Людмила Шерстньова
зав. відділом зберігання бібліотечного фонду і МБА Донецької обласної бібліотеки для дітей ім. С.М. Кірова
Вчитель - за фахом, бібліотекар - за покликанням
Далекі двадцяті-тридцяті роки ХХ століття. Буремні часи, сповнені різних подій. Для когось це був трагічний період, а для родини харківського службовця Лева Лейтмана - щасливий. Щастя уособлювала маленька донечка Емма, яка народилася 5 серпня 1924 року.
Молода держава відчувала потребу в кваліфікованих кадрах. Досвідчені спеціалісти були потрібні всюди, тому і відряджають Л. Лейтмана на роботу в Донбас. Сталіно, Дружківка, Краматорськ, знову Дружківка - на підприємствах цих міст працював батько Емми Львівни. До Донбасу сім'я знову повернулася вже після його визволення.
18 серпня 1948 року після закінчення Сталінського педагогічного інституту (нині це Донецький Національний університет) юна Емма переступила поріг обласної бібліотеки для дітей, і вона стала її рідною домівкою, а діти-читачі - її дітьми. За багато років роботи в обласній бібліотеці Емма Львівна допомогла не одній тисячі юних читачів стати справжніми людьми з високими моральними переконаннями. Працюючи в читальному залі, на абонементі, очолюючи відділ обслуговування читачів середнього та старшого шкільного віку, бібліографічний відділ, вона завжди вважала для себе головним читача з його проблемами, інтересами, запитами. Ерудована, добре обізнана з дитячою літературою, Емма Львівна кваліфіковано і педагогічно грамотно проводила з дітьми бесіди, огляди та інші заходи ... Вона працювала наполегливо, ніколи не рахуючись з особистим часом, за девізом: кожному читачеві - потрібну для нього книжку. Працювала так сама і вимагала цього від інших. Емма Львівна була першою серед тих, хто зрозумів перевагу і користь індивідуальних списків та планів читання, вона їх складала сама й успішно використовувала у роботі з дітьми. А які в неї виходили змістовні та цікаві масові заходи! Екскурсія бібліотекою перетворювалася на захоплюючу бесіду про історію бібліотеки, бо сама Емма Львівна була часткою цієї історії. Вона почала працювати у бібліотеці в перші повоєнні роки, беручи активну участь у її відродженні, у формуванні книжкового фонду, і багато зробила для популяризації самої бібліотеки. Нові книги для дітей обов'язково обговорювалися не тільки в стінах обласної бібліотеки, а й у класах шкіл міста, де Емму Львівну знали дуже добре. Читальний зал не міг вмістити всіх бажаючих, коли проходили зустрічі зі знаменитими людьми країни, письменниками - гостями міста Донецька. Майже кожен з видатних гостей міста - письменники Грицько Бойко, Борис Горбатов, Юрій Збанацький, Оксана Іваненко, Марія Пригара, актори - Фаїна Раневська, Євген Самойлов та багато інших - зустрічалися з читачами обласної бібліотеки для дітей. Емма Львівна сама особисто знаходила можливість запросити їх на зустріч, а її тісні зв'язки зі школами, Палацами дитячої творчості, телебаченням, для якого Емма Львівна розробляла багато сценаріїв, тільки зміцнювали престиж бібліотеки.
Свій багатий досвід Емма Львівна передавала і працівникам дитячих бібліотек області - її консультації на обласних семінарах, на заняттях шкіл передового досвіду - це мудрі і професійні поради до скарбниці бібліотечної діяльності.