Не все так погано у світі, якщо твої фантастичні мрії збуваються і навіть дуже швидко! Ознайомившись у червні 2005 року на Міжнародній Кримській конференції з проектом нової будови Національної бібліотеки Білорусі, на початку листопаду цього року ми вже мали змогу пройтися коридорами і залами цього, як його називають, «Білоруського діаманту». Але говорити про зали та коридори можна тільки умовно — тут стільки відкритого простору, що, стоячи на одному поверсі, ти маєш змогу бачити, що діється на іншому. Вражає все, що відкривається зору: і унікальна архітектура будови, і художньо-декоративне оздоблення приміщень, і кількість різноманітних послуг для користувачів.
Національна бібліотека Білорусі зустрічає відвідувачів на проспекті Незалежності в лісопарковій зоні. З вікон відкривається чудовий краєвид на природний ландшафт із зеленою зоною, яка запобігає шумовому впливу, створюючи комфортні умови для роботи. Зовнішньо бібліотека нагадує «діамант», який символізує цінність знань і багатство книжкового світу. Від нього промінчиками відходять основні приміщення бібліотеки — читальні зали, конференц-зал, музей книги, виставкові приміщення, а також зал для проведення конгресів. Не дуже розуміючи технічну концепцію побудови приміщення, ми зробили для себе головний висновок — у бібліотеці все зроблено для забезпечення найкращого режиму зберігання фондів, оперативної доставки інформації, комфортних умов для користувачів і співробітників (до речі, штат працівників нараховує 1300 чоловік).
Головна бібліотека Білорусі виконує основну ідею, яку було закладено у проект її створення, — суперкомпактне зберігання бібліотечного фонду та мінімальний час його доставки на стіл читача. Через усі поверхи, де відбувається обслуговування читачів, проходить, так звана, підвісна залізниця, по якій туди-сюди «ходять поїзди» з книгами. Це дуже вражаюче видовище!
У 19 читацьких залах створено комфортні умови для читачів, у тому числі і для таких, які мають фізичні вади. Передбачено зони відкритого доступу до фонду, приміщення для роботи з аудіовізуальними документами, спеціальні зали для колективних занять, кабінети для індивідуальної роботи вчених. Бібліотека почала широке впровадження новітніх інформаційних технологій, що створює умови для використання на якісно новому рівні не тільки унікального фонду НББ, але і інших бібліотек Білорусі, а також забезпечує доступ до світових інформаційних ресурсів. Для досягнення цієї мети використовується потужний серверний пул, який управляє локальною мережею бібліотеки, зберігає інформацію, організовує зовнішні телекомунікації. У забезпеченні технологічного процесу використовується 1400 комп’ютерів.
Одночасно з реалізацією своїх основних функцій в якості державного інформаційного центру, бібліотека виконує місію найбільшого соціокультурного центру країни. Нас дуже вразив соціокультурний блок, який вміщує багатофункціональний конференц-зал, музейний комплекс, кафе-бари, відкриті та закриті оглядові майданчики з панорамним ліфтом, систему оздоровчих комплексів. Особливо приємно було бачити турботу про відвідувачів-дітей. Дитяча кімната розрахована на дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, які прийшли до бібліотеки з батьками. Тут є чим зайнятися дітлахам: приваблюють яскраві книжки, іграшки, аудіо- і відеотеки і навіть малесенька кімнатна гірка, з якої можна з’їжджати, граючись і розминаючи м’язи. Дуже цікавою є ідея створення залів віртуального туризму і віртуального відвідування музеїв світу.
Але, щоб такий бібліотечний велетень мав змогу безвідмовно працювати, замало бюджетних коштів. Тому окремі елементи соціокультурного комплексу працюють за принципом самооплатності. Сюди входять: оглядовий майданчик на даху, до якого вже «проклали доріжку» молодята, спортивно-оздоровчий комплекс з тренажерним залом і сауною, салон краси, ресторан, кафе. Біля бібліотеки введено в дію першу чергу сучасного ландшафтного парку з молодіжним центром, зоною атракціонів та спортивними майданчиками. Як бачите, все зроблено для того, щоб молодь відпочивала і розважалася, не обминаючи при цьому бібліотеку!
Створенню привабливого індивідуального образу бібліотеки сприяє художньо-декоративне оздоблення її інтер’єрів. Не зважаючи на те, що будівлю виконано з такого буденного матеріалу, як скло та метал, тут не віє холодом, а, навпаки, створюється уявлення, що ти знаходишся на казковому летючому кораблі: навкруги багато світла і повітря. А художнє оздоблення гобеленами, картинами, зеленими зонами додає тепла та гостинності. До речі, у реалізації художньої концепції приміщень бібліотеки брали участь шістдесят найкращих художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва з усіх регіонів республіки Білорусь. Великі панно, що прикрашають бібліотеку, представляють всі області країни. У художній галереї виставляються роботи найвідоміших митців. На вході до бібліотеки встановлено шестиметровий пам’ятник білоруському першодрукарю Франциску Скорині. Цитату з його Біблії «Да совершенен будет человек божий» чи не найкраще підтверджує чудове творіння сотень людей, що вклали в нього сили і душу, створюючи одну з найкращих Бібліотек світу.
Українські бібліотекарі від щирого серця вітають своїх білоруських колег, а також усіх білорусів з появою унікального інформаційного соціокультурного центру! Висловлюємо подяку Гете-інституту в Києві і Мінську за надану можливість побачити, як фантастичні бібліотечні мрії втілюються в реальне життя. Дуже сподіваємося, що у недалекому майбутньому і у себе на рідній Україні ми зможемо пишатися ставленням нашого суспільства до скарбниць знань.