Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві

Науково-методична та науково-дослідна робота

Головною метою науково-методичної діяльності є сприяння організації і стимулювання процесу модернізації бібліотек і бібліотечної справи, удосконалення системи бібліотечного обслуговування читачів-дітей та максимально повний доступ їх до інформації та знань.

Важливим напрямом роботи Бібліотеки є участь у реалізації державної політики і державних програм у галузі бібліотечної справи, підготовка нормативно–інструктивних документів, що регламентують діяльність бібліотек. Цього року було завершено роботу над «Типовими нормами часу на основні процеси бібліотечної роботи», затвердженими Міністерством культури і туризму України (наказ № 1631/0/16-08 від 29.12.2008 року). Продовжувалася робота над державною програмою «Забезпечення розвитку й функціонування української мови на 2004—2010 рр.», «Українська книга». Фахівці Бібліотеки брали участь у засіданнях Експертної ради при Міністерстві культури і туризму України, на яких розглядалися пропозиції видавництв щодо репертуару закуплених видань для дітей. Державному комітету з питань телебачення і радіомовлення було надано експертну оцінку до програми «Українська книга на 2008 р.».

Важливим елементом системи наукової інформації залишається українська бібліографія та ретроспективна бібліографічна інформація. Продовжувалася робота над створенням електронної бази даних «Українська книга для дітей у фондах бібліотек і музеїв України. 1798–1923 рр.», яка сьогодні налічує 2512 документів.

Провідне місце в системі методичної роботи посідає безперервна освіта фахівців різних категорій. Розуміючи нагальну потребу зміни бібліотечних стереотипів, Бібліотека урізноманітнює форми і зміст професійного навчання та перепідготовки кадрів.

Щорічно з метою визначення перспективних напрямів діяльності дитячих бібліотек України проводиться Всеукраїнська науково-практична конференція директорів обласних бібліотек для дітей. У вересні 2008 року на базі Миколаївської обласної бібліотеки для дітей ім. В. Лягіна відбулося зібрання директорів «Дитяча бібліотека як соціально-культурна система: проблеми, інновації та шляхи розвитку». У його роботі брали  участь: представник Управління культури обласної державної адміністрації М.Ф. Димитрова, генеральний директор НБУ для дітей А.С. Кобзаренко, голова обласного комітету профспілки працівників культури Л.В. Демченко, голова обласної бібліотечної асоціації Н.В. Семілєт, директор науково-педагогічної бібліотеки Т.І. Роскіна. На конференції розглядалися актуальні проблеми поповнення бібліотечних фондів, матеріально-технічного забезпечення, правової незахищеності дитячих бібліотек та ін. Крім того, учасники конференції ознайомилися з роботою бібліотек Жовтневої, Очаківської, Березанської ЦБС та Миколаївської міської Централізованої бібліотечної системи для дітей.

Спільно з Інститутом післядипломної освіти Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв було проведено проблемно-цільове навчання для заступників директорів обласних бібліотек для дітей «Інноваційні форми роботи бібліотек для дітей на сучасному етапі». Серед основних питань були: засоби та прийоми залучення до читання в дитячій бібліотеці; підвищення престижу читацької культури; дитяча бібліотека — сприятливе середовище читацького росту та розвитку; поповнення фондів бібліотек для дітей новою українською книгою; читання сучасної української книжки юними користувачами бібліотеки; рекомендаційні посібники на сайтах бібліотек для дітей; веб-сайти публічних бібліотек: проблеми побудови та підтримки; організаційно-методичне забезпечення автоматизованої інформаційно-бібліотечної системи.

Спільно з Управлінням освіти Шевченківської районної у м. Києві Державної адміністрації та Будинком дитячої творчості району проводився

Донька Сухомлинського Ольга Василівна розповіла про життя свого батька

семінар «Книга — невичерпне джерело виховання особистості дитини в педагогічній спадщині В.О. Сухомлинського», у роботі якого взяли участь бібліотекарі та вчителі шкіл району. Обговорювалися питання щодо використання спадщини В.О. Сухомлинського, феномен його казок та оповідань у формуванні громадянськості молодших школярів. Члени драматичної студії «Мрія» показали присутнім театралізовано-ігрову виставу «Казковий світ В. Сухомлинського».

У 2008 році працівники Бібліотеки також брали участь у: Міжнародних наукових конференціях «Проблеми гармонізації традиційних і новітніх

бібліотечно–інформаційних ресурсів» (м. Київ, Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського), «Крим — 2008» «Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти та бізнесу» (м. Судак, АРК), LIBCOM-2008 (м. Єршово, РФ), «Документознавство. Бібліотекознавство. Інформаційна діяльність: проблеми науки, освіти та практики» (м. Київ, ДАКККіМ); Всеросійській нараді директорів дитячих бібліотек «Бібліотека в культурному ареолі дитинства» (м. Брянськ); міжрегіональному семінарі бібліотечних працівників «Роль медіа-центру бібліотеки у формуванні соціалізації особистості» (м. Рівне); науково-практичній конференції «Діти і бібліотека у сучасному світі знань та інформації» (м. Чернігів).

Важливим напрямом роботи Бібліотеки є видавнича діяльність. За рік підготовлено і надруковано 25 різноманітних за тематикою і призначенням методично-бібліографічних матеріалів. Серед них науково-допоміжні, інформаційно-бібліографічні та тематичні покажчики, довідник, інформаційно-бібліографічні списки, методичні поради, матеріали наукового дослідження «Історія розвитку бібліотек України для дітей» «Організаційно-методичне забезпечення діяльності бібліотек України для дітей у 1977—1991 рр.». За віковим призначенням — це видання для молодших школярів, учнів середнього та старшого шкільного віку і організаторів дитячого читання. За звітний період було випущено у світ роботи обсягом 59,4 авт. арк. загальним тиражем 6120 прим.

Вже сім років у Бібліотеці видається щоквартальний науково-методичний журнал «Світ дитячих бібліотек».

За звітний рік видано 4 номери, один з яких — спецвипуск за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів обласних бібліотек для дітей «Дитяча бібліотека як соціально-культурна система: проблеми, інновації та шляхи розвитку», інші присвячені діяльності Волинської, Житомирської обласних бібліотек для дітей та Кримської республіканської дитячій бібліотеки ім. В. Орлова. На сторінках журналу надруковано 71 публікація, кожний номер містить звернення головного редактора А.С. Кобзаренко. На сайті Бібліотеки представлено повнотекстові електронні версії всіх номерів журналу, починаючи з 2003 року.

 

Наукове дослідження «Історія державних бібліотек України для дітей».


Пріоритетним напрямом науково-дослідної діяльності залишається робота над створенням видання «Історія державних бібліотек України для дітей». У рамках наукового дослідження видано довідник «Бібліотеки України для дітей», який містить відомості про Національну бібліотеку України для дітей та 1207 дитячих бібліотек України (обласні, міські, районні, сільські). В його основу покладено дані про сучасну назву бібліотеки, рік її заснування, структуру, книжкові фонди, режим роботи, поштову та електронну адреси, телефон та факс станом на 1.01.2007 р. Також подано інформацію про стан мережі бібліотек для дітей і наявність комп’ютерної та розмножувальної техніки. Наведено перелік бібліотек для дітей, що мають електронну адресу та адресу сайту. Матеріал довідника розміщено згідно з адміністративно-територіальним поділом.

Попередня Наступна

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 02.06.2025
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей