Додаток №3
За сімома замками
Літературно-історична гра
Мета: Популяризація кращих зразків сучасної української літератури історичної тематики серед читачів-учнів 8-9 класів.
Умови: Ця гра може проводитися як індивідуально, так і з командами. Учасники гри, що отримують конверти з ключами до тієї чи іншої книги, повинні вгадати за підказками даний твір.
Матеріали: книжкова виставка (Додаток 2), конверти із завданнями.
Завдання до гри
Білик Іван «Меч Арея»
1. Автор цієї книги відомий читачам своїми творами на історичну тему: «Не дратуйте грифонів», «Похорон богів», «Золотий Ра», «Дикі білі коні».
2. Цьому роману судилася, водночас, і щаслива, і трагічна доля: опублікований вперше в 1972 році, він одразу завоював любов читачів, але був розцінений як «ідейно хибний і ворожий» і перевиданий лише в 1990 р.
3. Дія роману відбувається у V ст. н.е. на землях сучасної України, коли на історичній карті знаходилися Русь, Візантія, Римська імперія.
4. Мова роману густо насичена архаїчною лексикою. Тому з перших же сторінок читач ніби потрапляє в давні часи.
5. У романі описується побут, вірування і традиції давніх слов’ян, зокрема купальські свята, весілля, похорон тощо.
6. В історії головний герой цього роману відомий як цар гуннів (варварів). Ось так характеризує його автор «...великий володар, найвеличніший зпоміж усіх володарів, яких тільки знав світ і в теперішні, й у давні, й у праминулі часи. Й ніхто не знав, що ненаситні до влади, але нездарі сатрапи часів прийдешніх у забобонній зненависті до сього улюбленця богів і людей, самі варвари, прозиватимуть його варварином і диким азійцем... не знаючи того, що лише великий народ у добу небаченого зрушення міг породити сей великий розум і сю велику волю й укласти їх у мозок і серце однієї людини — свого обранця і вождя».
7. Уривок з твору:
«— Візьми, княже Гатиле, сей меч і вдар ним камінь дикий.
—Для чого?
— Вдар!
— Намислив єси чари якісь?
— Ні.
— То для чого ж?
— Удар! Осе тобі й камінь.
Людота, вже мало схожий на того безвусого ковальчука, якого вперше і востаннє бачив Гатило літ тому з 25, приніс важенну каменюку... й гупнув нею перед самі ноги князеві:
— Вдар!
Здогад кольнув Гатила по серці, й він подивився на меч у своїй руці. Довге лезо мало посередині гарний рівний хребець і лишало проти вранішнього сонця ясними граняси. Залізне вруччя було виздоблене кованим сріблом із золотими посмугами. На булавиці горів полум’ям ясний камінь-кривавець».
Вінграновський Микола «Северин Наливайко»
1. Автор цього роману — відомий український поет і прозаїк. Його книжки: «Первінка», «Сіроманець», «Кінь на вечірній зорі».
2. Дія роману відбувається у XVi столітті, коли Україна входила до складу Речі Посполитої.
3. Роман названий ім’ям головного героя. Серед інших історичних осіб-героїв твору — князь Василь Острозький, його син Януш, гетьман Жолкевський, майбутній гетьман Січі Петро Конашевич-Сагайдачний.
4. Історична подія, покладена в основу роману — одне з найбільших козацько-селянських повстань проти польської шляхти та унії, яке спалахнуло після братовбивчої битви під П’яткою.
5. Кульмінацією роману є одночасна битва між військом повстанців, шляхтою і татарами.
6. Головний герой роману був випускником Острозької Академії, учнем друкаря Івана Федорова, сотником князя Острозького, а згодом — «гетьман селянського війська, чиє звання у ніякі списки й реєстри ніхто не заносив».
7. Уривок з твору:
«А ще донедавна — здавалося, вчора, — була у нього лише одна надвірна сотня — особиста охорона князя Острозького. Тоді, після спалаху в Острозі, його сотня і він ще до пуття не знали, що і як далі робити. Коли ж у той самий зимовий день, граючи оголеними шаблями під вікнами замку князя Острозького, вони побачили, як з княжих воловень, стаєнь, броварень, цехів і навіть книгодрукарень до них збігається хто чим озброєний люд — все почалося! З хащ і боліт, а пізніше, вже у дністровських степах, з гір і долин, сіл і містечок, з Волині, Поділля й Карпат... збігалися посполиті, лишаючи хати, родини і плачучі сім’ї, йшли вони від наруги, від покатоличення, аби відстояти свою волю і гідність, довести, що і вони є люди».
Леонід Горлач «Руїна»
1. Автор цієї книги — відомий український поет, якому належать такі історичні поеми як «Ніч у Вишгороді», «Перст Аскольда», «Слов’янський острів».
2. Жанр даного твору — історичний роман у віршах.
3. Дія роману відбувається в Україні на рубежі XVii-XViii століть.
4. Серед історичних персонажів-героїв твору — Петро І, Іван Сірко, Петро Дорошенко, Семен Палій.
5. Історичні події, що зображені в романі — зруйнування російськими військами Батурина, Полтавська битва.
6. Головний герой роману — одна із найвідоміших постатей в історії України, до життя і діяльності якого зверталися Пушкін, Гюго, Байрон, Сосюра, Лепкий.
