проведення бесід, свят, присвячених великій шведській письменниці Астрід Ліндгрен.
До змісту Наступна