Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Skip Navigation Links.
Про бібліотеку
Загальна інформація
Режим роботи
Контакти
Структура
"Вікно в Америку"
ЗМІ про бібліотеку
Спонсори
Благодійний фонд розвитку
Державні закупівлі
Вакансії
Послуги та сервіси
Новини
Замовлення екскурсій
Бібліотечні події
Онлайн-проєкти
Читацькі об'єднання
Психологічна служба
Віртуальна довідка
Версія для слабозорих
Електронні ресурси
Електронний каталог
Електронна бібліотека
Видання бібліотек для дітей
Віртуальні книжкові виставки
Інтерактивні ресурси
Ключ
Почитайко
Т.Г. Шевченко для дітей
Бібліотека у форматі Д°
Музей книги
Творчість дітей
Пам'ятні літературні дати
Вибрані Інтернет-ресурси
Для дітей
Для дорослих
Дитячі бібліотеки в Інтернет
Це важливо знати
Читання - справа сімейна
ІнфоТека для дітей
ІнфоТека для дорослих
Інтернет-безпека для дітей
Інтернет-безпека для батьків
На допомогу бібліотекареві
Професійні новини
Бібліотеки України для дітей
Мережа бібліотек України для дітей
Національна секція IBBY
Асоціація дитячих бібліотекарів
Сторінка методиста
Проєкт "КОРДБА"
Інформаційна культура користувачів
Бібліотека + IT
Нові книги України
Книги обмінного фонду

Гасенко Юрій

Прізвище, ім’я, по батькові     

найбільш вживане

Гасенко Юрій (Георгій)

псевдоніми

_

криптоніми

 

Роки життя

дата народження

1894 рік

дата смерті

1933 рік

Географічний аспект

місце народження

-

місце смерті

Франція

місця перебування

Швейцарія, Франція, Австрія, Німеччина, Італія, США, Чехословаччина

Увійшов в коло дитячого читання

Книги для дітей: «Поэзия тоскующего Пьеро» (Бухарест, 1919) та «Найя из джунглей» (Берлін, 1922)

Письменник

Український політичний і культурний діяч. Письменник і журналіст, дипломат. Член Союзу українських журналістів і письменників у Відні. Винахідник

Основні дифініції щодо постаті

Нагороди, звання, відзнаки     

Літературознавчі статті

Матеріали з Інтернету:

Гандзій О. «Якби йому жінку, як у Винниченка. Вона заміняє матір і сестру милосердя» [Електронний ресурс] / О. Гандзій // Gazeta.ua: [вебсайт]. — Режим доступу: https://gazeta.ua/articles/history-journal/_akbi-jomu-zhinku-yak-u-vinnichenka-vona-zaminyaye-matir-i-sestru-miloserdya/936124 (дата звернення: 29.03.2021). — Назва з екрана

Гасенко Юрій [Електронний ресурс] // Вікіпедія: [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Гасенко_Юрій (дата звернення: 29.03.2021). — Назва з екрана.

Дзюба Д. Ґеорґ де Гасенко [Електронний ресурс] / Д. Дзюба [Електронний ресурс] // Порохівниця: [вебсайт]. — Режим доступу: https://porokhivnytsya.com.ua/2017/12/15/georg-de-gasenko/ (дата звернення: 29.03.2021). — Назва з екрана.

Хотин Р. Унікальна мапа України: актуальна і через 100 років [Електронний ресурс] / Р. Хотин [Електронний ресурс] // Радіо Свобода: [вебсайт]. — Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/28691091.html (дата звернення: 29.03.2021). — Назва з екрана.

Бібліографія

У фондах відділу рідкісних та цінних видань  НБУ для дітей:

Гасенко Г. Найя з джунглів : оповідання / Г. Гасенко ; мал. Б. Флякса, Г. Остерзетцера, Ф. Орлєта. – Київ ; Відень : По світу, видавництво Г. Гасенка, 1920. – 69 с. : іл.