7. Уривок з твору:
Горить стара душа на чужині. Але кого те полум’я зігріє, Хто поруч тебе зором заяріє, коли ти під конем, не на коні?! Здається, сам себе перемудрив, хоч зважував найменший порух мислі. І під твої орлині крила звислі, не рядиться нових вітрів порив. Великих книг священна дивина, високих слів нев’януча оздоба — все вищезає, гине, мов худоба, і стогне українська далина. Все строщене, одурене Петром, вся Україна збита на коліна. То не душа горить — її Руїна понад безлюдним скровленим Дніпром. <...> Все в полинах. І серце в полині. Була держава — і нема держави. Кривавлять небеса і зір заграви, і ґвалт проклять зростає по мені. |
Ліна Костенко «Берестечко»
1. Автор цього твору — відома українська поетеса, якій належать такі історичні твори, як «Маруся Чурай», «Дума про братів неазовських», «Сніг у Флоренції».
2. Жанр цього твору — історичний роман у віршах.
3. Роман розповідає про одну із найбільших поразок України у визвольній війні 1648-1654 років.
4. Серед історичних осіб-героїв роману — Богдан Хмельницький, хан Гірей, Януш Вишневецький, Максим Кривоніс, Іван Богун.
5. Роман написаний від першої особи як сповідь гетьмана після поразки.
6. Дух загиблого козака Небаби, який з’являється гетьманові під час ворожіння відьми, провіщає йому долю України в майбутньому.
7. Уривок з твору:
Пройшли дощі — замучило спекотою. Душа гортає тисячі причин. І чим я, чим я, чим поразку цю спокутую? Свою провину виправдаю — чим?! Що зброя в короля не те, що наші пристрої? Що в нього Хубальдт, Страус, Радзивілл? А я мав жменьку турків із Силістрії та Тугай-бей ногайців нам привів. Що хан Гірей не кращий із Гіреїв? Татари добрі воїни. А він — аби набрать невільниць для гаремів. Це хан-здобичник, воїн не для війн. Що наше поле тужить за сівбою? Що коні харапудяться в грозу? Що в тих походах — поки діждеш бою — возами хворих з табору везуть! Що я мав привід для тяжких суґестій? Що чув прилюдне глузування й сміх? Принижений, покривджений на честі, я переможцем бути вже не міг. Що був туман? Що третій год розруха? Що військо потерпало від дощу? Кому скажу і хто мене послуха? Чи ж думав я, що край занапащу?! |
Володимир Малик «Чумацький шлях»
1. Автор цієї книги — відомий український письменник. Його найвідоміший твір — історична тетралогія «Таємний посол».
2. Дія роману відбувається в кінці XViii століття, під час російсько-турецької війни 1786-1791 рр.
3. Серед історичних осіб-героїв роману — Катерина ii, Олексій Безбородько, Григорій Потьомкін, Василь Капніст.
4. У романі автор намагається розкрити таємницю авторства «Історії Русів».
5. Автор досліджує таке цікаве і своєрідне явище в історії України, як чумацтво.
6. Головний герой роману був поводирем і учнем кобзаря, наймитом багатого чумака, татарським полоненим, чорноморським козаком і побратимом шотландського адмірала Поля Джонса.
7. Уривок з твору:
«Івась заспівував, чумаки вторили басами, і ніжна мелодія цієї чарівної пісні, м’яко відлунюючись від темно-зеленої стіни гаю, довго лунала в золотих присмерках тихого травневого вечора. Цариця була заворожена, вражена... Коли пісня затихла, вона тихо вигукнула:
— Яка прегарна пісня! І який чудовий голос у того молодця! — і повернулася до Потьомкіна. — Князю, переговори з ним, щоб забрати його в Петербург, у придворний хор. У малоросів чудові голоси! <…>
Катерина поїхала, а Потьомкін поманив до себе Хуржика:
— Поклич отого парубка, що з кобзою!
Іван підійшов, вклонився.
— Ну, ось що, хлопче, — сказав Потьомкін. — Поїдеш у Петербург! Будеш співати в хорі її імператорської величності! Така її воля!
Івась остовпів з несподіванки. Це ж в одну мить має змінитися все його життя, його майбутнє! В Петербург! Що його там чекає? А Катря ж як? Навіки втратити?».
Володимир Рутківський «Сині Води»
1. Автор цієї книги написав багато повістей і казок для дітей: «Бухтик з тихого затону», «Гості на мітлі», «Ганнуся», «Сторожова застава». За останню книгу він був удостоєний літературної премії ім. Лесі Українки.
2. Ця книга — трилогія, тобто, складається з трьох повістей.
3. Події цієї книги відбуваються у ХiV столітті. На історичній мапі тоді знаходилися Золота Орда і Велике Князівство Литовське.
4. Серед історичних осіб в трилогії діють канівський князь Дмитро Боброк, литовський князь Ольгерд, хан Мамай.
5. Дія першої частини трилогії відбувається у селі Воронівці, яке часто згадується в інших творах письменника.
6. Кульмінацією трилогії є битва між русичами і татарами, яка відбулася майже за 18 років до Куликовської битви.
7. Уривок з твору:
«Старий лірник їв повільно, ніби знехотя. А коли ложки застукали по дну казана, зняв з плеча ліру і сказав:
— Ну, синки, час відробляти вашу вечерю... Ану, зіграю я вам ось цієї, що місяць тому почув під Києвом.
Він провів рукою по струнах і почав:
По цей бік долини та й гуло село,
По той бік долини та й гомонів татарський аул...
А загуло тому, що малий русич Тимішко і татарча Зейнула поклялися бути друзями-братами на все життя.
— Дядьку Федоре, — збуджено прошепотів Сашко, — та це ж він співає про нашого Тимка та горошинського Зейнулу. Еге ж?
— Здається так, хлопче, — прогудів Коцюба».
Попередня Наступна