Національна бібліотека України для дітей
     
Віртуальна довідка1
Наша адреса:
03190, Київ, вул. Януша Корчака, 60
 
Написать письмо
 
 
 
   
Пошук по сайту  
 
Пропустить Навигационные Ссылки.
Про бібліотеку
Послуги та сервіси
Електронні ресурси
Вибрані інтернет-ресурси
Це важливо знати
На допомогу бібліотекареві

Додаток 3

Хто такий Іван Огієнко?
Інтелектуальна гра

Тур перший: Що ми знаємо про Івана Огієнка?

Умови: Читачі повинні вибрати з запропонованих варіантів правильні, на їхню думку, відповіді.

Іван Огієнко — це: державний діяч; воїн ОУН-УПА; відомий вчений;  автор роману «Сад Гетсиманський»; в’язень ГУЛАГУ; митрополит української церкви.

1. Іван Огієнко народився: в родині священика; в родині вчителя; в селянській родині.
2. Після закінчення початкової школи Іван Огієнко навчався в Київській військово-фельдшерській школі. Це було обґрунтовано тим, що: він мав хист до медицини; Іван був сином колишнього солдата і мав право на безкоштовне навчання в цій школі; він вибрав цю школу за порадою вчителя.
3. У військово-фельдшерській школі Огієнко навчався разом з Юхимом Придворним, майбутнім російським поетом: Дем’яном Бєдним.
4. У Київському університеті Огієнко розпочав навчання на факультеті: історичному; медичному; філологічному.
5. Свою творчу діяльність Іван Огієнко розпочав: як вчений; як поет; як педагог.
6. Найбільший вплив на формування національної самосвідомості Івана Огієнка мали: матір; читель; дружина.
7. У 1917 році після Лютневої революції професор І. Огієнко самостійно розпочав читати студентам новий курс: Історія України; Історія української літератури; Історія української мови.
8. І.Огієнко заснував Український університет у місті: Полтава; Харків; Кам’янець-Подільський.
9. Яке свято з ініціативи І.Огієнка було затверджено як державне? (22 січня — День соборності України).
10. Які посади займав І.Огієнко в уряді УНР? (Міністр внутрішніх справ; Міністр освіти; Міністр культів (сповідань)).
11. Яка драма життя остаточно призвела І. Огієнка до чернецтва? (Звільнення з Варшавського університету; Смерть дружини; Трагедія української революції).
12. На чию честь обрав собі І. Огієнко ім’я в чернецтві? (Святого князя Володимира; Мученика Гліба; Митрополита Іларіона, автора «Слова про закон і благодать»).
13. Коли І. Огієнко емігрував до Канади? (Після прийняття чернецтва; Після Другої Світової війни; Після окупації Варшави німцями в 1939 році).
14. Яку посаду обіймав Огієнко-Іларіон впродовж багатьох років? (Предстоятеля Української церкви в Канаді).
15. Де похований Іван Огієнко? (У місті Вінніпег).
16. Який твір Івана Огієнка вперше надрукували в незалежній Україні? («Історія України»; «Історія української культури»; «Історія української церкви»).
17. Який вірш Огієнка, зазнавши деяких змін, став народною піснею? («Не питай, чого в мене заплакані очі…»).

Тур другий: Чи знаємо ми твори Івана Огієнка?

Умови: Читачам роздаються картки з назвою твору І. Огієнка, анотацією та коротким уривком з твору. Потрібно згрупувати картки по три за такими ознаками: назва твору — анотація — уривок з твору.

1. Назва твору: «На Голготі».
Анотація: Автобіографічна поема Івана Огієнка (митрополита Іларіона).
Уривок з твору:

Готов я нести люті муки
За свій народ, за рідний край,
За ці поля, лани та луки,
За Україну, тихий рай.

2. Назва твору: «Книга буття нашого народу на чужині».
Анотація: Ця книга — своєрідний духовний заповіт Огієнка-Іларіона українській діаспорі, підсумок його важких і болючих роздумів про долю полишеної України та українців, які опинилися за кордоном.
Уривок з твору: «Українець має чим погордитися, і тому нема жодних підстав, щоб до нього вчепилася тяжка хвороба еміграції — почуття меншовартості… Так, великі історичні події змусили нас покинути свою Батьківщину, але ми покинули її не назавжди. Ми свято віримо, що вернемось в Україну, а коли не ми, то вернуться діти наші. Вернемось в Україну, вільну і велику!».

3. Назва твору: «Рятування України».
Анотація: В своїх мемуарах І.Огієнко розповідає про революцію в Україні в 1917-1919 роках, аналізуючи ті героїчні і трагічні події, в яких він брав безпосередню участь.
Уривок з твору: «Листопад 1919 року — найтяжчий час в українській історії, власне в історії нашої визвольної боротьби за Україну. Велика революція 1917 року мало була підготовлена в Україні. Російська імперія і в час революції, і по ній в основі своїй оставалася та сама: єдина, неподільна, панівна…Так було написано згори, з революційного Петербургу».

4. Назва твору: «Раз добром налите серце».
Анотація: Цей нарис Огієнко присвятив пам’яті своєї дружини Домініки Данилівни. В ньому він розповідає про життя з нею, про її національні погляди та її постійну допомогу в його праці.
Уривок: «Перед самою своєю смертю моя покійна дружина рішуче поставила мені питання, яке, видно, сильно її хвилювало: «Чи за 30 літ подружнього життя з тобою не була я тобі вірною помічницею у всіх твоїх працях? Може, була я тобі тільки жінкою? Чи, може, забудеш мене зараз, як вічний сон закриє зболілі очі мої?». На це я відповів, що 30-літній культурний дорібок її як моєї помічниці в усіх моїх працях і виданнях надзвичайно великий, і я його не тільки ніколи не забуду, а й публічно розповім про нього».

5. Назва твору: «Українська культура».
Анотація: Ця книга —перша, яку видали в Україні, коли до неї повернулися праці Огієнка. Вона являє собою курс лекцій з історії української культури від найдавніших часів до початку ХХ століття.
Уривок: «Чи ж ми справді маємо право на вільне життя, чи ми маємо право на ту автономію, якої так настирливо намагаємося ось уже більше двох віків? Чи народ наш — окремий народ, чи він же має свою культуру — культуру оригінальну, своєрідну?.. Ось на всі ці питання я й хочу одповісти вам на перших своїх лекціях, хоч, власно кажучи, про це я мушу нагадувати вам протягом всього курсу».

Попередня Наступна

 

Для редагування, видалення інформаціі про дитину з сайту або повідомлення про нелегальний контент Ви можете звернутися за адресою: library@chl.kiev.ua

 
Останнє оновлення: 02.06.2025
© 1999-2010р. Національна бібліотека України для дітей