Іконографія

Гасенко Юрій [Електронний ресурс] // Вікіпедія: [вебсайт]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Гасенко_Юрій (дата звернення: 29.03.2021). — Назва з екрана

Біографічна довідка

У 1919 році першим уклав інфографіку економічних показників України за 1914-1919 роки з мапою Соборної України. Уклав першу мапу розселення українців у світі. Винахідник першого в світі гібриду гідроплана і моторного човна! Дипломат, розвідник, журналіст, дитячій письменник — такий різнобічний і непересічний представник доби перших визвольних змагань — Георг де Гасенко.
Юрій-Георг Гасенко народився у 1894 році в Кисловодську – тепер Ставропольський край РФ. Батько із родини князів-черкесів, засуджений до заслання у Сибір, звідки не повернувся. Мати – донька українця, ветерана Кримської війни, знала кілька іноземних мов. Мав меншого брата Олександра. Деякий час жив у родича, вчителя турецької школи в Баку. Навчався у Стамбулі.
У 1910 році їде у Берлін працювати чиновником бюро для найму робітників із Галичини. Шукає роботу в Італії. Повертається на Кавказ і влаштовується у кредитне товариство. Хворіє на пневмонію. Знову їде у Берлін. Там хвороба загострюється. Висилають у Петербург. Звідти видавець Олександр Лотоцький допомагає йому повернутися додому.
Вже у 1914 році мобілізують на Кавказький фронт. Зі своєю частиною потрапляє на Київщину. 1917 р. підтримує українізацію війська, стає особистим ад’ютантом Генерального секретаря військових справ Симона Петлюри. Вступає до Української соціал-демократичної партії робітників. Бере участь у мирних переговорах із Німеччиною у Бересті. Отримує мандат українського уряду на здійснення за кордоном інформаційної та розвідувальної роботи в Швейцарії, Франції, Австрії, Німеччині, Італії та США. Організовує Українське інформаційне бюро.
У 1918 році очолює українську дипломатичну місію в Бухаресті. Видає збірку «Поезія сумуючого П’єро». Укладає інфографіку «Україна», де французькою, німецькою та англійською мовами подає основні економічні показники України за 1914–1919 роки. У Женеві створює Українсько-швейцарський комерційний заклад і Товариство пропаганди проти анексії Бессарабії Румунією. У Парижі видає книжку «Bukovina».
1920 року за дорученням Володимира Винниченка збирає інформацію про становище України. Живе у Швейцарії, Австрії, Німеччині та Чехословаччині. У Відні відкриває видавництво, входить до Союзу українських журналістів та письменників, очолює Український національний аероклуб.
У 1922 році очолює українську гімназію у польському Ченстохові.
1923 року у столиці Болгарії Софії разом зі скульптором Михайлом Паращуком засновує фабрику мистецького фаянсу. Працює над удосконаленням літаків. За підтримки французького уряду в Ліоні виготовляє гібрид гідроплана та моторного човна. Називає «Морська блоха». Презентує винахід на Другому міжнародному конгресі моторної навігації в Парижі в липні 1926 р. Цей винахід прирівнюють за значенням до пароплава. Після завершення випробувань «Морську блоху» придбав французький уряд.
У травні1933 року – Юрій Гасенко помер за невідомих обставин у Парижі. Місце поховання невідоме.
Юрій Гасенко — український політичний і культурний діяч; у 1917 році — особистий ад’ютант Симона Петлюри, учасник української делегації на мирних переговорах у Бересті; український дипломат, розвідник, створив підвалини нинішнього Головного управління розвідки, очолював Інформаційне бюро України за кордоном, виконував дипломатичні та розвідувальні доручення в країнах Європи і в США; публіцист, дитячий письменник, винахідник. Непересічна особистість, справжній патріот України.

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
 
Останнє оновлення: 5/7/2022
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей